Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Deníkové zápisky dělají náš život lepším: jsou skvělou relaxací a terapií ve chvíli, kdy je píšeme, a obrovskou radostí, když se k nim po čase vracíme, abychom si v nich četli.

Jak si vést deník a vydržet u toho?

Deníček
zdroj: Getty Images Deníček
aktualizováno 31.12.2018, 00:00 | 31.12.2018, 00:00 | Krásná.cz

Deníkové zápisky dělají náš život lepším: jsou skvělou relaxací a terapií ve chvíli, kdy je píšeme, a obrovskou radostí, když se k nim po čase vracíme, abychom si v nich četli.

Jestli máte v plánu začít si psát deník, určitě se vám bude hodit několik vychytávek, jak u psaní vydržet nejen pár dnů, ale třeba měsíce nebo celé roky.

 

Pište málo.

Deníkový záznam nemusí být román. Nemusíte psát každý den stránku, stačí zapsat si jednu větu. Třeba nejpodstatnější událost dne, kolem které se vám pak snadno vybaví den celý. „Zabere to pár vteřin, takže se to dá dělat skutečně denně a nebudete vynechávat, což je většinou první důvod k tomu, aby člověk přestal psát úplně,“ říká novinářka Jana LeBlanc.

 

Vyberte si téma, které je vám nejbližší.

Nesnažte se postihnout celý život, ale vyberte si téma, které je pro vás důležité, a na to se soustřeďte. Zapisujte si malé všednodenní radosti, vývoj vašeho miminka, vaše cestovatelské sny a plány, váš progres ve snaze zhubnout nebo začít naplno běhat. Vyberte si jedno téma a pište, co považujete za nejdůležitější.


Omezte se časem.
Nastavte si budíka na tři nebo pět minut, pište a nedělejte nic jiného. Co zapíšete, to zapíšete a zbytek prostě – necháte být. Tři minuty zakomponuje do svého rozvrhu i ten nejvytíženější člověk na světě. „Navíc vědomí, že budete psát jenom tak krátkou dobu, vás motivuje, abyste to opravdu udělali. A naučí vás pekelně se soustředit,“ upozorňuje Jana LeBlanc.


ČTĚTE TAKÉ:

Jak si tohle léto uchovat v paměti? Založte si cestovatelský deník!
Proč si psát deník?
Jak uchovat vzpomínky z prázdnin? Vyrob si netradiční deník

 

Udělejte z toho příjemný návyk.
A to tak, že si psaní co nejvíc přizpůsobíte tomu, jací jste. Máte tři minuty času ráno před odchodem do práce? V polední pauze? Odpoledne ve vlaku? Nebo večer před usnutím? Nechávejte si deník tam, kde se nejčastěji pohybujete, pořiďte si k němu propisku, kterou u něj vždycky najdete, vyzdobujte ho samolepkami, které milujete. Zápisník, co budete mít na očích, bude fungovat tak trochu jako připomínka, abyste psát nezapomínali a výčitka, když psát nebudete.

 

Představte si, jak se budete cítit za měsíc nebo za rok.
Až svůj zápisník otevřete a najdete ho plný vzpomínek. Mimochodem, vyplněný může posloužit jako úžasný dárek. A když se vám do psaní chtít nebude, představte si opak – že ho za čas najdete v knihovničce úplně prázdný. Proto ho neváhejte vyšperkovat: pište úhledně, nebojte se zdobit ho krasopísmem, obrázky, samolepkami, vlepenými vzpomínkami.

 

Kdy začít?

Nový rok je ideálním mezníkem, tak proč ne právě nyní. Ale začít se dá kdykoli, kdy to tak budete cítit vy samy. Tohle není diář na rok, ale průvodce vaším novým vědomějším životem.


Do čeho se bude krásně psát?
 

Diáře a zápisníky
(Foto: Archiv firem)

 

SPOJENÝ S DIÁŘEM

 

Diáře a zápisníky - 1
(Foto: Archiv firem)


1. Motivační diář pro studenty Infinity (349 Kč, dostupný na diarinfinity.cz). Velikost A6 se vejde do příruční aktovky i menší batožiny. Jednoduchý design, který uspokojí každého studenta. Mysleli jsme však i na detaily, takže nechybí stránky pro rozvrh hodin, plánování úkolů, projektů, přednášek i zkoušek, ale i místo, kam zapisovat roční cíle, týdenní plány nebo měsíční přehled.


LÁKAVÝ OBAL PŘITÁHNE K PSANÍ

 

Diáře a zápisníky
(Foto: Archiv firem)


2.  Ručně vyráběný Notes Zase jsem se zasnil (370 Kč, dostupný na fler.cz/dizza). Notes potažený nádherným anglickým plátnem, s akvarelovo-fixovým originálem - ptáčkem, co se trochu zasnil.


VÍCELETÝ PROJEKT

 

Diáře a zápisníky - 2
(Foto: Archiv firem)


3. Deník Tam & zpět (589 Kč, dostupný na tamazpet.com). Pětiletý deník s jedinečnou otázkou na každý den. Odpovědi na otázku daného dne jsou rok za rokem psány pod sebou a přehledně mapují cestu každého autora.


ILUSTROVANÝ

 

Diáře a zápisníky - 6
(Foto: Archiv firem)

 

Diáře a zápisníky - 5
(Foto: Archiv firem)


4. Jana LeBlanc, Martina Pavlová: Zápisník radosti: 365 tipů, jak mít a dělat radost každý den (Mladá fronta, 249 Kč, dostupný na https://www.fler.cz/papirova-laska). Ilustrovaný zápisník s tipy na každý den, který vás naučí mít více radosti ze života.


INSPIRATIVNÍ

 

Diáře a zápisníky - 4
(Foto: Archiv firem)


5. Blok Papelote Linger in Prague (518 Kč, dostupný na papelote.cz). Ve spolupráci s Mírou Valešem, autorem průvodce Prague Superguide, vznikl pražský společník pro všechny toulavé duše – Linger in Prague. Nabízí čtyřicítku míst, která tak trochu čekají na objevení, a zároveň prostor na dojmy z nich. „Potulkář“ je ukryt v praktickém obalu z odolné veganské kůže a doplněn tužkou, mapou a pohledem.

 

KLASICKÝ

 

Diáře a zápisníky - 3
(Foto: Archiv firem)

 

6. Zápisník Moleskine Voyageur (595 Kč, dostupný na bibelot.cz). Pevná, ve hřbetu šitá vazba v kartonových deskách, obepnutý pružnou páskou proti samovolnému otevírání. Zápisník je vybaven kapsou na drobnosti, štítky oddělujícími jednotlivé části, 3 textilními záložkami, listem s dvoubarevnými nálepkami, užitečnými cestovatelskými informacemi, odnímatelnými listy.0 hlasů
Vaše hodnocení