Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ve škole nás často nutí soustředit se na to, co nám nejde. Neustále slýcháme, v čem se musíme zlepšit a pochvalu dostaneme jen málokdy. Výsledkem je demotivace, frustrace a pocit, že nejsme na nic dobré a nemáme žádný speciální talent. Hloupost! K...

Jaký je váš osobní talent? Díky našim tipům ho objevíte!

Dívka přemýšlí
zdroj: Getty Images Dívka přemýšlí
aktualizováno 02.10.2018, 00:00 | 02.10.2018, 00:00 | Tereza Majzlíková

Ve škole nás často nutí soustředit se na to, co nám nejde. Neustále slýcháme, v čem se musíme zlepšit a pochvalu dostaneme jen málokdy. Výsledkem je demotivace, frustrace a pocit, že nejsme na nic dobré a nemáme žádný speciální talent. Hloupost! Každý nějaký máme a čím dřív ho objevíme, tím lépe pro nás.

Udělejte si chvilku času, nenechte se ničím a nikým rušit a dejte volný proud svým myšlenkám. Dobrým pomocníkem vám bude papír a tužka. Své myšlenky tak snadněji zachytíte.

 

 

Vypište se ze všech negativních přesvědčení


Prohlašujete někdy na veřejnosti věci jako "já mám talent akorát tak na problémy" nebo "nic zvláštního neumím"? Sepište do sloupce všechny negativní myšlenky, které o sobě v tomto směru máte a nakonec je pěkně zaškrtejte. Uvědomte si, že vám k ničemu neslouží a že tím akorát živíte svou demotivaci. Kdykoliv je opět v hlavě zachytíte, ihned je vymažte a pošlete pryč.


Teď přichází ta příjemnější část. Zamyslete se nad tím, co máte rády.


Sepište si na papír následující otázky a dejte si čas na odpovědi. Odpovídejte upřímně a snažte se výsledek nijak nepředvídat a neovlivňovat. Někdy je správná odpověď ta, která nás napadne úplně jako první.

 

Přemýšlení

 


1. Co vás nejvíc bavilo, když jste byly úplně malé? S čím jste si hrály?


Na dětech je krásné, že jsou přirozené a dělají jednoduše to, co je zrovna zajímá. Někdo rád kreslil, jiného fascinovala hra na klavír. Co to bylo u vás?


2. Při které činnosti ztrácíte pojem o čase?


Když se té aktivitě věnujete, nesledujete hodinky a zaberete se do toho tak, že nemyslíte na nic jiného. Pátrejte ve své mysli, dokud to neobjevíte. Každý nějakou takovou činnost máme!


3. O čem si na internetu nejraději čtete? Jaké informace vyhledáváte?


I vaše internetová historie o vás může leccos prozradit. Co vás zajímá tolik, že nad hledáním té správné informace strávíte klidně i hodiny?

 

ČTĚTE TAKÉ:

Škola teprve začala a vy už k ní cítíte odpor? Jaká je příčina a co s tím jde dělat?

Jen koníček? Jak z něj udělat vysněný job

Čím naplnit školní rok? Najdi si nějaký kroužek


4. Co jste ochotné dělat i zadarmo?


Představte si, že dostanete nabídku práce, která je bez honoráře, ale získáte díky ní potřebné zkušenosti a nahlédnete do zákulisí něčeho, co vás zajímá. Jak by ta nabídka musela vypadat, abyste ji přijaly?


5. Při které činnosti jste schopné chybovat, ale nevadí vám to, protože se posouváte dál?


Neúspěchy nás umí někdy pěkně otrávit a nadobro odradit, ale u této činnosti je tomu jinak. I známá zpěvačka Adele zažila několik odmítnutí, než se jí podařilo pustit do světa svou první písničku. Pokud vás to baví, oklepete se a pracujete na tom dál. Něco uvnitř vám prostě nedovolí vzdát se.


6. Žádá vás vaše okolí někdy o radu? V jaké oblasti?


Možná se vás kamarádky často ptají, jaký make-up používáte a kde nakupujete oblečení, protože umíte barvy dokonale sladit a výsledný efekt působí skvěle. Nebo vás rodiče běžně žádají o pomoc s počítačem? Variant je mnoho.


7. Co vám jde snadno a od ruky?


Možná jste si všimly, že existují činnosti, u kterých se vaši spolužáci trápí, ale vám nedělají žádný problém a nechápete, co na nich je tak obtížného.

 

DIY
(Foto: Getty Images)

 


8. Za co své přátele a okolí nejvíc obdivujete?

 

I to, co v nás probouzí obdiv, prozrazuje něco o našich zájmech a talentech. Třeba se vám líbí dokonalý Instagramový feed vaší kamarádky. Nechtěly byste se také něco naučit o grafice a úpravě fotek?

 

Na svém talentu musíte pracovat


Ani Ester Ledecká nezískala své úspěchy zadarmo. I když má nepochybně pro pohyb vlohy, zlatým medailím předcházely hodiny poctivého tréninku. Nečekejte, že vám úspěchy spadnou do klína úplně bez práce. Svůj talent musíte rozvíjet a nepodléhat panice, když se objeví první kritika. Posune vás dál k vysněnému cíli!0 hlasů
Vaše hodnocení