Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Máš pocit, že svůj život jen přežíváš, místo abys ho skutečně žila? Změň to, máš to ve svých rukách.

I ty můžeš být šťastná!

Úsměv
zdroj: Thinkstockphotos Úsměv
aktualizováno 13.05.2013, 23:51 | 14.05.2013, 00:00 | Krasna.cz/lk

Máš pocit, že svůj život jen přežíváš, místo abys ho skutečně žila? Změň to, máš to ve svých rukách.

Zamysli se. Když se tě někdo zeptá, jak se máš, co odpovíš? 
"Je to na nic."
"Normálně."
"Mám spoustu práce."
 
No, ale nebylo by lepší říkat, že se máš skvěle? A hlavně se tak i cítit? Přitom máš všechno ve svých rukách. I když je spousta věcí, které nemůžeš ovlivnit, jen na tobě v konečném  důsledku záleží, jaký tvůj život skutečně bude. Pojď udělat něco pro to, aby byl šťastný.

Nikdy nedělej to, o čem předem víš, že tě nebude bavit

Samozřejmě pokud máš na výběr - do školy chodit musíš a rodiče musíš poslouchat. Ale je spousta věcí, které můžeš ovlivňovat. Například nikdy nechoď s přáteli na bowling, pokud předem víš, že ho nesnásíš. Nech je jít si zahrát a domluvte se, že za nimi dorazíš, až skončí.

 

Bowling
Nemusíš chodit na bowling, i když se tam tví přátelé výborně baví. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Aby ses ale uměla rozhodnout, co chceš a nechceš dělat, musíš umět rozšifrovat své pocity. Když zůstaneme u příkladu s bowlingem - musíš se rozhodnout, co pro tebe bude horší - být sama, nebo být na bowlingu. Až to budeš vědět, zachovej se tak, aby ti bylo dobře.

Možná si myslíš, že je to hloupost, ale ony přijdou daleko horší okamžiky, ve kterých se budeš muset rozhodovat, a pak je dobré vědět, co vlastně chceš dělat a co už ne.

Bojuj se strachem z nezdaru


Bát se, že se ti něco nepovede, je normální. Kdo nemá strach vůbec, je buď příliš sebevědomý blb, nebo prostý lhář. Strach z neúspěchu musíš do svého života přijmout úplně stejně jako další nepříjemné věci. Prostě se smiř s tím, že vždy existuje riziko, že něco neklapne, ale svět se kvůli tomu nezboří.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Vzkaz pro všechny holky, které o sobě pochybují
Vstávej s úsměvem!
Dopřej si tolik štěstí, kolik sama chceš. Víme, jak na to

Stejně tak se smiř s bezmocí. Jsou prostě věci, které ovlivnit nemůžeš, i kdybys stokrát chtěla. Patří sem smrt, živly, nešťastná náhoda a lidská blbost. Na tyto věci nemáš žádný vliv, ať uděláš cokoliv, stejně se stanou, proto nemá cenu se tím předem trápit.

Vyber si splnitelné přání

Sny, že budeš hollywoodskou hvězdou, milionářkou nebo prezidentkou celého světa, jsou sice hezké, ale trošku dětské a nesplnitelné. Je lepší si přát něco, čeho je v tvých silách dosáhnout. Pak o svém přání informuj své okolí a zaměř se na to, aby se ti splnilo. Dělej pro to vše. Uč se od života dostávat věci, o které stojíš a usiluješ, není horšího než marnost, kdy předem očekáváš, že se ti nic nepovede.

Nepropadej smutkům a snaž se být milejší

K tvému věku patří záchvaty smutku nebo paniky, což ale neznamená, že by ses tomu musela poddávat. Když tě přepadnou chmury, sbal si věci na cvičení a vyraž do fitka. Uvidíš, že se po hodině tréninku budeš na svět dívat lépe.

 

Dívka v depresi
Občas se vybrečet je zdravé, ale dlouhodobý smutek nikomu neprospívá. (Foto: Thinkstockphotos)

 

A s tím souvisí i druhá věc - nemrač se na své okolí. Když se nepoddáš smutku a budeš se snažit působit na ostatní mile, tak tě jednak depka rychle přejde a jednak tě okolí bude hned brát lépe. Stačí se párkrát překonat a najednou zjistíš, že se tví blízcí chovají také jinak. A když jsi v milém prostědí, nemáš tolik sklony propadat špatné náladě.

Neobětuj se

Pomáhej všem ve svém okolí, daruj svůj čas i věci, které ostatní potřebují. To vše je v pořádku. Ale neobětuj se. Protože obětovat se znamená dělat něco jen proto, že máš pocit, že to udělat musíš, a přitom z toho nejsi šťastná. Jakmile jednou vyslovíš slovo oběť, znamená to, že se tvůj život vyvíjí jinak, než bys chtěla. Než uděláš něco, co nechceš, pořádně si to promysli.

BUDE TĚ ZAJÍMAT:
Doma.cz píše: 
Jste optimistka?
Sedm kroků ke štěstí. UDĚLEJTE JE!

Prosaď se


Nauč ostatní poslouchat tvé názory na záležitosti, které se tě bezprostředně týkají. Nemusíš všechny komandovat, ale pokud jde o tvé prázdniny, vzdělání, zájmy, trvej na svém. Rodiče tě chtějí mít šťastnou, ale občas se stává, že si myslí, že ještě nemáš rozum, abys o sobě rozhodovala sama. Klidným přístupem a rozumnými argumenty můžeš rodiče přesvědčit, že už by ti měli taky trochu věřit.

Žij zdravě

Nikdy nezapomeň na to, že pohyb vyplavuje z tvého těla endorfiny, které ti pomohou cítit se daleko lépe. Proto choď pravidelně cvičit. Ale nezapomínej ani na dobré a zdravé jídlo, které tvému tělu dodá přesně to, co potřebuje ke správnému fungování.

Co bys měla jíst, najdeš v článku: Trápí tě jarní depka? Poraz ji jídlem

 5 hlasů
Vaše hodnocení