Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Dostáváš pravidelné kapesné, ale nikdy ti nestačí na danou dobu? Poradíme ti, kde děláš chybu.

Jak si vystačit s kapesným

jak neutrácet
zdroj: Thinkstockphotos jak neutrácet
aktualizováno 04.06.2018, 18:42 | 04.06.2018, 18:42 | tej

Dostáváš pravidelné kapesné, ale nikdy ti nestačí na danou dobu? Poradíme ti, kde děláš chybu.

Ne každý má to štěstí bohatých rodičů a někteří dostávají opravdu nízké kapesné. Většina z nich si za to musí platit ještě autobus a svačiny, a tak není divu, že s penězi nevystačíš. Poradíme ti, kde bys měla ušetřit.

 

Studentské slevy

 

V dnešní době máš možnost využívat studentské slevy snad na všechno. Od autobusu, přes knihovnu a obědy, až po různé nákupy. Za kartičku, která prokazuje tvé studium, dáš v přepočtu pár desítek korun, ale vrátí se ti to hned několikanásobně. Proč bys měla chodit třeba na aerobic za plnou cenu, když můžeš zajít o pár set metrů dál za poloviční cenu. Snaž se v každé tvé aktivitě nacházet místa, kde touto kartičkou ušetříš.

 

 

Piš si výdaje

 

Včera jsi dostala dvě stovky, dneska nemáš nic a vůbec netušíš, kam peníze tak rychle zmizely? Vytvoř si blok, do kterého budeš zapisovat všechny výdaje. Od autobusu, přes svačinu až po nové boty. Přibližně za měsíc se na své výdaje podívej a zjisti, kde zbytečně utrácíš a jak by se to dalo vykompenzovat s něčím levnějším.

 

Zlozvyky

 

Dnešní mládež utrácí nejvíc peněz za věci, které by mladí lidé vůbec neměli používat. Mezi největší žrouty peněz se řadí především cigarety a alkohol. Snaž se příjem těchto nepěkných věcí omezit na minimum, či úplně přestat. Uvidíš, že rázem nebudeš vědět, co s přebytečnými penězi.

 

Levnější jídlo

 

Nemusíš si přeci kupovat drahé svačiny v kantýně. Bohatě ti postačí, když si svačinu uděláš doma a na oběd zajdeš do školní jídelny. Je sice pravda, že některé jídelny nevaří zrovna nejlépe, ale aspoň si zajistíš přísun teplé stravy za pár korun. Stejně tak si nemusíš kupovat sušenky za třicet korun, když je seženeš i za trojnásobně nižší cenu. Proč bys měla pít ve škole coca-colu? Nejen, že to není zdravé, ale stojí jednou tolik, co minerální vody.

 

Anketa
Chodíš na brigádu?
 

 

Zbytečné utrácení

 

Je jasné, že si každý potřebuje čas od času něco pořídit. Je ovšem nutné kupovat si každý měsíc další a další boty? Opravdu musíš mít nutně značkové oblečení, když je mnohem dražší, ale přitom stejně hezké, jako to obyčejnější. Zkus se trochu zamyslet nad tím, jestli je tvé utrácení opravdu na místě a jestli by ti nestačilo triko za dvě stovky, místo za sedm set. Jestli si nemůžeš pomoct a za každou cenu preferuješ pouze značkové oblečení, můžeš využít outlet obchody. Najdeš v nich nové a neponičené oblečení, které je akorát třeba ze starší kolekce. Takové oblečení zde nakoupíš s ohromnými slevami.

 

Brigády

 

Jestliže nemáš možnost nikde ušetřit, začni přemýšlet o nějaké brigádě. Nebylo ti ještě šestnáct a nemůžeš nic sehnat? Zkus třeba roznášení letáků či domácí práce. Můžeš se také nabídnout starším sousedům, že jim budeš chodit nakoupit nebo jim občas uklidíš. Další možností je hlídání dětí někomu známému. Brigád je opravdu spousta, stačí se trochu snažit něco najít a nebýt líná.
 3 hlasů
Vaše hodnocení