Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Průmyslový chov neškodí jen zvířatům, které žijí v otřesných podmínkách, ale i planetě. Ničí ji dokonce víc než auta nebo letadla. Největší škody přináší produkce masa, mléka a vajec. Přitom všechny tyto potraviny můžete lehce nahradit, aniž by to...

Jak škodí přírodě to, že si dáte řízek a nebo každý den sklenici mléka?

Záchrana planety
zdroj: Getty Images Záchrana planety
aktualizováno 14.02.2019, 00:00 | 14.02.2019, 00:00 | Krásná.cz

Průmyslový chov neškodí jen zvířatům, které žijí v otřesných podmínkách, ale i planetě. Ničí ji dokonce víc než auta nebo letadla. Největší škody přináší produkce masa, mléka a vajec. Přitom všechny tyto potraviny můžete lehce nahradit, aniž by to uškodilo vašemu tělu. Vaše chuťové buňky si možná budou muset chvíli zvykat, pomůžete tím však zlepšit životní prostředí vám i budoucím generacím.

Vůbec nemusíte čekat na maso nebo vejce ze zkumavky, to byste si ještě chvíli počkaly. K nahrazení jídel živočišného původu můžete využít i rostlinné suroviny a zároveň si tak trochu obohatit jídelníček. Využijte možností, které máte, a pomozte planetě.


Sója místo masa


Negativní dopad má na Zemi především současná obrovská konzumace masa. Chov zvířat totiž může za 60 % vypouštěných skleníkových plynů, mezi které patří i oxid uhličitý. Nejhoršími „škůdci“ jsou vepřové, hovězí nebo skopové maso.


Stejně dobře jako maso vám však poslouží nejen luštěniny, ale vsadit můžete třeba na sóju. Méně známý než sójový sýr tofu je třeba tempeh, který se ze sóji vyrábí také. Jen se u něj nelekněte, že bývá prorostlý „zdravou“ plísní, stejně jako některé sýry. Z tofu se vyrábějí i různé salámy nebo párky.

 

tempeh
(Foto: Getty Images)


Nemusíte sóju nebo jste alergické na lepek? Seznamte se třeba se seitanem, kterému se přezdívá „pšeničné maso“. Pravému masu se svou konzistencí seitan podobá ještě víc než produkty ze sóji.


Vyzkoušejte „jiné“ mléko


Kromě masa byste měly omezit i konzumaci mléka. Obrovský počet krav totiž produkuje příliš velké množství metanu, a to planetě zrovna neprospívá. Když bude méně spotřebitelů masa a mléka, bude se moct snížit i množství krav. Přitom jen stačí nahradit mléko sójovými nebo rýžovými nápoji. Využít můžete i chutné nápoje z ořechů, kokosů nebo ovsa, které tělu dodají potřebné živiny také.

 

ČTĚTE TAKÉ:

5 jednoduchých ekologických předsevzetí, se kterými můžete začít ze dne na den

Co je to „zero waste“ a jak s ním začít?

DIY: Pestrobarevná, chutná a zdravá buddha bowl jako znáte z Instagramu

Bezvaječná strava


Jste zvyklé snídat míchaná vajíčka? Nevyhovující podmínky pro chovné slepice a kuřata jsou známým problémem. Měly byste ale také vědět, že na výrobu jednoho vejce se vyprodukuje až 4,8 kilogramů oxidu uhličitého, přičemž z drůbežího odpadu se navíc uvolňuje oxid dusný. Za tato čísla může hlavně produkce krmení pro nosnice, ale i energie spotřebovaná na chovných farmách.


Pokud nemáte přístup k domácím vajíčkům, můžete je jednoduše nahradit. Využijte třeba lněná semínka, kukuřičnou krupici, cizrnovou mouku nebo jiné veganské náhražky. S cibulkou a solí docílíte nejen podobné konzistence, ale i chuti.

 

Mléko
(Foto: Getty Images)

 

Jestli máte rády  chia semínka, jednu lžičku smíchejte s třetinou hrnku vody, rozmixujte a nechte čtvrt hodiny odstát. To vám dodá stejné množství energie jako vajíčka a navíc nebudete muset ani zapínat sporák.


Vyzkoušejte ekologickou životosprávu. Zjistíte, že vám náhražky masa, vajec nebo mléka zaberou mnohem méně času než příprava původních surovin. Navíc budete jíst s dobrým pocitem, že zbytečně neničíte místo, kde žijete.0 hlasů
Vaše hodnocení