Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nezřídka kdy se stává, že při výběru vánočních dárků sáhne mnoho lidí po knihách, které ale úplně neodpovídají vkusu obdarovaného a namísto skvělého zážitku se z nich stává „lapač prachu“. Jak k nim letos nepřidat další a trefit se vašim blízkým d...

Jak vybrat pod stromeček správnou knížku?

Dívka s dárkem
zdroj: Thinkstockphotos Dívka s dárkem
aktualizováno 12.12.2018, 11:44 | 12.12.2018, 11:44 | Krásná.cz

Nezřídka kdy se stává, že při výběru vánočních dárků sáhne mnoho lidí po knihách, které ale úplně neodpovídají vkusu obdarovaného a namísto skvělého zážitku se z nich stává „lapač prachu“. Jak k nim letos nepřidat další a trefit se vašim blízkým do vkusu? Pomůže knižní rádce!

Vybrat správnou knihy pro sebe nebývá nic složitého, mnohem větší výzva je trefit se do vkusu obdarovaného. Abyste letos pod stromeček vybrali opravdu to pravé, připravili jsme pro vás ve spolupráci s knihkupectvím Martinus.cz „Vánočního knižního rádce“ se čtyřmi hlavními typy čtenářů. Podle charakteristických prvků a zvyklostí vašich blízkých stačí určit, jakým typem čtenáře jsou, a ideální knižní dárek je na světě.

 

Fajnšmekr


Pečlivě sleduje svůj oblíbený žánr, knize by nikdy nezlomil hřbet a víc než kdo jiný si užívá vůni nového papíru. To je čtenář Fajnšmekr, který si spíše než na kvantitu potrpí na kvalitu a přečtené autory si vybírá po dlouhých debatách se svými přáteli, též Fajnšmekry. Knihy jsou pro něj svátost, ke které je třeba se chovat s patřičnou úctou. Jeho knihovna není extrémně rozsáhlá, ale dokáže o ní se zalíbením hovořit celé hodiny.


Co se může líbit Fajnšmekrovi?


David Majling - Ruzká klazika
Hana Krall - Srdcový král
Neil Gaiman - Severská mytologie


Bestsellerista


Pravidelně prohlíží ediční plány a poctivě čte recenze, aby mu neutekla žádná žhavá knižní novinka. Ať už jde o český nebo zahraniční knižní trh, má přehled o tom, co kdy vychází a kdy začíná předprodej. Nikdy neodolá nálepce „bestseller“ a přitahují ho čtivé příběhy, o kterých se ještě před jejich vydáním už nějakou tu dobu špitá v knihomolských kruzích.


Čím se zavděčíte Bestselleristovi?


David Brown - Počátek
J.K.Rowling - Harry Potter
Alena Mornštajnová - Hana

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nejlepší weby a aplikace pro všechny milovnice knih!
Tipy na knížky pro beznadějné romantičky
Tip na dárek pro bráchu i kámošku? Kniha nikdy neurazí


Zuřivý knihožrout


Přečte všechno. Úplně všechno. Včetně návodů, receptů, novinových inzerátů a plakátů na zastávce. Nemůže si pomoct, čtení je jeho největší vášeň. Je žánrově nevyhraněný, potěší ho thriller stejně jako laskavá pohádka. Jakmile má knihu v ruce, žádná řeč s ním není. Pravděpodobně ho jednou zavalí hromady knih, kterých má doma požehnaně.


Co ocení knihožrout?


James Hazel - Jepice
Sarah J. Maas - Dvůr křídel a zmaru
Daniel Cole - Loutkář

 


Sváteční čtenář


Čtení nepatří mezi jeho nejoblíbenější činnosti na světě, ale čas od času se mu stane, že se potká s knihou, kterou zkrátka nemůže odložit, dokud ji nedočte. Čtení si vozí na dovolenou a sem tam se nechá zlákat na nějakou knižní novinku. Ale večer u knih většinou usíná a ještě tak docela nepřišel na kloub tomu, co je na čtení tak skvělého.

 

Jak potěšit svátečního čtenáře?


Radka Třeštíková - Veselí
Patrik Hartl - Nejlepší víkend
Lauren Graham - Rychleji mluvit nedokážu

 

Kterou si vyberete vy?

 

Tipy na knihy
(Foto: Archiv firem)0 hlasů
Vaše hodnocení