Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Rozvod rozhodně není jen záležitost dospělých. Týká se i jejich dětí a může je ovlivnit víc, než se možná na první pohled zdá.

Kam po rozvodu? Radši k mámě, nebo tátovi?

aktualizováno 19.11.2011, 23:43 | 19.11.2011, 00:00 | Krasna.cz/trm

Rozvod rozhodně není jen záležitost dospělých. Týká se i jejich dětí a může je ovlivnit víc, než se možná na první pohled zdá.

Také se ti rodiče rozvádí? Pokud už jsi dost zralá a rozumná na to, abys o sobě rozhodovala sama, nejspíš si můžeš sama zvolit, ke kterému z rodičů jít. Je to ale velmi zásadní rozhodnutí, které není asi pro nikoho snadné. Pokud jsou tvoji rodiče oba ekonomicky zajištění a schopni se o tebe starat, a mají tě oba stejně rádi, je to dost zásadní dilema. A to i pro ně, protože ani jeden se tě jistě nechce zdát.

 

Proto se v poslední době spousta párů rozhoduje pro střídavou péči. Co to znamená? Klasicky bys šla například k mamce, ale u táty bys trávila jeden den v týdnu a dva víkendy v měsíci. Při střídavé péči je to přesně napůl. Týden bydlíš u mamky, týden u táty, a tak se to pořád střídá (někdo to má po čtrnácti dnech, prostě polovinu měsíce trávíš u každého z nich). Zdá se to být ideálním řešením? Jak pro koho.

 

 

Anketa
V jakých podmínkách žiješ ty?
 

 


Pro rodiče je to možná skutečně to nejlepší, co mohou mít. O své dítě nepřijdou, zároveň mají ale i čas na sebe a určitou volnost. Nevznikají tu ani problémy s placením alimentů a péčí o dítě, protože se oba rodiče teoreticky starají stejnou mírou. Jenže co tahle situace dělá s tebou?

 

Možná ještě nemáš zkušenosti a rozhoduješ se jen podle momentální situace, nebo se opravdu nemůžeš rozhodnout, kterému z rodičů "dát přednost", protože máš silně vyvinutý smysl pro spravedlnost, který nadřazuješ i svému životu. A tak kývneš na střídavou péči, která se rodičům zdá ideální, i když ty tušíš, že ti to přinese určité nepohodlí.

 

Když máš jeden domov, máš tam své věci a rituály. Ráno piješ čaj ze svého hrnku, do školy odcházíš svou cestou, večer usínáš ve své posteli. A najednou by tohle všechno mělo být dvakrát, a o to hůř si můžeš vytvořit vztahy a vazby k tomu, co je to doma.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

VAŠE PŘÍBĚHY: Táta se mě po rozvodu zřekl
Nauč se vycházet s nevlastním rodičem
Koho z rodičů máš raději?

 

Vzniká tím i řada praktických problémů. Od mamky to máš možná do školy, ke kamarádkám i za svými zájmy kousek. Jenže co když táta bydlí na opačném konci města, nebo dokonce mimo něj? Ob týden tě pak čeká dojíždění, nedostatek času na kamarádky, možná nebudeš stíhat ani své kroužky a koníčky.

 

V průběhu střídavé péče ti může vyhovovat, že některé zákazy a povinnosti platí vždy jen týden, že máš dvojnásobné kapesné, že většinu věcí, které si přeješ mít, také dostaneš. Komu by se to nelíbilo? Ale pod vlivem takových výhod si nevšimneš, nebo prostě hodíš za hlavu nevýhody, které se v dané situaci jeví jako bezvýznamné. Je jich ale celá řada. Každý rodič má jiné výchovné metody a v každé domácnosti platí jiná pravidla. Taťka tě možná nechá ponocovat, koukat na nepřístupné filmy a nemusíš dojídat, mamka si s tebou zas ale víc povídá, poradí ti s věcmi do školy a má pochopení pro tvůj současný vegetariánský životní styl. Je docela složité uvědomit si, kde zrovna jsi a jaká pravidla tam platí. Navíc tahle rozpolcenost v tom, co u jednoho rodiče smíš, a co ne, se může promítnout do tvého vztahu k rodičům.

 


Další roli může hrát i nová rodina, kterou si tvoji rodiče po rozvodu pořídí. Nevlastní máma či táta nebo nevlastní sourozenci mohou být fajn, když si spolu rozumíte, ale pokud si k sobě nenajdete cestu, je pak dost složité, žít s nimi pod jednou střechou.


Co si tedy vybrat? Určitě můžeš střídavou péči zkusit, pokud ale s odstupem času zjistíš, že je to hodně nepraktické a tento systém ti nevyhovuje, určitě to v sobě nedus a zkus se s rodiči domluvit na změně. Tvé rozhodnutí, že chceš žít jen u jednoho z nich, určitě nebudou brát jako nezájem o jednoho z nich. Můžeš mrknou i na weby stridavka.cz nebo jedendomov.cz, které jsou věnované právě střídavé péči a najdeš tam zkušenosti dětí i rodičů, které takto žijí, i výhody a nevýhody střídavé péče.


Jsou tvoji rodiče také rozvedení? U koho bydlíš ty a jak ti to vyhovuje? Rozhodla (by) ses pro střídavou péči? Piš do komentářů, těšíme se na tvé názory.4 hlasů
Vaše hodnocení