Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Dovolená bez fotek je jako strom bez listí. Každopádně jistě ráda ukážeš rodině, kamarádům a známým, kde že jsi to letos relaxovala a co všechno jsi tam zažila.

Jak ulovit ty nejlepší snímky? 5 tipů pro krásné fotografie z prázdnin

Chytré focení
zdroj: oficiální zdroj Chytré focení
aktualizováno 05.07.2013, 00:00 | 05.07.2013, 00:00 | Krasna.cz/trm

Dovolená bez fotek je jako strom bez listí. Každopádně jistě ráda ukážeš rodině, kamarádům a známým, kde že jsi to letos relaxovala a co všechno jsi tam zažila.

Aby výsledné fotky byly, jak se patří atraktivní, máme pro tebe „rychlokurz“ digitální fotografie.

 

Věnuj pozornost kompozici

 

Dříve, než stiskneš spoušť, zastav se na moment a řekni si, zda takto postavená kompozice bude vypadat dobře na fotografii. Pokud máš pochybnosti, zkus chvíli počkat nebo změnit úhel záběru. Vyplatí se to.

 

Světlo je základ - měj s ním trpělivost a využij ho

 

Fotografie je ve své podstatě záznam osvětlených předmětů. Pokud jsou se světlem problémy, projeví se to samozřejmě na kvalitě snímku. „Lze říci, že nejlepší světlo pro focení je brzy ráno, pozdě odpoledne nebo navečer. Například podvečerní světlo je měkké, teplé a krásně plastické,“ říká Vítězslav Holas, odborník na oblast grafiky z Počítačové školy Gopas. Naopak polední světlo je tvrdé, ostré a těžko se s ním při focení pracuje. Pokud můžeš, počkej si na vhodné světelné podmínky a snaž se získat mocného spojence, světlo, na svou stranu.

 

Chytré focení
(Foto: oficiální zdroj)


PŘEČTI SI TAKÉ:

Jak se (ne)fotit
Jak na pěknou fotku
Jak si vybrat foťák

 

Blesk využívej chytře

 

Fotky pořizované při nedostatku světla mají často malou šanci na úspěch. „Při slabším osvětlení je vhodnější než použití blesku zvýšení citlivosti fotoaparátu a případně použijte také stativ. Blesk naopak zkus použít i v momentě, kdy je světla dostatek, jako třeba za poledního slunce na pláži. Přiblesknutí totiž eliminuje hluboké stíny v obličeji,“ upozorňuje odborník.


Běž blíž

 

Nesnaž se zachytit vše najednou. Fotka je pak roztříštěná a nepřehledná. Soustřeď se naopak na určitou věc, běž k ní blíž (fyzicky, nebo zoomem) a vyplň s ní celé obrazové pole.

 

Chytré focení
(Foto: oficiální zdroj)

 

BUDE TĚ ZAJÍMAT:

Jak na skvělou profilovou fotku
Pošli mi svou fotku. Nahou!
BOREC LÉTA: Velká letní SOUTĚŽ o fotoaparát začíná!

 

 

Někdy ignoruj všechna pravidla


Rady uvedené výše, a stejně tak všechny ostatní jsou pouze praktická doporučení. Občas se je vyplatí porušit a získat tak snímek, který je jiný a má atmosféru překročených pravidel. Výjimečná fotografie jednoduše musí být jiná a každý fotograf, i ten ryze amatérský, si na ni musí počkat.29 hlasů
Vaše hodnocení