Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Že nejsi fotogenická? Nesmysl! Každý může vypadat na fotkách skvěle. Stačí se držet několika osvědčených rad ohledně postoje, líčení nebo výrazu.

Jak vypadat na fotkách dokonale? Máme osvědčené triky profesionálů

Fotografka
zdroj: Thinkstockphotos Fotografka
aktualizováno 29.11.2018, 16:29 | 29.11.2018, 16:29 | Krásná.cz

Že nejsi fotogenická? Nesmysl! Každý může vypadat na fotkách skvěle. Stačí se držet několika osvědčených rad ohledně postoje, líčení nebo výrazu.

Všichni se na facebooku chlubí krásnými fotkami, zatímco ty se zmůžeš maximálně na selfie, kterou nakonec pro jistotu projedeš filtrem, abys skryla nedostatky? Nebo tě čeká focení, ze kterého si chceš přinést dokonalé snímky? Nauč se následující triky a na každé fotce budeš od této chvíle jako ze žurnálu.

 

Líčení a vlasy

 

Prvními kroky k dokonalé fotce jsou kvalitní make-up a účes. Ne vždy je však možné nechat se nalíčit profesionální vizážistkou. Obecně však platí, že na focení ve studiu je vhodnější výraznější líčení. "Světlo dost z líčení pojme. Na denní světlo je spíše lépe volit jemnější líčení. Pochopitelně základ je zmatnit pleť, aby se na světlech neleskla,“ říká fotografka Petra Kropáčová. Vyhni se třpytivému líčení, které může navozovat dojem mastnoty. Vyvaruj se například i rozjasňovačům pleti.

 

Pokud jsi světlý typ a na fotkách nechceš vypadat vybledle, pomoz si bronzerem. Nezapomeň ani na krk a dekolt, radí vizážistka hvězd Fiona Stiles.

 

Zatímco pleť by se na fotkách neměla lesknout a na focení by ti určitě neměla chybět pudřenka, vlasy si lest naopak žádají. Jak radí kadeřník celebrit Serge Normant, před focením vlasy popraš speciálním leskem ve spreji. Chceš-li získat opticky na objemu, předkloň se, zatřes hlavou, vlasy budou provzdušněné.

 

Focení v exteriéru
Outfit, líčení a účes jsou správným krokem k dokonalé fotce (Foto: Foto Petra Kropáčová)

 

Jak být opticky štíhlejší?

 

Na to je podle fotografky jednoduchá odpověď: Nech se vést. "Obecně platí, že funguje být o focení uvolněná a snažit se o přirozenost, až do konečků prstů, nebýt v křeči,“ radí. Fotograf během pózování pozná, který profil nebo pozice je pro tebe nejlichotivější.

 

Trénovat můžeš i předem. Stoupni si doma před velké zrcadlo a zkoušej, jaký postoj ti sluší nejvíc. Nebo popros kamarádku, aby tě párkrát vyfotila digitálním foťákem. Pak zkoumej, kde je tvoje silná stránka.

 

Máš silnější ruce? Nenechávej je při focení podél těla. Štíhlejším dojmem budou působit, pokud je lehce roztáhneš. Trápí tě dvojitá brada? Lehce ji posuň dopředu.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Jak fotit lepší selfie? 9 rad k nezaplacení
Dokonalé selfie? Návod na bleskově ploché břicho, bujný dekolt a sexy look
Perfektní selfie bez natažené ruky? Díky jednoduché aplikaci ano

 

Jak se obléci?

 

Při volbě oblečení měj na paměti, že všem nejlépe sluší středně tónované barvy. Není to sice pravidlem, ale ve světlejší barvě budeš ve většině případů vypadat silnější, zatímco tmavé barvy se budou ztrácet. "Fotogenické jsou kožešiny, krajky, flitry, zkrátka svršky, které mají zajímavou strukturu. Co určitě není vhodné, jsou výrazné vzory nebo nápisy. Zbytečně odvádějí pozornost při pohledu na fotku,“ říká Petra Kropáčová. Nezapomeň také na šperky. „Skvělé jsou doplňky, například bižuterie. Vždy je lepší vzít si na focení více oblečení,“ dodává.

 

Pózuj jako modelka

 

Vybrat při focení tu nejlepší pózu je podle fotografky jeden z nejnáročnějších úkolů. Je třeba brát ohled na prostředí, oblečení nebo i osvětlení tak, aby vynikla osobnost fotografované osoby. Zbytečně se nestresuj. "Očima se dívejte přímo do foťáku, ale pokud to nejde hned, dívejte se stranou, fixujte se pohledem na určité místo, vyvolejte sami v sobě emoce,“ prozrazuje další triky. Jak radí modelka Alison Gingerich, jestli se stydíte, přehrávejte si v hlavě svoji oblíbenou písničku. Uvolní vás to a přivede na jiné myšlenky.

 

Pózování při focení
Neboj se pózování při focení. (Foto: Foto Petra Kropáčová)

 

BUDE TĚ ZAJÍMAT:

Selfie, ze kterého dostaneš závrať: Týpek se fotí mezi nebem a zemí
NEJ selfie z internetu: Podívejte se na fotky
Video: Dívka 6,5 roku fotila denně selfie, výsledek je ohromující
FUNNY VIDEO: Selfie ve známých filmových scénách

 

Co se týče světla, nejlepší denní doba pro focení je brzy ráno nebo pozdě odpoledne. Odpolední světlo se umí postarat o takřka bezchybnou pleť. Ovšem každá světelná situace má něco do sebe. "Pleti svědčí měkké svícení. Velmi ráda mám čisté a lichotivé svícení shora, světlo umístěné přímo nad fotoaparátem, beauty dish míří přímo na tvář modelky cca z výšky 30 centimetrů nad její hlavou. Toto svícení je velmi oblíbené a využití naleznete v katalozích, modní fotografii, beauty fotografiích,“ říká fotografka.

 

Zapomeň na komplexy

 

"Lidé, kteří mi dopředu hlásí, že jsou nefotogeničtí, mají ve výsledku skvělé fotografie. Souhlasím, že někteří lidé nejsou prvoplánově krásní, tak jak to dnes udávají trendy módních časopisů. Ale krása je velmi pomíjivá a hlavně je to relativní pojem. Pro mě krásný je každý člověk, který je něčím výjimečný, zajímavý, člověk který má duši, člověk s příběhem, s emocemi, takový člověk se mi velmi dobře fotí,“ uzavírá Petra Kropáčová.

 

Zapomeň na svoje komplexy a udělej z nich přednosti. Vadí ti pihatý nos nebo odstáté uši? Mysli na to, že právě díky nim jsi jedinečná. Pokud ti ale sebevědomí nedovoluje přenést se přes ně, tak naštěstí ještě existuje photoshop.8 hlasů
Vaše hodnocení