Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nahromadilo se ti v šupleti několik povídek? Nosíš v hlavě nápad na vlastní román? Nebo se snad chceš s ostatními podělit o rodinné recepty, které si zaslouží pozornost? Možná je na čase, aby sis splnila svůj sen a vydala vlastní knihu.

Jak vydat vlastní knihu? Podívej se, jaké frčí + tipy pro začínající spisovatele

Čtení
zdroj: Thinkstockphotos Čtení
aktualizováno 23.01.2018, 00:12 | 23.01.2018, 00:12 | DyA

Nahromadilo se ti v šupleti několik povídek? Nosíš v hlavě nápad na vlastní román? Nebo se snad chceš s ostatními podělit o rodinné recepty, které si zaslouží pozornost? Možná je na čase, aby sis splnila svůj sen a vydala vlastní knihu.

Pokud chceš, abys na knižním trhu opravdu uspěla, pak je dobré, znát své konkurenty. Podívej se, které knížky v roce 2017 nejvíce zabodovaly u čtenářů Martinus.cz


Co se nejvíce čte?


* První místo v žebříčku nejprodávanějších knih obsadila Šlehačková oblaka od Terezy Salte. Jedná se o citlivě napsaný autobiografický příběh blogerky Terezy Salte, která má skutečně moc inspirovat.

* Podobně inspirativní je i anglická knížka Milk and Honey od Rupi Kaur, která se skládá z básní a krátkých próz o přežití.

* Třetí místo si zasloužil Karel Kovař se svou knihou Kovy:Ovšem. Koho by nezajímal příběh youtubera, který natáčí vtipné parodie a zároveň mluví k mladé generaci o důležitých tématech.

* Cestování nás stále baví, a tak se není čemu divit, že zabodoval i Ladislav Zibura s knihou Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii.

* Pátou příčku obsadil Erik Tabery a kniha Opuštěná společnost, ve které šéfredaktor týdeníku Respekt popisuje dobrodružnou českou cestu od vzniku republiky po současnost a zasazuje dnešní politické a společenské události do historického a evropského kontextu.

 

 

* Šesté místo patří knížce Saturnin se vrací od Miroslava Macka, která navazuje na zdařilou knihu od Zdeňka Jirotky.

* Sedmou příčku si zasloužila kniha Mléko a med, tentokrát však v českém překladu, který je velmi zdařilý.

* Je vtipné, že osmá pozice patří knížce Osm od autorky Radky Třeštíkové. Její knížka otvírá kontroverzní témata, pohrává si s linií vyprávění a je po dvou románech a jedné sbírce povídek zasazena do rámce detektivky.

* Předpolední místo si zasloužila kniha Žena v okně od A. J. Finn, tento detektivní román si rozhodně zaslouží i tvou pozornost.

* Konečná desátá pozice patří knize Hadrový panák od Daniela Cola, kterou ocení všichni příznivci severských detektivek.


Jak vydat vlastní knihu?


Dobrou zprávou je, že existuje hned několik cest, jak svou knížku vydat. Některé jsou o něco složitější, jiné naopak jednodušší, ale jedno mají všechny cesty společné – mají své klady i zápory, se kterými musíš počítat. Vybrali jsme pro tebe ty nejzákladnější postupy, mezi kterými si snad najdeš ten svůj. Je jenom na tobě, jaký způsob zvolíš, ale v první řadě je důležité, aby sis odpověděla na základní otázku: Chci knížku dostat do knihkupectví? 

 

 
CHCI KNÍŽKU DOSTAT NA PULTY KNIHKUPECTVÍ


Toužíš po tom, aby se tvá knížka objevila v knihkupectvích po celé naší republice? Pak máš na výběr ze dvou způsobů. Knížku můžeš vydat v tradičním nakladatelství, což má obrovskou výhodu v tom, že s vydáním nemáš žádné výdaje. Stinnou stránkou je, že svůj rukopis musíš poslat do mnoho nakladatelství, a může se stát, že vzhledem k velké konkurenci nebude tvá knížka přijata. Pokud nastane taková situace, pak rozhodně nepropadej panice. Je opravdu obtížné v takto velké knižní konkurenci uspět.

 

Naštěstí existuje i druhá cesta, a to, že knížku vydáš v zakázkovém vydavatelství. U tohoto způsobu máš kontrolu nad celým procesem a můžeš se těšit z toho, že ti zakázkové vydavatelství vytvoří knihu na klíč. Nevýhodou je, že autor, tedy ty, platíš veškeré náklady a ne každé zakázkové nakladatelství zajišťuje i distribuci.


ČTĚTE TAKÉ:

Tipy na knížky pro beznadějné romantičky
Jak napsat čtivou knihu
Chceš, aby svět znal tvé jméno?

 

NECHCI KNÍŽKU DOSTAT NA PULTY KNIHKUPECTVÍ


Knížku si samozřejmě můžeš vydat i bez pomoci nakladatelství. U této varianty bys však měla vědět, že není možné, aby se knížka dostala na pulty obchodů. Distributoři totiž nedělají smlouvy s jednotlivci. Na druhou stranu bychom rozhodně měli zmínit, že veškeré peníze z prodeje půjdou rovnou do tvojí kapsy, což je rozhodně velké plus.


Vydat si vlastní knížku chce ale počáteční kapitál, na který málokdo má. Dobrou zprávou je, že existují šikovné portály, kde ti lidé mohou s plněním tvého snu pomoci. Znáš například web Hithit.cz? Stačí, když svůj projekt zaregistruješ, utvoříš mu podrobné portfolio a především přesvědčíš lidi, proč by ti měli pomoci. Možná se to zdá nemožné, ale mnoho knih již vzniklo touto formou.


Zajímavou cestou je i e-book. Chápeme, že se nejedná o klasickou knihu, na kterou by si člověk mohl sáhnout, ale určitě jde o šikovný způsob, jak „vydat“ vlastní knihu. Také se ti může stát, že pokud tvůj e-book bude opravdu úspěšný, pak si tě všimnou i velcí nakladatelé, kteří ti poskytnou smlouvu na míru.

 

Tak co? Přemýšlíš o vydání vlastní knihy? A jaký způsob zvolíš?2 hlasů
Vaše hodnocení