Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Našla sis brigádu, ale ničí tě, že musíš dlouhou dobu stát na nohou? Poradíme ti pár triků, abys to přežila.

Jak přežít práci ve stoje, aby tě nohy neboly

Číšnice
zdroj: Thinkstockphotos Číšnice
aktualizováno 21.11.2012, 01:53 | 21.11.2012, 00:00 | Krasna.cz/lk

Našla sis brigádu, ale ničí tě, že musíš dlouhou dobu stát na nohou? Poradíme ti pár triků, abys to přežila.

V současné době, kdy se hodně šetří a firmy propouští jednoho zaměstnance za druhým, je těžké sehnat brigádu. O brigádníky totiž nyní zaměstnavatelé moc nestojí. Takže kdo nějaký přivýdělek má, snaží se si ho udržet, i když mu třeba úplně nevyhovuje, nebo ho z práce něco bolí. Hodně bolavými brigádami mohou být takové, kde jsi nucena celou pracovní dobu strávit na nohou. Tedy pracovní pozice jako je prodavačka, obsluha v rychlém občerstvení nebo třeba číšnice.

Výhodu zde mají ti, kteří se takovému zaměstnání věnují dlouhodobě. Tělo si totiž po určité době na takovou zátěž zvykne, takže prodavačku z povolání tolik nohy nebolí. Jenomže tvé tělo si moc zvyknout nemůže - přes týden sedíš ve škole a o víkendech zase celý den stojíš. Proto musíš svému tělu pomoci, aby tak netrpělo.

Základem jsou dobré boty

Ano, lodičky na jehlách jsou úžasné a sexy, ale na dlouhé stání se nehodí. Abys vydržela osmihodinovou pracovní dobu, musíš vyrazit do práce ve správných botách. Vyber si takové, které dobře sednou na nohu, nikde netlačí a budou pohodlné. Máš-li doma botičky, ve kterých se cítíš jako v bačkůrkách, vem si je do práce, i když nejsou posledním výkřikem módy.

 

 

Pokud ti zaměstnavatel předepíše, jakou obuv máš nosit, investuj do kvalitních ortopedických vložek. Ty seženeš v lékárně nebo v prodejnách s ortopedickými pomůckami, stojí maximálně pár stokorun, ale tvým nohám poskytnou potřebnou oporu. Můžeš si podložit bříška, abys stála na měkkém, nebo si podlož nárt, aby se ti nehroutila klenba. Se specifickými problémy se pak můžeš obrátit na ortopeda.

Musíš stát pořádně

Když tě z dlouhého stání bolí nohy, snažíš se různě přešlapovat, aby sis ulevila. To je ale chyba. Když stojíš na jedné noze, nebo nemáš váhu rovnoměrně rozloženou na obě chodidla, zatěžuješ kyčle a záda víc, než je nutné. Ty pak také výrazně víc bolí.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Boty pro zlost? Nakupuj chytře a nedej jim šanci
Konečně štíhlá a pevná stehna! TÝDENNÍ PLÁN
Křečové žíly se nevyplácí podceňovat

Váhu se proto snaž rovnoměrně rozdělovat mezi obě nohy. Stůj na celých chodidlech a trošku se rozkroč. Správný postoj je, když máš chodidla na šířku ramen. Nehrb se a stůj rovně, ramena tlač mírně dolů, hlavu drž zvednutou, zatáhni břicho.

Pomůže ti, když se budeš pravidelně protahovat. Můžeš si stoupat na špičky, občas se postav na jednu nohu a zakruž kotníkem druhé nohy, pak se projdi. Nezapomínej zhluboka dýchat.

Dopřej tělu relaxaci

Jednostranná zátěž je pro tělo nepřirozená a je normální, že se ozve a dá ti svoji nespokojenost najevo bolestí. Abys mu dopřála odpočinek, nesval se na gauč, ale jdi si zasportovat. Najdi si čas a věnuj se cvičení, které protáhne šlachy v celém těle a posílí všechny svaly. Zpevněné tělo je navíc dalším účinným pomocníkem proti bolestem všeho druhu, nohy nevyjímaje. Vhodným cvičením je třeba jóga, pilates nebo plavání, ale pomůže ti každé cvičení, které se bude věnovat celému tělu.

 

 

Když ti nohy otečou

Někdy se stává, že když člověk stojí dlouho na nohou, nohy v kotnících mu otečou. Otok musí pryč. Proto po příchodu domů dopřej nohám speciální kúru - vlez si do sprchy a přímým proudem vody nohy masíruj. Přitom střídej teplotu vody, nejdřív asi minutu studenou, pak půl minuty teplou, pak opět studenou. 

MOHLO BY TĚ ZAJÍMAT:
Na Doma.cz řeší:
Sexy punčošky: Trendy, které zeštíhlí i vaše nohy
Antikoncepce, nebo zdravé žíly: opravdu není jiná volba?

Pak se ulož na gauč a podepři si nohy tak, abys je měla alespoň o 30 centimetrů výš než hlavu. Tak relaxuj a uvidíš, že tvé nožky budou za chvíli zase fit.

Už jsi někdy strávila celý den na nohou? A bolely tě pak nohy?
 7 hlasů
Vaše hodnocení