Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Mobilní telefon, který ti spadne do vody nebo řádně promokne, není automaticky na vyhození. Pomocí pár jednoduchých kroků ho lze zachránit.

Jak zachránit utopený mobil? Chce to rychle jednat

Mobil u moře
zdroj: Thinkstockphotos Mobil u moře
aktualizováno 07.07.2013, 00:00 | 07.07.2013, 00:00 | Krasna.cz/trm

Mobilní telefon, který ti spadne do vody nebo řádně promokne, není automaticky na vyhození. Pomocí pár jednoduchých kroků ho lze zachránit.

S mobilním telefonem nadosah tráví většina z nás valnou většinu dne. Slouží nám nejen jako prostředek komunikace, ale také jako hodinky, fotoaparát, hudební přehrávač, herní konzole, zápisník nebo přehrávač filmů. Při časté manipulaci s telefonem proto není nouze o kuriózní nehody.

 

Mezi ty nejčastější patří utopení telefonu ve vaně, bazénu, louži nebo dokonce v pivu. Nebezpečí utopení drahého přístroje se ještě zvyšuje v době letních dovolených trávených u moře, rybníka, jezera či rodinného bazénu. I tyto nehody může tvůj mobil přežít bez vážnějších následků. Filip Zhang z českého zastoupení výrobce mobilních telefonů ZTE radí, jak na to.

 

U telefonu, který se nám podaří utopit nebo který je vystaven extrémní vlhkosti se může projevit celá řada problémů. Nejzávažnějším následkem je, že přístroj nelze vůbec zapnout. Další typické problémy může představovat například zamlžený a rozostřený displej nebo výrazně zhoršená kvalita zvuku při telefonování. Jak tedy těmto následkům zaplavení telefonu zabránit? Postup „první pomoci“ se liší dle typu telefonu.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Obejdeš se bez internetu v mobilu?
Komunikuj s přáteli přes ICQ 8! Nabízí videochat i volání na mobil zdarma
Kolik platíš za telefon?

 

Mobilní telefon s výměnnou baterií

 

Pokud ti tento typ telefonu spadne do vody, je zapnutý a zůstane ponořený méně než 30 sekund, co nejrychleji vyjmi baterii. K vypnutí nepoužívej klasické tlačítko. Pokud je po vyjmutí baterie vnitřek telefonu stále suchý, neměl by přístroj utrpět žádnou výraznou újmu. Pokud se do mobilu přeci jen dostalo malé množství vody, použij k osušení baterie a jejích kontaktů papírový kapesník, vatu nebo bavlněnou látku. Zbytek vlhkosti nechej ještě pár hodin na vzduchu vyschnout přirozenou cestou.

 

 

V případě, že telefon zůstal ponořen delší dobu a doslova z něj vytéká voda, je třeba jej co nejrychleji celý rozložit. Uvnitř telefonu nalezneš indikační papírek. Pokud dojde k jeho styku s vodou, zabarví se a uživateli typicky zaniká nárok na záruční opravu. Pokud zůstane papírek nezabarvený, je lepší volbou oprava telefonu v autorizovaném servisním centru. Když je tedy telefon značně „zaplavený“ a nevztahuje se tak na něj záruka, pokračuj co nejrychleji dle těchto kroků:

 

Krok 1: Sundej zadní víko telefonu a vyjmi baterii
Krok 2: Odšroubuj úchyty plastového krytu samotného vnitřku telefonu
Krok 3: Sejmi vnitřní kryt telefonu. Uvidíš desku tištěných spojů uvnitř přístroje
Krok 4: Elektroniku uvnitř telefonu jemně osuš bavlněným hadříkem


BUDE TĚ ZAJÍMAT:

Dokážeš žít bez mobilu – alespoň na den?
Přes mobil se milujeme i rozcházíme! Jak jsi na tom ty?

 

K odstranění zbylé vlhkosti využij vysoušeč vlasů. Nepoužívej však nastavení nejvyšší teploty, které by mohlo citlivou elektroniku uvnitř mobilu poškodit. Po vysušení telefonu fénem se uvnitř přístroje mohou objevit stopy bílého nebo zeleného prachu. Ty vznikají chemickou reakcí mezi elektronikou přístroje a vodou. K odstranění prachu můžeš použít štětec lehce namočený v alkoholu. Po uschnutí zbytek prachu vyfoukej. Našroubuj zpět vnitřní kryt přístroje, vlož baterii, nasaď zadní víko a zkus váš mobil opět oživit.

 

Mobilní telefon se zabudovanou baterií

 

Výše uvedené kroky se vztahují na telefon s výměnnou baterií. U mobilních přístrojů, u kterých baterie nelze vyjmout, se po zaplavení doporučuje jiný postup. U tohoto typu mobilu, u kterého nelze sundat zadní víko, se voda většinou dostane jen pod kryt displeje. V tomto případě rychle přístroj vypni a snaž se vodu z displeje telefonu vyklepat. Následně nech smartphone 4-5 hodin vyschnout pod žárovkou stolní lampy.6 hlasů
Vaše hodnocení