Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

K čemu nám jsou vlastně všechny schopnosti, když je neumíme sami prodat?

Jak se naučit prosadit se, i když máte nízké sebevědomí?

Sebevědomí
zdroj: Thinkstockphotos Sebevědomí
aktualizováno 17.08.2019, 00:00 | 17.08.2019, 00:00 | / krasna.cz/zivotni-poradna.cz

K čemu nám jsou vlastně všechny schopnosti, když je neumíme sami prodat?

Pavel je zaměstnancem v prosperující společnosti, všichni o něm vědí, že je aktivní, velmi spolehlivý a veškeré úkoly plní včas a svědomitě. Zatím ale po třech letech práce ve firmě nedostal lepší nabídku na kariérní postup. Vždy se našel někdo, kdo se zdál být více progresivní a cílevědomější než on. Zadané projekty sice s pracovním týmem plní, má mnoho nápadů, ale jeho kolega Zdeněk z jeho idejí poslední dobou obzvláště profituje. Vedení je s výsledky týmu velice spokojeno, ale největší zásluhy jsou pochopitelně připisovány kolegovi Zdeňkovi, který se prezentuje tím, že celý projekt vymyslel a ostatní včetně Pavla mu jen pomohli v jeho dokončení. Kde je obdiv, uznání a kariérní postup po kterém Pavel tak toužil? Rozplynul se, stejně jako ten minulý. Pavel má sice všechny předpoklady skvělého a úspěšného zaměstnance, chybí mu ale jedna důležitá vlastnost – schopnost prosadit se. K čemu mu vlastně jsou všechny ty schopnosti, když je neumí sám prodat?


Podkopávání sebedůvěry, aneb jak zničit své dítě

 

Když byl Pavel ještě malé dítě, neměl se svým otcem dobré vztahy. Otec odjakživa holdoval alkoholu, v práci se mu nedařilo a veškerý vztek si vybíjel na Pavlovi a jeho matce. Jako dítě musel mít vždy skvěle uklizený pokoj a otec nerespektoval jiné známky než jedničky. Nemohl si dovolit selhat, vždy byl pod přísným drobnohledem podnapilého otce, který neměl pro ránu daleko.

 

V Pavlovi se od dětství pěstoval strach. I když se ho matka snažila vždy bránit, nakonec otci ustoupila a jen bezmocně přihlížela, jak malý Pavel s pokorou a strachem plní všechny otcovi nesmyslné rozkazy. Pavel byl ve třídě vždy za vzorného žáka, prospíval s vyznamenáním a jen málokdy se stalo, že by nepřišel do školy připraven – strach z otce mu to nedovolil. City, srdečnost a pohlazení doma Pavel zažil pouze zřídka kdy, a to jen od matky, když otec nebyl doma. Říci na věci svůj názor prakticky nebylo možné, vždy byl označen za nerozumné dítě, které se musí ještě hodně učit, aby pochopilo o čem je svět. Pavel byl od mala přemýšlivý chlapec, své rodiče měl vždy velmi rád a respektoval je takové, jací jsou. Měl tendenci vždy hledat problém sám u sebe. Jednou se rozhodl tátovi udělat radost a donesl mu ze školy namalovaný obrázek, opilý otec vzal obrázek do ruky se slovy: „Doufám, že se nikdy jako umělec živit nebudeš, umřel by si totiž hlady!“


Zničující pocit nejistoty

 

Od té doby se začala pěstovat v Pavlovi jistá dávka nejistoty, byl zklamaný, přestával si věřit naprosto ve všem. Jak mezi kamarády ve škole, tak při schůzkách s dívkami. Nejistota jej paralyzovala, a i když měl vždy, co nabídnout, málokdy se odhodlal říci něco více, než měl. Mozek mu to nedovolil, vždy ho upozornil na to, že pokud něco řekne, může být napomenut, shozen, zesměšněn – nehodlal riskovat znovu to ponížení, které tolikrát zažil. Dostal se do začarovaného kruhu, ze kterého nevedla cesta ven. Vysoká škola pro něj znamenala jedno zklamání za druhým, škola mu sice stále šla a učení ho bavilo, ale chyběla mu sebedůvěra.

 

Po škole vystřídal několik zaměstnání, avšak nejvíce mu vyhovuje současná práce u obchodní společnosti, kde může využít znalosti i z vysoké školy. Problém je však v tom, že se bojí komunikovat a prosadit svůj názor. Má pocit, že nikdo na něj není zvědavý, a že se může akorát zesměšnit.

 

Žena v práci
(Foto: Getty Images)


Zde uvedeme několik příkladů, co Pavlovi mohlo způsobit následující neuspokojivý stav:

 

Potlačení osobnosti
Zesměšňování, ponižování, urážení
Strach, agresivita rodiče
Shazování dětského talentu (používání vět typu: „Stejně si k ničemu“, „Nic z tebe nebude“)
Nemožnost říci svůj názor
Absence citů, rodičovské lásky a pochopení
Absence životního (partnerského) vzoru a prostoru

 

"V citově prázdném a strachem naplněném prostředí nemá dítě předpoklady žít v dospělosti spokojený a stabilní život. Lidé vyrůstající v podobné domácnosti často nemohou najít sami sebe, svůj talent a schopnosti. Mají pocit zbytečnosti a ve skupině více lidí cítí značnou nejistotu," vysvětluje Nikola Šmorancová, koučka z zivotni-poradna.cz.

 

V Pavlově situaci rodiče "zakopali" talent dítěte dříve, než mohl být rozvinut. Pavlovým jediným štěstím byla škola, kde se jeho sebevědomí podvědomě relativně uzdravovalo a dostávalo se mu také tolik potřebné pochvaly od učitelů. Byli to tedy hlavně rodiče, kteří nezvládli dostatečně svoji úlohu. Strach matky z otce a jeho agresivity jí nedovolil od něj odejít, to mělo za následek dlouhodobé negativní působení na Pavla, který má momentálně problém se sám prosadit.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Kde se vidíš za 10 let?
Desatero pro tvou sebedůvěru
Potřebuješ větší sebevědomí? Praktická cvičení, která fungují!

 

Jaké faktory znemožňují Pavlovi efektivní komunikaci s druhými, a jaké má možnosti si se svým problémem poradit?


3 omezující faktory v efektivní komunikaci:


1. Strach z odmítnutí – mohu se ztrapnit

 

Strach z odmítnutí je někdy silnější než touha se v případě potřeby ozvat. Lidé, kteří trpí tímto problémem, s největší pravděpodobností zažili v minulosti podobnou nepříjemnost, kde se potýkali se studem či trapnou situací. Jistější je pro ně nereagovat nebo nevybočovat se zajetých kolejí, které jsou v danou chvíli bezpečnější. Odmítnutí je pro ně prohra a možnost diskreditace před ostatními kolegy. Zhoršení vztahů s kolegy a špatnou pověst raději nebudou riskovat, i když by si přáli být jinde.


2. Nedostatek sebevědomí – na postup nemám

 

To, že někteří lidé neumějí prodat své schopnosti je především otázkou nízkého sebevědomí. Sice svoji práci odvádějí na více než 100 %, ale sami si to o sobě nemyslí. Toužili by se dostat ze začarovaného kruhu, ale nevědí jak. Vždy se sami přesvědčí o tom, že na postup nemají. Problém nízkého sebevědomí je často otázkou ne zcela správného přístupu rodičů, kteří své ratolesti mnohdy ponižují, neumějí je pochválit a neúspěch dětí je vyzdvihován více než úspěch. Dospělý člověk se pak dostává do situace, kdy o svém talentu pochybuje či ho sám ještě hledá.


3. Komunikační blok – mohu říci hloupost

 

Aby se člověk mohl efektivně prosadit, vyžaduje to také otevřenost a dobré komunikační schopnosti. Pokud tato důležitá schopnost chybí, je samozřejmě daleko obtížnější prosazovat své názory a nápady před skupinou lidí. Nepřekonatelná obava ze ztrapnění se, zapříčiňuje někdy také zadrhávání se v komunikaci či dokonce koktání. I když má člověk nekonečno skvělých nápadů, nedokáže je díky strachu, že řekne hloupost prodat. Často mají tito lidé pocit, že ostatní jsou vědomostmi na vyšší úrovni a nemohou se jim komunikačně rovnat.

 


10 tipů pro efektivní komunikaci:

 

V případě, že se potýkáte s podobnou situací jako Pavel a nemáte dostatek kuráže se v dnešním světě efektivně prosadit, nabízíme soubor doporučení, kterými se můžete inspirovat:


Pokud si sami nevěříte, vyhledejte odborníka (kouče, psychologa)


Pomůže vám s postupným odstraňováním bloků a nastíní možná řešení situace.


Vezměte odpovědnost do svých rukou


Už dávno nejste malé děti, je na vás, zdali se rozhodnete vzít odpovědnost sami za sebe a uděláte krok vpřed. Odvaha, odpovědnost a odhodlání je to, co by vám na vaší cestě nemělo chybět. Ne nadarmo se říká: "Když se chce, tak to jde".


Vzdělávejte se


Čtěte odbornou nebo motivační literaturu, navštivte kurz asertivity, obklopujte se lidmi, kteří jsou úspěšní. Jedině učením a uvedením situace do praxe se můžete posunout vpřed.


Stanovte si své cíle


Cíle a vize si vždy zapisujte na papír, postupujte po krůčcích, nastavte si, jakým způsobem budete své cíle měřit a do kdy si jich přejete dosáhnout.


Vizualizujte si svůj cíl


Proces "proměny k lepšímu" urychlíte také tím, že si již budete představovat, že jste úspěšní a efektivní ve vašem zaměstnání. Představte si například, že svůj nápad umíte skvěle prosadit a komunikace s nadřízeným je snadná. Prožijte si příjemnou situaci předem - realita pak pro vás bude zcela odlišná a daleko snazší.


Pište si deník


Pro své nápady doporučujeme si zařídit deník, který vás bude bavit otevírat. Zapisujte si do něj příjemné i nepříjemné pocity, nápady na zlepšení a porovnávejte týden s tím předchozím. Uvidíte, že se situace začíná ubírat k lepšímu. Práce na sobě vás začne bavit.


Potřebujete-li zvýšit vaše sebevědomí, sestavte si svůj vlastní nekrolog

 

Začněte od vašeho dětství až do současnosti. Výhodou nekrologu je, že o sobě (po pomyslné smrti) nebudete psát nic špatného. Vyzdvihněte v něm hlavně své kladné vlastnosti a úspěchy, které vás v životě posunuli kupředu. Uvidíte, že na tom nejste zase tak špatně, jak si myslíte.


Trénujte svůj projev


Opakování je matka moudrosti, to platí i o vašem projevu. Čeká vás důležitá prezentace a přejete si excelovat? Sestavte si svoji prezentaci bodově na kartičky. Projev si procvičujte nejlépe s rodinou či přáteli. Přednášejte třeba svému psovi, ale vždy si jej vyzkoušejte nanečisto. U projevu se uvolníte nejlépe tím, že začnete například nějakou zábavnou historkou, která vaše posluchače pobaví - tím pádem se zvýší vaše motivace jim sdělit více o vašem připravovaném projektu. Pokud se dostáváte před prezentací do stresu - nejlépe jej uvolníte tím, že si chvíli před projevem zaskáčete na chodbě nebo budete střídavě natahovat a stahovat svaly. Před vaším vystoupením se nezapomeňte řádně upravit tak, abyste působili profesionálně a vzbuzovali u kolegů přirozený respekt. Zvýší se tím i vaše sebevědomí – úspěšná prezentace je pro vás další dosaženou metou, která vás bude motivovat dále.


Nedovolte to!

 

Přejete si postoupit na lepší pozici, ale kolega si přivlastňuje vaše nápady? Své nápady si připravte a jděte s nimi přímo za šéfem. Upozorněte jej na výhody vašeho projektu, proč si myslíte, že by měl být realizován a jaká zlepšení by mohl do firmy přinést. Nebojte se říkat na věci svůj názor - přiměřená proaktivita je u vedení vždy vítána.


Plánujte dopředu


Cítíte nejistotu a stává se vám, že jste během dne roztěkaní? Začněte si plánovat svůj den dopředu. Před spaním si zrekapitulujte svůj den. Najděte na něm jak negativa, ze kterých se můžete poučit, tak hlavně pozitiva, která vám den dal. Naplánujte si také další den - není nic horšího než ráno vstát a na nic se netěšit. Vytyčte si ve svém dni také čas sami na sebe - jděte sportovat, s přáteli do kina, nebo si přečtěte zajímavou knihu. Pokud potřebujete motivaci, je potřeba se na vaše cíle těšit. Těšte se ze svého budoucího úspěchu již nyní - vše půjde rychleji.0 hlasů
Vaše hodnocení