Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pořád ti mamka nadává, že jsi hrozná bordelářka? Věř, že to není jen negativní vlastnost. Proč se ti bordelářství může v životě hodit?

Jsi bordelářka? Má to i své výhody

Velký úklid
zdroj: Thinkstockphotos Velký úklid
aktualizováno 25.09.2012, 00:00 | 25.09.2012, 00:00 | Krasna.cz/trm

Pořád ti mamka nadává, že jsi hrozná bordelářka? Věř, že to není jen negativní vlastnost. Proč se ti bordelářství může v životě hodit?

Každý jsme nějaký. Někdo by ve svém pokoji nestrpěl smítko prachu, ponožky má srovnané podle odstínů a v diáři má vše zorganizované na měsíce dopředu. Jsi spíš pravý opak? Neznamená to, že jsi horší člověk.

 

Chaos a trocha bordelářství má totiž své výhody. I když jsou tyto vlastnosti považované spíše za zlozvyky, mohou ti přinést i určitá pozitiva.


Dokážeš improvizovat

 

Klasické ráno. Za pár minut musíš opustit byt, a zatím chaoticky hledáš kartáč na vlasy, oblékáš se (kde je sakra druhá ponožka), balíš učení. V autobusu ještě zkontroluješ, zda máš všechny úkoly, a ouha. Zjistíš, že referát na občanku jsi nechala doma. Co teď? Vrátit se a přijít pozdě? Nadávat si, že sis měla zabalit večer předtím? Zkusit něco namastit před hodinou? C je správně. Rozený chaotik se pokusí nedat nic najevo a zaimprovizovat. Zatímco puntičkářku by taková situace složila, ty se pokusíš zvládnout prezentaci z fleku před tabulí. Nakonec z toho může být jednička i bez přípravy.

 

Bonus do života: Ne vždy vše probíhá podle plánu. V životě je spíš potřeba jednat teď a tady. V tom má chaotik navrch nad notorickým plánovačem.

 

Zbude ti spousta času

 

Máš kamarádku, která má vždy pečlivě vyprané a vyžehlené oblečení, vzorně srovnané věci v batohu a dokonce i její lavice vypadá jako srovnaná podle přísně daných sektorů? Tak se ji zkus zeptat, kolik času za tím vším je. Neustálé uklízení, zapisování úkolů, organizování života... To zabere dost hodin. Pokud jsi zvyklá žít trochu chaoticky, ušetříš si tím spoustu času.

 

Bonus do života: Nechce se ti uklízet každý den, ale když na tebe mamka jednou za čas houkne, ať si dáš pokoj do pořádku, víš, že bys tím zabila celý den. Dokážeš tedy rychle promyslet, co je nejdůležitější. Co je nejvíc na očích? Co nejspíš zkontroluje (prach na okně a bordel pod postelí)? Jak se dají využít úložné prostory? Uděláš cokoli, aby tvůj pokoj byl naoko jako ze škatulky během chvilky. A to později v dospělosti oceníš. Místo toho, abys generálním úklidem zabila celý víkend, objevíš kouzlo dělení domácích prací, různých vychytávek do domácnosti i profesionálních služeb.

 

 

Naučíš se organizovat

 

Do diáře si skoro nic nepíšeš, protože ho stejně věčně nemůžeš najít. A tak se často stane, že tě dostihne hned několik úkolů naráz. Slíbila jsi kámošce, že se za ní stavíš, jenže zároveň musíš vyvenčit psa a naučit se na test z angliny? Proč to nespojit? Vylákej kamarádku na společné venčení a ze slovíček se vzájemně zkoušejte.

 

Bonus do života: Multitasknig, tedy schopnost provádět víc činností naráz, se ti rozhodně bude hodit. Společnost na nás totiž klade stále víc nároků. Snáz pak zvládneš naráz práci, školu, partnerský život, rodinu, koníčky i kamarády.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Úklid pokojíku? Zmákni ho za pár minut!
Jak se zbavit chaosu v hlavě?
Zpříjemni si uklízení

 

Jsi flexibilní

 

Když má někdo v diáři vše naškatulkováno na tři týdny dopředu, těžko tam vtěsná něco neočekávaného. Pokud jsi spíš chaotik a necháváš věci plynout, najdeš si hravě čas na lidi a na akce, o kterých se dozvíš na poslední chvíli.

 

Bonus do života: Pokud nepotřebuješ mít vše naškatulkováno na celou příští pětiletku, nejen, že tě nesrazí případný neúspěch, když se ti plány nepovede realizovat dle plánu, ale také to může mít spoustu výhod. Vezmi si třeba nákup dovolené na last minute nebo výprodeje oblečení.

 

Posiluješ imunitu

 

Kdo žije v nepořádku, kupodivu tím dělá něco i pro své zdraví. Pokud se s klidem napiješ z ne úplně čisté skleničky a v pokojíku máš neustále prach, tělo si buduje obranný systém – v podobě lepší imunity.

 

Bonus do života: Kdo příliš dbá na to, aby vše bylo hygienicky čisté, koleduje si o alergie. Ty totiž nejsou jen vrozené, ale i získané během života.

 

Hubneš

 

Slyšíš mamku, jak dupe na schodech a míří do tvého pokojíku, kde to vypadá jako po výbuchu? Máš jen několik málo vteřin na to, dát vše do kupy, aby sis ušetřila výchovnou přednášku. Při takovém bleskovém úklidu se pěkně zapotíš a protáhneš.

 

Bonus do života: Pokud bydlíš na intru, nebo sama, a jsi odkázaná s nákupy jídla jen na sebe, pravděpodobně máš doma neustále vyjedeno. A když doma nic není, těžko můžeš mlsat, když tě přepadnou chutě. "Pečlivky" mají doma v zásobě vždy nějaké dobroty (pro návštěvy), u tebe ale nepřátelé štíhlé linie nehrozí.7 hlasů
Vaše hodnocení