Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Často vám přijde jednodušší zalhat než povědět plnou pravdu? Samozřejmě, že když na něco neodpovíte popravdě, tak se nikdo na nic nevyptává a vy si ušetříte vysvětlování. Je to vlastně strašně pohodlné. Malá lež přece nikdy neuškodí, naopak může u...

Jak přestat lhát a naučit se být upřímné?

lhaní
zdroj: Getty Images lhaní
aktualizováno 16.07.2019, 00:00 | 16.07.2019, 00:00 | Krásná.cz

Často vám přijde jednodušší zalhat než povědět plnou pravdu? Samozřejmě, že když na něco neodpovíte popravdě, tak se nikdo na nic nevyptává a vy si ušetříte vysvětlování. Je to vlastně strašně pohodlné. Malá lež přece nikdy neuškodí, naopak může ušetřit trápení nebo starosti, říkáte si.

Jenže pak se to vždy obrátí proti vám, i nejmenší lež vyjde najevo a vy jste naopak za ty špatné. Když jednou začnete lhát, je těžké se vrátit k pravdě, kterou je mnohdy mnohem těžší vyslovit. Díky menší lži můžete vyklouznout i z nepříjemné situace. Co když ale chcete se lhaním přestat? Nejdřív byste si měly uvědomit, že lhaní je špatné a mnoho přátel na vás může kvůli němu začít koukat skrz prsty.


Lžete proto, abyste se ukázaly v lepším světle?


Mnoho lidí má tendenci zalhat o svém sociálním statusu, povolání rodičů nebo třeba místě, kde bydlí. Na začátku tím sice můžete někoho zaujmout, pro dlouhodobější vztah nebo přátelství to však rozhodně není dobrý základ. Jednou se stejně budete muset přiznat a touto lží si to uděláte ještě těžší.


Přijde vám, že se díky lhaní vyhýbáte konfliktu?


Znáte to, zalžete učitelce ve škole, proč jste včera chyběly nebo rodičům o tom, co jste měly k obědu. Bylo to zkrátka jednodušší než se svěřit s pravým důvodem a víc porozvinout. Lhaním si život sice můžete zjednodušit, určitým způsobem se tím však vzdálíte svému okolí a realitě. Budete žít jen ve své hlavě, protože si díky lžím vytvoříte vlastní svět. Říct pravdu je navíc úlevné!

 

přetvářka
(Foto: Getty Images)


Proč přestat lhát? Zlepší se vám mezilidské vztahy


Spousta lidí s lhaním nechce přestat, připadá jim, že je to v ničem neomezuje, ale naopak tak snadněji proplouvají životem. Takhle si ale nenajdete opravdovou cestu k lidem, nebudete k sobě cítit vzájemnou důvěru, kterou pak budete muset dlouhou dobu opětovně budovat. Přátelství a další vztahy jsou přece o sdílení, proč byste však měly sdílet lež? Když se navíc vzdáte lhaní, přátelé vám opět začnou víc věřit a víc si s vámi povídat.


Už žádná lež!


Proč se někdy uchylujete ke lži? Stává se vám to jen v blízkosti určitých lidí? Pak je nejspíš problém v tom, jaký k nim máte vztah. Pokud třeba zalžete kamarádovi, který snadno vybouchne, vyvarujete se podle vás jeho výlevů. Lépe byste však udělaly, kdybyste spolu problém mezi vámi vyřešili, než se uchylovat ke lhaní a agresivitě.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pravda, nebo lež?
Lže ti? Známe trik, který odhalí KAŽDÉHO LHÁŘE
Nejčastější ženské lži!


Lžete jen v určité situaci? Jestli třeba zalžete ve chvíli, kdy se cítíte být unavené nebo zahnané do kouta, tak si věci rády usnadňujete. Když to ale přestanete dělat, rázem se budete cítit silnější a víc samy sebou. To už je ale lepší být ticho než zkoušet lhát či překrucovat pravdu.

 

Jak se zbavit celulitidy
(Foto: Archiv distribuční společnosti)


 
Náš tip: Na to, co taková menší lež spustí, se podívejte ve komedii Jak se zbavit celulitidy ve čtvrtek 18. července od 20:00 na Nova Cinema. Hlavními postavami jsou tři bláznivky, mezi kterými se rozšíří výmysl o muži, který vysává ženy a jejich krev pak nabízí kosmetickým firmám. Ženy se rozhodnou muže dostihnout, moc se jim to ale dařit nebude a místo toho se dostanou do samých vtipných situací. Vyjde pravda najevo?0 hlasů
Vaše hodnocení