Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nakupovat v zahraničí se často opravdu vyplatí. A klidně se stačí z pohodlí domova mrknout, co nabízí největší světové tržiště eBay. Na mnohém tak ušetříš a ještě seženeš to, co u nás není vůbec k dostání.

Jak nakupovat na eBayi

Nakupování na internetu
zdroj: Thinkstockphotos Nakupování na internetu
aktualizováno 18.08.2012, 00:00 | 18.08.2012, 00:00 | Krasna.cz/ipo

Nakupovat v zahraničí se často opravdu vyplatí. A klidně se stačí z pohodlí domova mrknout, co nabízí největší světové tržiště eBay. Na mnohém tak ušetříš a ještě seženeš to, co u nás není vůbec k dostání.

V zátoce (bay) elektronického (e) nakupování najdeš opravdu všechno možné. Ne jako v obchodě nebo nákupním středisku. Je to tam vskutku jako na tržišti. Knihy, koberce, šperky, oblečení, elektronika a mnohem, mnohem více. Různé ceny, různí prodavači, "smlouvání“, ale žádné tlačenice a kapsáři.

Mateřská zátoka ebay.com má ještě své pobočky v zemích jako jsou Německo, Francie, Španělsko a tak dále. Český eBay neexistuje a protože angličtina je světový jazyk, zaměřím se na anglický eBay - ebay.co.uk. Ten americký necháme stranou, protože věci posílané z USA mají mnohem komplikovanější osud (clo, vzdálenost), než zboží putující po Evropské unii.

 

 

eBay
(Foto: Oficiální zdroj)

 

Ebay je vlastně spíš takový kříženec tržiště a aukční síně a je potřeba si uvědomit, že na eBayi se prodávají i použité věci. Mám zkušenost s knihami, které jsem kupovala jako použité, ale byly opravdu jako nové (like new) a za směšnou cenu. Údaj o stavu zboží najdeš pod Item condition pod názvem výrobku.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Kosmetika z internetu? Nenech se napálit!
Nakupování pro antishopaholiky
Nenakupuješ příliš často?

Nejdůležitější bude pro tebe jako pro zákazníka pochopit rozdíl mezi Buy It Now a systémem přihazovaní (bidding). Buy It Now neboli Koupit teď je ten jednodušší způsob. Zboží stojí tolik, kolik je tam napsáno a tím to končí. Stačí jen zadat množství a zaplatit.

V případě přihazování, které najdeš pod Place bid, si můžeš koupit leccos téměř zadarmo. V případě, že má o danou věc zájem více lidí, vyplatí se tiše vyčkávat a zbytečně svým přihazováním nezvyšovat cenu. Skutečný boj se rozpoutá až před koncem aukce. Když přihodíš svou nabídku pár vteřin před koncem, může se stát, že tvoji soupeři už nestihnou zareagovat a zboží tím pádem vyhráváš ty.

 

 

Může však dojít také k tomu, že tě přebije někdo, kdo zdánlivě nemohl mít vůbec čas nějaká čísla do dražebního políčka vepsat. To proto, že má nastavenou maximální částku, kterou je ochoten za danou věc dát. Dejme tomu deset liber. Pokud tvoje poslední nabídka byla devět a půl, systém to ještě stihl automaticky navýšit na soupeřových deset a vyhrává on.

Tak a teď pozor! Odkud zboží vůbec půjde? Item location ti prozradí přesnou lokalitu produktu. Ne všechno, co se prodává na anglickém eBayi se fyzicky nachází na britských ostrovech. Hong Kong je častým prodejcem a třeba v případě elektroniky a kosmetiky bych si to dvakrát rozmyslela.

Mimo to jde také o to, jestli ti ti Agličané budou chtít vůbec něco poslat. Někteří posílají pouze po Spojeném království. Ale když uvidíš poznámku Worldwide, znamená to, že prodejce posílá po celém světě. Další záludností je cena poštovného. Zboží za jednu libru naláká mnoho koupě chtivých duší, ale když je poštovné mnohonásobně vyšší než cena produktu, nemusí to ve finále být tak výhodné, jak se původně zdálo.

Příště zabrousíme k tématu bezpečnosti a vysvětlíme si, co je to ten "kamarád na placení“ čili PayPal.
 4 hlasů
Vaše hodnocení