Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nastává doba sezónních prací a letních brigád. K přivýdělku ji využívají nejen studenti. Kde hledat dobrou brigádu nebo práci na dobu určitou? A na co dát pozor při jejím sjednávání?

Kde hledat letní brigádu a jak nenaletět podvodníkům?

Servírka
zdroj: Thinkstockphotos Servírka
aktualizováno 15.06.2017, 00:51 | 15.06.2017, 00:51 | Krásná.cz

Nastává doba sezónních prací a letních brigád. K přivýdělku ji využívají nejen studenti. Kde hledat dobrou brigádu nebo práci na dobu určitou? A na co dát pozor při jejím sjednávání?

Asi první možností, která každého napadne, je podívat se na nabídku míst na pracovních portálech. Práci na léto je možné hledat i prostřednictvím sociálních sítí, ale například LinkedIn využijete spíše v případě, že chcete jako vysokoškolský student najít odbornou práci ve svém oboru. Zapomenout byste neměli ani na osvědčenou metodu hledání práce přes své známé a kontakty, případně se zastavit přímo v provozovně, kde si chcete v létě přivydělat.

 

Na co dát pozor?

 

Pozor na podvodné nabídky: pokud narazíte na inzerát, který nabízí vynikající podmínky, mzdové ohodnocení a časovou flexibilitu, ale za předpokladu, že předem zaplatíte malý vstupní poplatek, zbystřete. Patrně jste narazili na podvodnou firmu, snového výdělku se nedočkáte, stejně jako vrácení vstupního poplatku s první výplatou.


PŘEČTI SI TAKÉ:

Zkušenosti s prací hostesky: Co tě čeká a jak nenaletět?
NOVINKA: Facebook ti může vydělávat! Bude to dobrá brigáda?
Super brigáda pro sexy holky? Tak na to bacha!


„Velmi ostražití buďte při sjednávání práce v zahraničí. Důrazně doporučujeme zjistit si předem, zda a za jakých podmínek nabízí zaměstnavatel ubytování a jak je to s pojištěním a povinnými odvody. Pracovní agentury, které působí v České republice, totiž nesmějí od uchazečů o práci vyžadovat žádný poplatek za zprostředkování práce. Tak se některé snaží dostat peníze jinak - třeba tím, že účtují předražené služby,“ vysvětluje ředitelka pracovního portálu Profesia.cz Zuzana Lincová.

 

Brigáda
(Foto: oficiální zdroj)

 

Nezapomeňte, že i letní brigáda by měla být podložená písemnou smlouvou, nejčastěji dohodou o provedení práce. Vždy by v ní měl být uveden druh činnosti a způsob, jakým bude zaměstnanec odměněn. Pro váš úplný klid na duši je dobré, aby se ve smlouvě objevily i údaje o délce brigády, konkrétní odměně a jejím vyplacení. Nejde jen o to, že bez smlouvy nemusíte za brigádu dostat zaplaceno a nemáte jak se bránit. Potřebujete být také krytí pro případ úrazu, způsobení škody, nebo pokud přijde do firmy kontrola.

 

BUDE TĚ ZAJÍMAT:

VAŠE PŘÍBĚHY: Místo výdělku hnusné znásilnění
VAŠE PŘÍBĚHY: Super brigáda? Spíš nechutné ponížení s nečekaným koncem
VAŠE PŘÍBĚHY: Brigáda za všechny prachy

 

 

Co zohlednit při hledání brigády?

 

Studentům doporučujeme využít letní brigádu jako jazykovou průpravu. Pracovní pobyt v zahraničí jim přinese nejen možnost přivydělat si a komunikovat v cizím jazyce, ale také příležitost poznat zemi jinak než z pohledu turisty. A nemusí jít jen o obligátní sklizeň ovoce a zeleniny – například na Profesia.cz momentálně nabízí třeba místa animátorů, číšníků a servírek, řidičů, různé dělnické profese, ale i práci na zaoceánských lodích nebo možnost zapojit se do činnosti neziskových a humanitárních organizací.

 

Brigáda
(Foto: oficiální zdroj)


Zejména pro vysokoškoláky může být letní brigáda také odrazovým můstkem k budoucí kariéře. Ideální je získat možnost pracovat ve společnosti, která by připadala v úvahu jako budoucí zaměstnavatel. Student pozná reálné prostředí ve firmě, většinou od těch nejnižších pozic – a může se rozhodnout, zda mu opravdu vyhovuje. Navíc pokud se osvědčí, pomůže mu to později v přijímacím procesu na stálé místo. Personalisté rádi upřednostní člověka, jehož schopnosti mají ověřené, a navíc se v dané firmě a jejím působení orientuje. Uchazeči pak mají šanci vyjednat si i lepší nástupní podmínky.0 hlasů
Vaše hodnocení