Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Dovršení 18 let neznamená jenom možnost oficiálně a beze strachu kupovat alkohol a cigarety. Znamená to také spoustu povinností, včetně právní způsobilosti a trestní odpovědnosti. Nabízí se ale i další otázka, která je mnohem příjemnější: udělat s...

Je mi konečně 18! Mám si udělat řidičák?

Cesta k řidičáku
zdroj: Thinkstockphotos Cesta k řidičáku
aktualizováno 10.06.2013, 00:00 | 10.06.2013, 00:00 | Krasna.cz/Dominique22

Dovršení 18 let neznamená jenom možnost oficiálně a beze strachu kupovat alkohol a cigarety. Znamená to také spoustu povinností, včetně právní způsobilosti a trestní odpovědnosti. Nabízí se ale i další otázka, která je mnohem příjemnější: udělat si řidičák, nebo ne?

Nejprve bychom si měli uvědomit, zda řidičský průkaz opravdu využijeme a nebudeme za to utrácet tolik peněz, jelikož zaplatit si autoškolu nepatří mezi nejlevnější záležitosti, ba co víc, po nepovedené, taktéž zvlášť placené, zkoušce se další musí platit znovu. Jakmile však usoudíte, že by se vám řidičák hodil, tak směle do toho, protože je to skvělá zkušenost a ježdění je skvělý zážitek, který někomu dokonce nedá spát a už se těší, až znovu za volant usedne.

 

Není to ale zdaleka tak lehké, ani tak těžké, jak si myslíte. Nedává to smysl? Ale dává – myslíte si, že je lehké se naučit na testy jako básničky zpaměti, že je lehké se naučit zákon o správné a bezpečné jízdy zpaměti. A myslíte si naopak, jak je těžké řídit? Může vám to tak připadat, pokud jste za volantem ještě nikdy neseděli. Ale není se čeho bát, nasednete, instruktor vám vše dopodrobna vysvětlí a stres z vás spadne. Hlavní je nemyslet na to, že jste se vůbec kdy předtím báli!

 

A není těžké se naučit všechna pravidla zpaměti, ale použít je v praxi! A hlavně panu komisaři dokázat, že podle těchto pravidel umíte jezdit, což paradoxně v jízdě ve vašem životě tak nejezdíte, jelikož je spousta situací o kompromisu. Ale to vše se časem a cvikem naučíte, žádné obavy.

 

Je také důležité docházet na hodiny teorie, protože díky nim a zápiskům, které si z těchto hodin budete psát, nebudete potřebovat žádnou učebnici, která vás řídit stejně nenaučí a otázky na testy jsou dostupné zdarma přímo na webových stránkách ministerstva dopravy.

 

 

Co je také pozitivní zprávou, že od 19. 1. 2013 už není technika samostatnou částí zkoušky, ale pouze jako součást předvýjezdové kontroly u jízdy. Což ale neznamená, že to pořádně nemusíte znát, naopak, každý řidič by měl vědět, jak se má zachovat v různých situacích, jak reagovat, když mu svítí na palubní desce nějaká kontrolka, jak si vyměnit pneumatiku, či kam dolévat olej a chladicí kapalinu. Vyhnete se pak zbytečného zmatkování. A komisaři vás na takových banálních otázkách mohou lehce nachytat.

 

Jak takovou autoškolu vybrat? Ideálně by měla být blízko vašeho bydliště či školy a měli byste si o ní vyhledat co nejvíce informací a ohlasy klientů. Vyvarujete se tak utracení peněz za autoškolu, které hrozí krach. Nebojte se, a v případě jakéhokoli dotazu se jednoduše ptejte.


PŘEČTI SI TAKÉ:

Úspěšná cesta k řidičáku
Tn.cz: PŘEHLED NOVINEK: Získání řidičáku a testy v autoškolách čekají revoluční změny

 

Důležité také je, abyste absolvování autoškoly nebrali jako povinnost, ale užívali si to a brali to jako svůj koníček, něco, co vás těší. Jinak to nemá velký smysl. Další důležitým předpokladem pro úspěšné složení zkoušky a užívání si řízení je samozřejmě také váš instruktor. Je-li vám nesympatický či se netváří vůbec nadšeně, že zrovna vám věnuje čas, neváhejte a zavolejte do autoškoly s žádostí o výměně instruktora. Pokud váš instruktor bude zábavný a bude ho brát jako přítele, který vás učí řídit, bude učení se řídit mnohem jednodušší a zábavnější. Jakmile se vám něco nebude líbit, nebojte se ozvat, důležitá je v tomto případě komunikace, jako všude jinde v životě.

 

A pokud se stále bojíte, poznáte sami, až poprvé usednete za volant, že na řízení vůbec nic není a obavy byly naprosto zbytečné. Není třeba se bát i z důvodu, že instruktor má na místě spolujezdce pedály, takže pravděpodobnost nehody je opravdu nízká.

 

A až budete dělat zkoušky, nezapomeňte, že máte jeden velký tahák – je jím samotné auto, na kterém se dá mnohé najít a logicky odvodit.

 

Článek pro tebe napsala blogerka Dominika z blogu dominique22-h8.blog.cz.

 

Jak vy sami vzpomínáte na autoškolu a na své začátky za volantem?5 hlasů
Vaše hodnocení