Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Z časů, kdy bylo naprosto normální dostat v 16 letech hormonální antikoncepci jako řešení problémů s pletí, jsme se přehoupli do doby, kdy se umělých hormonů snažíme vyvarovat, jak jen to jde. Jaké jsou ale naše další možnosti?

Jak se chránit bez hormonů?

Nejčastější otázky o hormální antikoncepci
zdroj: Thinkstockphotos Nejčastější otázky o hormální antikoncepci
aktualizováno 20.02.2019, 00:00 | 20.02.2019, 00:00 | Krásná.cz

Z časů, kdy bylo naprosto normální dostat v 16 letech hormonální antikoncepci jako řešení problémů s pletí, jsme se přehoupli do doby, kdy se umělých hormonů snažíme vyvarovat, jak jen to jde. Jaké jsou ale naše další možnosti?

Máme vůbec na výběr, pokud nechceme skončit s kopou dětí dřív, než vůbec nastoupíme do práce? Je dobré mít to pod kontrolou, i když nechcete tělo zatěžovat chemií.

 

Antikoncepční metody se dělí na nehormonální a hormonální, přičemž v obou variantách máme více možností na výběr.


Symptotermální metoda

 

Symptotermální metoda určuje plodné a neplodné dny na základě sledování několika znaků, například teploty, které si zapisujeme do kalendáře. Je založena na faktu, že uvolněné vajíčko má životnost pouze 12 – 24 hodin a k ovulaci dochází obvykle jedenkrát za měsíc (za jeden menstruační cyklus). Pomocí měření a zaznamenávání teploty a sledování dalších znaků (např. hlen děložního čípku) určíme po zapsání do speciálního kalendáře plodné a neplodné dny. Pomoci nám můžou i speciální moderní minipočítače vytvořené speciálně pro tyto účely.

 

Výhody a nevýhody: Jde o metodu, která maximálně respektuje ženské tělo. Máme zde ale pramalou jistotu, doporučována je tak převážně ve chvíli, kdy by nám otěhotnění výrazně nezkomplikovalo život. Nehodí se pro dívky a ženy, které nemají pravidelný menstruační cyklus, nepravidelnosti ovulace ale mohou mít na svědomí ale také stres, podváha, chudokrevnost, nadváha či kouření.

 

Nehormonální nitroděložní tělísko

 

Pokud chceme mít jistotu, že na ochranu nezapomeneme, bude pro nás pravděpodobně nejvhodnější variantou nitroděložní tělísko. Zavádí se obvykle na dobu pěti let a nemusíte na spolehlivost ochrany vůbec myslet. Obecně patří nitroděložní tělíska k nejúčinnější antikoncepci.

 

 

Výhody a nevýhody: Tělísko nezasahuje do pravidelných ženských cyklů a nenarušuje hormonální rovnováhu. Antikoncepční účinek nastává okamžitě po zavedení, stejně tak se ihned po vyjmutí schopnost počít obnovuje. Nespornou výhodou je nezávislost funkčnosti na trávicím ústrojí, tělísko tak funguje i v případě, že proděláváme trávicí těžkosti. Cena se pohybuje mezi 600 – 1 500 Kč, vydrží ale několik let.

 

Kondom


Jediný druh antikoncepce, která chrání nejen před početím, ale zároveň i před pohlavně přenosnými chorobami, je kondom. Je to jeho obrovská výhoda, a i to je důvod, proč tento druh antikoncepce zřejmě jen tak nevymizí.

 

Výhody a nevýhody: Je třeba myslet včas na to, abyste ho měli u sebe. A také je třeba s ním opatrně zacházet: aby se nepropíchl ostrým prstenem nebo nehtem, nesroloval nebo nepraskl.

 

 

Pesar či cervikální klobouček

 

Další z možností je použít pesar (caya diafragma) nebo modernější cervikální klobouček. Fungují podobně jako kondom: vytvoří bariéru, skrz kterou nemohou spermie proniknout k vajíčku. Na rozdíl od kondomu nejsou jednorázové, ale k dlouhodobějšímu použití, je potřeba o ně proto dobře pečovat a dodržovat důslednou hygienu, aby se předešlo nežádoucím zánětlivým onemocněním. Jejich zavádění chce trochu cviku (pesar se vkládá do pochvy, klobouček pečlivěji přímo na děložní čípek), po natrénování, ideální napoprvé pod dohledem gynekologa, jde ale o poměrně komfortní způsob ochrany.

 

Výhody a nevýhody: Pesar je možné si zavést i několik hodin před vlastním stykem, jen je důležité myslet na to, že ho nelze vyjmout ihned po sexu, doporučuje se počkat alespoň 6 hodin. Po této době už spermie v nehostinném prostředí pochvy nepřežívají a my se tak nemusíme bát, že by se některé při manipulaci s pesarem zatoulaly dovnitř. Klobouček můžete nechat zavedený klidně 48 hodin v kuse. Výjimkou je období menstruace – ta nevadí u pesaru, klobouček by se při ní užívat neměl, nebo alespoň ne dlouhodobě. Pesar je třeba používat se spermicidními gely, u kloboučku jsou doporučené – zvyšují spolehlivost z 96 % na 98 %. Na rozdíl od kondomu ale ani jeden z nich nebrání přenosu pohlavně přenosných chorob.


ČTĚTE TAKÉ:

Jaká je cenově nejvýhodnější antikoncepce? Zjistili jsme to za tebe
Co opravdu dělá antikoncepce s vaší pletí?
TEST: Co všechno (ne)víš o ANTIKONCEPCI?

 

Chemické přípravky

 

Mezi trendy poslední doby patří chemické krémy, čípky či pěny, které se zavádějí před pohlavním stykem. Ty se postarají o zneškodnění spermií dřív, než se dostanou k vajíčku a pokusí se o oplodnění.


Výhody a nevýhody: Je však nutné poradit se s odborníkem, zda je pro vás tato forma ochrany vhodná a nezávadná. Také pečlivě čtěte, jak se přípravek užívá, někdy je třeba aplikovat ho přesně stanovenou dobu před stykem a určitou dobu poté se nemýt. Nepříjemná může být specifická chuť a vůně přípravků, překážet může třeba při orálních hrátkách.

 

Při výběru antikoncepčních metod mějme vždy na paměti, že užívání hormonů je velkým zásahem do organismu ženy. Na první pohled pro nás jednoduché polykání prášků má po dlouhodobém užívání neblahé následky na naše tělo, u který si často ani neuvědomujeme spojitost právě s hormony. Než se do této formy ochrany pustíme, měli bychom si to několikrát promyslet a zaměřit se při tom na průzkum možností antikoncepce bez obsahu hormonů.1 hlasů
Vaše hodnocení