Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pod hladinou moře se skrývají mnohá tajemství. Medúzí říše je zatím dost neprozkoumaná a medúzy toho před námi pořád ještě hodně skrývají. I díky tomu jde o velmi fascinující tvory. Medúzí jed dokáže zabíjet, ale do budoucna už s ním možná budeme ...

Kam vyrazit v chladném počasí? Zkuste nové medúzárium!

meduza
zdroj: Getty Images meduza
aktualizováno 17.11.2019, 00:00 | 17.11.2019, 00:00 | Krásná.cz

Pod hladinou moře se skrývají mnohá tajemství. Medúzí říše je zatím dost neprozkoumaná a medúzy toho před námi pořád ještě hodně skrývají. I díky tomu jde o velmi fascinující tvory. Medúzí jed dokáže zabíjet, ale do budoucna už s ním možná budeme umět také léčit. Pozorovat poklidně plovoucí medúzu je uklidňující a zbavuje nás to stresu. Vydejte se prozkoumat Svět medúz i vy a spatřit tvory, které jinde jen tak neuvidíte.

Pokud milujete podmořský svět, je pro vás návštěva medúzária jasnou volbou. Na střeše obchodního centra Arkády Pankrác se nyní můžete nově ponořit pod mořskou hladinu a na vlastní oči vidět tisíce medúz. Žahavci se tu nacházejí v celkem 38 akváriích a dokáží zaujmout nejen svými barvami, ale i neuvěřitelnou délkou chapadel.

 

I když jsou některé medúzy na pohled krásné, mimo akvárium byste je určitě potkat nechtěly. Svět medúz nabízí mimo jiné detailní výhled na čtyřhranku Fleckerovu, nejjedovatější medúzu a možná i nejjedovatějšího tvora na světě. Ta by svým jedem dokázala zabít až 60 lidí. Uklidňujete se, že potkat ji během dovolené je naprosto nereálné? Omyl, nachází se totiž docela blízko australského pobřeží. Raději si ji prohlédněte v medúzáriu a kdyby vás někdy přece jen žahla, použijte na zranění vinný ocet, který jed zneutralizuje.

 

meduza
(Foto: Getty Images)


Kromě ní můžete ale vidět také medúzu Benjamina Buttona. Její přezdívka napovídá tomu, že je schopná mládnout a ze staré medúzy se umí vrátit zpět na začátek života. Svůj životní cyklus umí vracet pořád dokola, neustále stárne a opět mládne, takže je prakticky nesmrtelná. To ale není všechno, k vidění je v medúzáriu mnoho dalších neméně zajímavých medúz. Tak neváhejte a prozkoumejte to sami. Množení medúz je náročnou disciplínou, kterou ovládá jen 11 lidí na světě, sehnat tolik exemplářů tedy rozhodně nebylo lehké.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Přežij útok žraloka na souši!
Chci si pořídit akvárko
Moře: perfektní pomocník pro zdraví i krásu


Pražské medúzárium je navíc nejen českou, ale i evropskou a dokonce světovou raritou. Jde o největší medúzárium v Evropě, které dokonce předčilo i francouzské L´Aquarium de Paris. Medúzárium v Arkádách Pankrác se rovná světovým projektům v Kanadě a Japonsku. To ale není to jediné, čím je medúzárium originální. Nachází se v něm také kulovité akvárium, které bude pravděpodobně zapsáno do Guineeovy knihy rekordů jako největší medúzí akvárium světa. Svou konstrukcí napomáhá přirozenému pohybu medúz a vyrobil ho český expert na medúzy Vilém Vedral.


Medúzárium zaujme také svým interiérem. Ten je navržený tak, že uvnitř máte opravdu pocit, jako byste byly někde v ponorce hluboko pod hladinou moře. Napomáhají tomu i světelné efekty, 3D projekce a rozmístění akvárií. V každém člověku vyvolá tato návštěva úplně jiné emoce, je ale jisté, že v těchto prostorách na chvíli zapomenete na okolní svět a běžné problémy.

 

meduza
(Foto: Getty Images)


Speciální akvárium je otevřené už od tohoto pátku a můžete se tam zajít podívat každý den od 9 do 21 hodin. Díky svému umístění blízko parkoviště na střeše obchodního centra je snadno dostupné. Pro ty, kdo snadno vyhladoví, se tu nachází také Bistro Medúz, kde se můžete občerstvit pochoutkami z kuchyně šéfkuchaře a mistra ve svém oboru Tomáše Jiskry. Ale nebojte se, medúzu vám servírovat nebude. Jediné místo, kde se vyrábí zmrzlina z klobouku medúzy, je totiž Dubaj a tato svítící lahůdka tam vyjde opravdu draho.0 hlasů
Vaše hodnocení