Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ať už se chystáte na koncert Ariany Grande (4.9.) nebo na youtubery nabitý YouFest (14.9.), určitě si budete chtít pořídit fotku z akce na památku. Jak nemít jen rozmazaný nebo příliš tmavý snímek, poradí profi fotografové kulturních akcí.

Jak fotit na koncertu? Tipy od profi fotografů

Na koncertě
zdroj: Getty Images Na koncertě
aktualizováno 03.09.2019, 00:00 | 03.09.2019, 00:00 | Krásná.cz

Ať už se chystáte na koncert Ariany Grande (4.9.) nebo na youtubery nabitý YouFest (14.9.), určitě si budete chtít pořídit fotku z akce na památku. Jak nemít jen rozmazaný nebo příliš tmavý snímek, poradí profi fotografové kulturních akcí.

Koncerty a festivaly mohou být náročné na fotografování – davy lidí, náročné světelné podmínky, dynamická živá vstoupení, která je často těžké zachytit. Profesionální fotografové vám poradí, jak i v takových podmínkách pořídit dokonalou fotku.

 

Na unikátních snímcích nemusí být největší hvězdy

 

Fotograf Bart Heemskerk, který se na festivaly zaměřuje, Během své kariéry fotografoval umělce jako Sting, the Rolling Stones, Armin van Buuren, Nick Cave, David Lee Roth nebo Van Halen. Rád fotografuje nejrůznější hudební vystoupení – od slavných jmen po malé neznámé skupiny. Každé vystoupení má jedinečnou atmosféru a umělci, kteří mívají úžasný výraz, jsou vděčným námětem. Zpěváci jako Nick Cave nebo Dua Lipa jsou na pódiu tak výrazní, že když je vyfotografujete, každý má jasno. Rád fotografuji i menší, méně známé skupiny – jejich interakce s publikem rozhodně stojí za znamenání.

 

Náš tip: Bart Heemskerk je profesionální fotograf, který se specializuje na dynamickou fotografii v náročných světelných podmínkách. Obvykle užívá Canon EOS-1D X Mark II.


Stát v obecenstvu není nevýhoda

 

Důležité je podle něj při fotografování hudebních vystoupení nezapomínat, že publikum spoluvytváří celkovou atmosféru. Pokud stojíte v publiku, máte ideální příležitost zachytit akci na scéně i reakci diváků – jste uprostřed dění, tak toho využijte! Zkuste například spolu s pódiem do snímku dostat i vztyčené ruce obecenstva nebo tančící diváky v kotli. Poštěstí-li se vám být poblíž místa, kde se umělec setkává s fanoušky, budete mít šanci zblízka zachytit důvěrné okamžiky. Důležité je se v davu pohybovat a fotografovat z různých úhlů. Zkuste navíc změnit bod pro automatické ostření a vaše snímky získají zcela jiný rozměr.

 

Na koncertě

 

I mobil dokáže divy

 

Pro řadu koncertů platí přísná opatření a s fotoaparátem se do haly bohužel nedostanete. Ale i s mobilem můžete zaznamenat jedinečné momentky. Je ale potřeba dodržet několik zásadních pravidel.

 

V prvé řadě je třeba si uvědomit, že mobil zkrátka vyfotí dobře jen něco. „Smartphone většinou postrádá optický zoom a jedna ze základních pouček praví, že digitálnímu zoomu je radno se vyhnout. Naučte se proto chodit blíž k fotografovanému objektu. Dokážete tak spíše snížit hloubku ostrosti a detailu tak dáte ten pravý důraz,“ radí Bohuslav Brož, komunitní specialista a lektor kurzů Megapixel.

 

V každém pokročilejším telefonu lze zapnout funkci mřížky v podobě čar, které rozdělí váš displej podle známého pravidla třetin, tzv. zlatého řezu. Pravidlo platí horizontálně i vertikálně. Je dobré na něj myslet při vybírání správné kompozice. Ústřední motiv fotografie nebo horizont by neměly být uprostřed. Nebojte se ale pravidla porušovat. Vsaďte třeba na nezvyklý úhel pohledu kolmo nahoru nebo dolů a uvidíte, že to fotografii dostane na úplně jinou úroveň.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Tak to je přísný! Kabelku i batoh na koncert Ariany Grande nepronesete, pokud nemá tuto zvláštní vlastnost
Základní pravidla, jak přežít festival ve zdraví
Na čí koncerty bych šla, kdyby to ještě šlo?

 

Blesk obecně je lepší příliš nepoužívat. Může způsobit přílišné přesvícení fotografovaného objektu, červené oči a celkově nepřirozené vzezření. Jeho dosah je reálně zhruba jen jeden metr, takže na koncertě většinou přijde vniveč. Můžete zkusit kliknout na jiné místo obrazovky, protože záleží na tom, odkud je měřena expozice. Pro prosvětlení stínů lze použít i funkci HDR. Pokud je ale pro vás důležitější zachytit vzpomínku, než pořídit uměleckou fotku, a jste v tmavém špatně osvětleném prostředí, tak se bez blesku neobejdete.

 

Některé smartphony disponují možností manuálního nastavení. Například u iPhonu tuto možnost nenajdete, je potřeba si nejdříve stáhnout některou z volně dostupných aplikací. Nastavit si můžete hodnotu expozice, čili ztmavení nebo zesvětlení snímku nebo tzv. citlivost fotoaparátu na světlo (ISO). „Čím více máte světla, tím nižší číslo ISO si nastavíte a naopak čím je světla méně, tím vyšší číslo ISO potřebujete. Myslete však na to, že s vyšším číslem ISO přibývá i šumu ve výsledné fotografii. Pozor si dejte také na typ osvětlení, např. bílou zářivku, kvůli níž může mít výsledná fotografie namodralý nádech. Právě proto už řada mobilů umožňuje nastavení vyvážení bílé, a to výběrem režimu, který nejlépe odpovídá typu osvětlení,“ říká Bohuslav Brož.

 

Náš tip: Ideální je fotit do formátu RAW, máte tak mnohem větší možnosti při úpravě fotografií, než kdyby byl snímek převeden do formátu JPG. Pro úpravu fotografií v mobilu existuje celá řada aplikací, například Adobe Photoshop Lightroom nebo Adobe Photoshop Express, Snapseed atd.


Na koncertě
(Foto: Getty Images)

 

Lehký a kompaktní fotoaparát je nejlepší volba

 

Pokud si s sebou můžete vzít fotoaparát, dostaňte z něj maximum a připravte se trochu lépe předem. Budete stát v davu lidí, takže se hodí mít fotoaparát s náklopným displejem. Vhod může přijít i stabilizace obrazu, na koncertech se kolem vás pohybuje mnoho lidí a stabilizace může výrazně pomoci eliminovat riziko roztřeseného obrazu. Pokud tyto funkce váš fotoaparát má, naučte se je používat s předstihem, ať vás technické záležitosti nezdržují.

 

Používáte-li fotoaparát s výměnnými objektivy, Bart Heemskerk doporučuje nebrat si na koncerty více než dvě skla. Jeden pevný širokoúhlý objektiv a jeden tele-zoom vám umožní zachytit široké scenérie i akci z různých (ohniskových) vzdáleností.

 

Nikdy nevíte, jak se budou jednotlivá festivalová vystoupení odvíjet, takže je důležité dokázat se rychle přizpůsobovat změním podmínek. Začít je dobré s ISO nastaveným na 1600 clonou na zhruba f/2,8, f/3,2 nebo f/3,5, podle úrovně osvětlení. Čas můžete přizpůsobit podle toho, jak se vystupující pohybuje, ale při 1/160 nebo 1/200, budete mít ostré snímky, i když bude v pohybu.0 hlasů
Vaše hodnocení