Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jak přestat jen snít, ale začít svůj sen žít? Máme pět tipů pro cestovatele-teoretiky.

Jak přestat o cestování jen snít, ale konečně ho prožít

V zahraničí
zdroj: Thinkstockphotos V zahraničí
aktualizováno 09.07.2018, 11:22 | 06.07.2018, 00:11 | Krásná.cz

Jak přestat jen snít, ale začít svůj sen žít? Máme pět tipů pro cestovatele-teoretiky.

Cestování se dnes stává nejen populárním koníčkem, ale v podstatě nutností – kdo se nemůže pochlubit historkami a fotkami ze svých cest, jako by nebyl. Volný pohyb bezmála po celém světě, odbourávání jazykových bariér a snižování nákladů na poznávání nových zemí dělají z případných námitek navíc spíše jen chabé výmluvy.

 

Mezi ty nejklasičtější výmluvy patří evergreeny typu „nemám čas“, „nemám peníze“, „nemám s kým jet“. V tomto článku se podíváme na to, co se dá udělat pro to, abyste začali cestovat doopravdy a nejen v hlavě.


Plánujte…


Sepište si vše, co potřebujete udělat, aby se vaše cesta stala skutečností. Anebo ještě lépe, nakreslete si mind mapu, která dodá chaosu v hlavě řád. Co všechno potřebujete k tomu, abyste cestu zdárně zrealizovali? Četné vědecké studie ukazují, že spojení mozek-ruka-oko, tedy manuální rozkreslení problému vám pomůže se v celé situaci lépe zorientovat a snáze tak dojít k řešení.


Když máte hotovou mind mapu a pojmenované všechny potenciální brzdy vašeho rozletu, zaměřte se na vytvoření časového plánu. Zůstaňte realisté, cestu zbytečně neoddalujte, ale ani se nesnažte vměstnat do jednoho týdne zařizování toho, kdo vám pohlídá psa, kdo postará se o domácí džungli a na které kolegy budete delegovat své pracovní povinnosti.


Podle destinace a doby, kdy chcete cestovat, si stanovte budget. Důkladný sken stavu vašeho konta a vašich pravidelných plateb vám toto rozhodování výrazně ulehčí.
Rozfázujte si celou cestu na menší kroky, dejte jim priority a ukotvěte je v čase – praktický je nějaký systém kontroly, jak si s plněním stanovených cílů vedete v rámci týdnů a měsíců – zapisujte si je třeba do diáře, nebo si stáhněte plánovací appku do mobilu.

 


Buďte konkrétní


Když už máte jasnou lokaci, sepište si, co chcete navštívit. Někdo má raději spontánní program, jiný přesný harmonogram. Zkušení cestovatelé doporučují přehledné rozdělení vaší cesty do jednotlivých dnů, díky čemuž vám odpadnou zmatečné dopravní přesuny či ranní hádky s přáteli o tom, kam se to tedy dnes vydáte. Navíc některé dny jsou určité památky zavřené, přístupné v určité hodiny zdarma, nebo hojněji navštěvované – i to se vyplatí zohlednit a promítnout do plánů.


Pokud plánujete víkend ve velkoměstě, můžete využít karty kombinující výhodné nabídky v kultuře a dopravě. Zjistěte si, kde se vyplatí kupovat vstupné online předem, abyste se vyhnuli dlouhým frontám. Informujte se u zcestovalých návštěvníků daného místa, kteří se nespokojí jen s těmi turisticky nejvděčnějšími místy. Všechny tyhle informace mějte spolehlivě na jednom místě.

 

 

…ale zároveň zůstaňte flexibilní


Pokud zrovna letíte a máte možnost libovolně vybírat dny vašeho odletu či příletu, nelpěte na letenkách s nedělním či pátečním datem, protože ty vás vyjdou o dost dráž, než když poletíte v úterý či ve středu, což jsou naopak vždy nejlevnější dny. Podobně na tom jsou i místa odletu, z Vídně a Berlína můžete mnohdy letět výrazně levněji než z Prahy a zároveň mají obě tyto města dobré vlakové či autobusové spojení s Prahou, takže dostat se tam je snadné a levné. Navíc máte příležitost si naprosto nevinně přidat další destinaci do svého itineráře – dvě mouchy, jedna rada.


Nechte hlídat letenky robota


Nabídky letenek a jejich cena se v průběhu jednoho dne promění až 3x. Šetřete čas a přenechte kontrolu nabídek na technice – existuje celá řada aplikací, které vám ohlídají termíny a dokážou nabídnout i podobná data, a ještě vás upozorní, zda se v budoucnu bude letenka spíše zdražovat či zda je stále prostor pro nějaký dobrý deal. Od věci není také zaregistrovat se k odběru newsletterů s výhodnými nabídkami jednotlivých společností či sledovat akce na sociálních sítích. Nespoléhejte jen na vyhledávače, ale vždy si cenu výhodného letu zkontrolujte přímo u dané letecké společnosti na webových stránkách. Může totiž být výrazně výhodnější či s lepšími doplňkovými službami v ceně.

 


Výhodná lokace dočasné postele


Udělejte si rešerši možností ubytování v dané zemi a ujasněte si, zda chcete využít pohodlí hotelu, domácí atmosféru penzionu, vrátit se do mladých let pomocí hostelu nebo zda se chcete více aklimatizovat v dané zemi a využijete možnosti sdíleného bydlení s domorodci. Vybírejte dočasné bydlení podle plánu míst, které chcete navštívit a nenechte se chytit jen na nízkou cenu. Například v evropských metropolích můžete zaplatit za jízdné tolik, kolik jste ušetřili na ubytování mimo centrum. Pokud nejste dobrodruh spoléhající se na spontánní rozhodnutí, dopředu si bydlení zarezervujte, vyhnete se pak stresům, že nebudete mít kde složit hlavu nebo se zvednou ceny.


Nestyďte se a navazujte kontakty


Cestovatele od turistů odlišuje především snaha danou zemi opravdu poznat. Základním pravidlem je ptát se, ptát se a ptát se. Na všechno. Všude. Pořád. Kdo jiný vám poradí lépe, než místní lidé? A pokud neznáte dokonale místní jazyk, nestyďte se mluvit i s chybami, nebo špatným přízvukem. Lidé u turistů vždy ocení alespoň snahu a rádi doporučí a pomohou. Navíc čím víc kontaktů v cizině nasbíráte, a čím víc vazeb si tam vytvoříte, tím více zvyšujete pravděpodobnost, že se do daného místa ještě někdy vrátíte, tentokrát už ale navštívit nové přátele.

 

ČTĚTE TAKÉ:

21 důvodů, proč odjet poznávat svět
10 nejdůležitějších aplikací pro všechny CESTOVATELKY
Jak chránit svou pokožku během cestování

 

Jak to zařídit, aby vaše cestovatelské touhy nezůstaly pouze ve fázi snů? Existuje celá řada pomocníků, které vám pomohou dojít k vytyčenému cíli. Za sebe doporučujeme:


* Stránky jako cestujlevne.com nebo skyscanner.cz vám pomohou najít nejvýhodnější letenky.


* Přes airbnb.cz můžete i v centrech metropolí najít levnější ubytování než v hotelu. Pokud cestujete v partě, oceníte, že máte k dispozici celý byt.

 

* Máte-li odvahu nechat to na poslední chvíli, mrkněte na nabídky ubytování až v den, kdy do destinace míříte. Hotely vyprodávají volné pokoje za úžasné ceny  amůžete bydlet v luxusním uybtování v naporstém centru za cenu, o které se vám ani nesní. Sledujte nabídky třeba na hoteltonight.com nebo v aplikaci Booking.com Tonight.


* Cestujete-li s přáteli, udělejte si třeba sdílený plánovací dokument v Google Docs, kam si můžete zapicovat potřebná data, sdílet odkazy a sepisovat, co vše chcete vidět. Bude kdykoli přístupný on-line a dostanou se k němu pohodlně všichni. Navíc, až po vás v budoucnu někdo bude chtít tipy, co vidět, snadno ho nasdílíte i dalším přátelům.


* Pokud si rádi plánujete s tužkou v ruce na papíře, využijte kreativní diáře, jako je třeba český Doller. Diář, který rozhodně neslouží jen k tomu, abyste nezapomněli na návštěvu zubaře, i když všechny podobné operativní činnosti se do něj samozřejmě vejdou. Jeho hlavní síla je totiž v tom, že díky své struktuře vám pomůže ujasnit si vaše dlouhodobé cíle a najít cestu, jak k nim dojdete. Je to partner a průvodce k dosažení téměř jakéhokoliv snu.

 

Plánování
(Foto: oficiální zdroj)


* Další knižní tip je na Zápisník cestovatelky spisovatelky Jany LeBlanc a ilustrátorky Martiny Pavlové (vydává Mladá fronta). Pomůže vám uchovat si ty nejlepší vzpomínky na každý krátký či dlouhý výlet a skvěle poslouží také jako praktický rádce. Je to velký kreativní projekt, v jehož rámci můžete psát, kreslit, vymalovávat, lepit nebo ho jinak kreativně vyzdobovat vším, co si chcete zapamatovat ze svého výletu. Navíc v něm najdete balicí seznam, abyste si už nikdy nic nezapomněli, kupu tipů na výlety, doporučení na typické české dárky, kterými uděláte radost v zahraničí, délky letů do oblíbených destinací a praktický slovníček.

 

Jaké jsou vaše cestovatelké rady a tipy?0 hlasů
Vaše hodnocení