Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Zákony kolem brigád se pořád mění. Chceš si najít na léto práci, ale neriskovat? Pomůžeme ti zorientovat se v tom.

Jak získat brigádu legálně?

aktualizováno 12.06.2012, 00:00 | 12.06.2012, 00:00 | Krasna.cz/trm

Zákony kolem brigád se pořád mění. Chceš si najít na léto práci, ale neriskovat? Pomůžeme ti zorientovat se v tom.

Blížící se letní prázdniny jsou skvělou příležitostí pro krátkodobý přivýdělek. Bohužel to nefunguje tak snadno, že ty někomu nabídneš své služby, a dostaneš za ně zaplaceno. I letní brigáda vyžaduje regulérní smlouvu a má řadu pravidel. Nepodceňuj je, případné kontroly a pokuty by se ti nemusely vyplatit.


Kde najít uplatnění?


Největší šanci máš zaprvé v oboru, ve kterém už něco umíš, a zadruhé v oboru, kde je v létě nejvíce práce. Možnosti, kde se ptát, jsou tedy dvojí. Pokud studuješ nějaký specifický obor a již v něm máš určité zkušenosti, nebo dokonce praxi, mohlo by se ti to hodit. Hledej tedy v této oblasti. Sezónní práce jsou otevřené všem. V létě hledají posily v zemědělství, v hotelnictví a gastronomii a při pouličním prodeji. Zkus také obchody, recepce a menší firmy, kde hledají krátkodobý zástup za dovolené.


Kdo může legálně na brigádu?


Zákon v tomto ohledu přitvrdil, a pokud ti ještě nebylo patnáct, a zároveň nemáš ukončenou základní školu, legálně pracovat nesmíš. "Způsobilost fyzické osoby (člověka) jako zaměstnance mít v pracovněprávních vztazích práva a povinnosti, jakož i způsobilost vlastními právními úkony nabývat těchto práv a brát na sebe tyto povinnosti, tedy uzavřít pracovněprávní vztah, vzniká podle zákoníku práce dnem, kdy fyzická osoba dosáhne 15 let věku; zaměstnavatel však s ní nesmí sjednat jako den nástupu do práce den, který by předcházel dni, kdy tato fyzická osoba ukončí povinnou školní docházku," vysvětluje přesně specializovaný web měšec.cz.

 


Pokud se např. student narodil 30. 5. 1996 a povinnou školní docházku má ukončit až 30. 6. 2012, tak by mohl uzavřít pracovní smlouvu již 30. 5. 2011, kdy mu bylo patnáct let, ale den nástupu do práce může být sjednán nejdříve dnem 30. 6. 2012.


Toto pravidlo platí i pro započetí práce konané na základě dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti. Jen jinou smlouvou tedy práci nelegalizuješ, pokud nesplňuješ výše uvedené podmínky. Nejvhodnější formou zaměstnání studenta brigádníka bývá právě dohoda o provedení práce, které dej přednost před dohodou o pracovní činnosti a pracovním poměrem.


 

Jak vydělat a přitom se bavit?

Hledáš brigádu, která ti pomůže vydělat peníze na tvé prázdninové plány a cest, ale zároveň to nebude nuda a otravná práce? Máme pár tipů na atraktivní brigády.
 

- recepční – vyber si místo, kde si procvičíš cizí jazyk. Nemusíš vyjet do zahraničí, ale přitom si fantasticky protrénuješ slovní zásobu i výslovnost.
 

- správce webu/profilu na sociální síti – na facebooku trávíš spoustu času, co si za to nechat platit? Sociální sítě jsou marketingovou zbraní a mnoho firem platí docela fajn peníze za spravování svých profilů. V létě má mnoho z nich různé soutěže a speciální projekty, které vyžadují webovou podporu.
 

- práce u vody – plavčice, prodavačka zmrzliny, vstupenek na koupaliště, obsluha v půjčovně lodiček... Kdo by nechtěl trávit celé léto v bikinách.
 

- práce s dětmi – pokud ti děti nepřipadají jako neotravnější stvoření a máš pocit, že to s nimi umíš, nabídni své služby různým dětským organizacím, hlídacím koutkům a agenturám, domům dětí a mládeže. Můžeš jet jako praktikantka na tábor nebo vypomáhat v podnikové školce.
 

- průvodkyně na hradě – která z nás nechtěla být na chvíli princeznou. ;-) Uplatnit se můžeš také při různých festivalech a kulturních akcích.


Co je nového?


Pro uzavření smlouvy budeš od nového roku potřebovat potvrzení od lékaře, že jsi k práci způsobilá. Nebuď překvapena, pokud za tento doklad bude požadovat poplatek až 500 Kč.
Pokud podepisuješ dohodu o provedení práce, měla bys rovněž počítat s tím, že v případě, že si vyděláš nad 10 tisíc korun měsíčně, strhne ti zaměstnavatel zdravotní a sociální pojištění. Pokud by sis vydělala 9999 korun za měsíc, dostaneš přesně tuto částku na ruku, hrubý a čistý výdělek je totožný. Když si ale vyděláš více než deset tisíc, již o část výdělku přijdeš. Například z hrubých 10001 Kč ti zůstane jen 8899 Kč.


Potřebuješ souhlas rodičů?


Pokud ti bylo patnáct a máš uzavřenou základní školu, pak jsi splnila všechny podmínky nutné pro uzavření pracovní smlouvy. Souhlas rodičů, i když nejsi plnoletá, kupodivu nutný není.

 


Kdo ti najde brigádu?


Pokud ještě stále nemáš brigádu sehnanou, je nejvyšší čas. Pátrej na internetu, kde je plno specializovaných webů (jobs.cz, www.e-brigady.cz, www.student.cz, www.mojebrigada.cz, www.prace.cz aj.). Zkus štěstí také na facebooku, tvoji přátelé mohou o něčem vědět.

 

Zkus se poptat v okolí, v ochodech, podnicích, sledovat výlohy, zda někde nevisí inzerát.

 

Pomoci by ti také mohl úřad práce, který má přehled o volných pozicích, vhodných i pro krátkodobou brigádu.

 

Nejsnáze se shání práce přes rodinu. Zeptej se rodičů či dalších příbuzných, zda u nich ve firmě někoho nehledají.

 

Nenech se zneužívat


Tvá pracovní doba může činit maximálně osm hodin denně, celkem tedy 40 hodin týdně. Zákon ti nedovoluje více, zaměstnavatel ti tedy nesmí nařídit ani přesčas, ani práci v noci.
Pokud sis našla více brigád, neměl by tento limit překročit ani jejich součet. Když obě práce a jejich hodinovou dotaci sečteš, pořád platí limit čtyřicetihodinové pracovní doby týdně.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Vydělej si!
Zkus brigádu v zahraničí!
Brigáda na poslední chvíli


Kolik si vyděláš?


Odměna za brigádu je rozdílná – v závislosti na typu vykonávané práce i regionu, ve kterém pracuješ. Zákon stanovuje minimální mzdu (8000 Kč za měsíc, což dělá 48,10 Kč na hodinu), pokud jsi ale mladší osmnácti let, může být nižší. To zákon dovoluje, protože předpokládá, že nižší věk znamená také nižší pracovní nasazení a možnost uplatnění. Minimální mzda pro osobu mladší osmnácti let tak podle údajů webu měšec.cz může být jen 38,50 Kč.


"V praxi se hodinové odměny za letní brigády nejčastěji pohybují od 60 do 150 Kč hrubého. Nejlépe ohodnoceni jsou prodejci, jejich výdělek ale často závisí na výkonu, např. obratu, množství prodaného zboží atp." radí experti z webu měšec.cz. Lepší výdělek mají i brigádníci se znalostí práce na počítači nebo angličtinou. Nejmenší odměny jsou za úklid nebo za pomocné práce.


Jakou brigádu sis sehnala ty? Inspiruj ostatní čtenářky.33 hlasů
Vaše hodnocení