Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Připadá ti, jakoby se tvé hormony zbláznily? Faktem je, že hormonální nerovnováha může tvůj život obrátit vzhůru nohama a nejedná se rozhodně o krátkodobou záležitost. O co jde a jak udržíš hormony na uzdě?

Jsi pořád podrážděná? Možná trpíš syndromem vyhoření

Stres
zdroj: Thinkstockphotos Stres
aktualizováno 08.08.2013, 00:00 | 08.08.2013, 00:00 | Krasna.cz/an

Připadá ti, jakoby se tvé hormony zbláznily? Faktem je, že hormonální nerovnováha může tvůj život obrátit vzhůru nohama a nejedná se rozhodně o krátkodobou záležitost. O co jde a jak udržíš hormony na uzdě?

Když se řekne hormonální nerovnováha, nejedná se rozhodně jen o nepoměr mezi ženskými hormony a mužskými. S tímto problémem se také spojuje mnoho dalších nesnází, nad kterými rozhodně není dobré jen tak mávnout rukou. Jedním z nich je například syndrom vyhoření.

Když trpíš syndromem vyhoření

Slyšíš toto spojení poprvé? Měla bys vědět, že mezi nejčastější příznaky syndromu vyhoření patří neobvyklá únava, napětí a také podrážděnost. Dívky a ženy trpící tímto syndromem mají často pocit, že jejich život se točí pouze od úkolu k úkolu. Často trpí před spaním pocitem neklidu, nedostatkem vnitřního uspokojení a mají také problémy se spaním. Mezi příznaky však patří také neustálý pocit strachu a obavy o věci, které jsou mimo jejich kontrolu.

 

Vztek
Nenadálé záchvaty vzteku mohou být příznakem vyhoření. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Co se ale chování týče, tak je pro tyto lidi typický také náhlý pocit vzteku, výpadky paměti, potíže se soustředěním a nechybí ani časté rozptylování se. Často se pak lidem trpící syndromem vyhoření ukládá tuk na bříšku, ubývá kostní hmota, objevují se kožní onemocnění, vysoký krevní tlak a vysoká hladina cukru v krvi.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Troskou snadno a rychle, to ti udělá únavový syndrom
Rady, jak bojovat proti stresu
Jak předejít stresu během všedních dnů?

Jak to souvisí s hormony?

Existují tři hlavní hormony, které ovlivňuji to, jak se cítíme, a které mají co dočinění se syndromem vyhoření. Je to kortizol, estrogen a štítná žláza. Problém ale nastává ve chvíli, když se člověk dostane do chronického stresu a kdy kortizol začne stoupat. V dnešní době je ale lidem na takový problém předepisován většinou nějaký lék v podobě prášku na spaní nebo antidepresiv. Je ale rozdíl mít problém s depresemi a s kortizolem. Polovina lidí trpící depresemi má problém s vysokým množstvím kortizolu, což lékaři často moc nezkoumají. Proto je lepší raději najít nejdříve příčinu a teprve pak si nechat předepisovat nějaké prášky.

Jak udržet kortizol v rovnováze a vyvarovat se stresu?


Existuje celá řada způsobů, jak si udržovat hladinu kortizolu v rovnováze tak, aby nebyla ani moc vysoká, ani moc nízká. Hlídej si například příjem kofeinu. Kofein je považován za černého koně, pokud mluvíme o syndromu vyhoření. Je ale potřeba omezit také alkohol, který situaci ještě zhoršuje.
Naopak, pokud si denně dopřeješ zhruba 40 gramů hořké čokolády, hladina kortizolu půjde dolů. Stejně tak dobře funguje i masáž jednou týdně, která dokáže hladinu kortizolu krásně srovnat.

 

Masáž
Masáž perfektně uleví tvé psychice. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Hormony se stárnutím mění

O své hormony je dobré se zajímat v každém věku, není to jen záležitost žen s menopauzou. To je jen mýtus. Hormony se významně začnou měnit zhruba ve 20 letech, což je věk, kdy se syndrom vyhoření objevuje častěji než u mladších dívek.

BUDE TĚ ZAJÍMAT:
Doma.cz píše: 
STRES ÚTOČÍ? Poperte se s ním! 5 zaručených rad
Muž ve stresu sex nechce: Jak mu pomoct?

Pravým hormonálním "vzorem" se ale žena stává zhruba ve svých 24 letech. Mezi 24 a 28 rokem života se zase začnou hormony významně měnit, přičemž androgen a testosteron klesá zhruba o 1 až 2 procenta ročně. Pokud tedy pochybuješ, že jsou tvé hormony v pořádku, neboj se zajít za lékařem, který by tě měl poslat za tím správným člověkem, nebo ti mohou pomoct například i na endokrinologii.
 21 hlasů
Vaše hodnocení