Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Matně si vzpomínáš, jaké to bylo peklo před koncem školního roku. Koloběh zkoušek a písemek nám zářím začal nanovo a tím také boj s leností a slabou vůlí.

Kdepak lenost. Za všechno může prokrastinace!

Lenost
zdroj: Thinkstockphotos Lenost
aktualizováno 10.09.2012, 00:00 | 10.09.2012, 00:00 | Krasna.cz/ipo

Matně si vzpomínáš, jaké to bylo peklo před koncem školního roku. Koloběh zkoušek a písemek nám zářím začal nanovo a tím také boj s leností a slabou vůlí.

Návratem do práce po dovolené trpí i lid pracující. Nikomu se nic nechce a konec roku a uzávěrky se blíží rychlostí závodního chrta. Mohou nad leností vyzrát i takoví mistři v chytání lelků? A co když jsou nemocní? Co když trpí prokrastinací?

Prokrastinace – chorobné odkládání povinností – je totiž nemoc. Titulek článku je samozřejmě myšlen s nadsázkou. Dneska už je za nemoc považováno pomalu vše, přílišná aktivita i přílišná pasivita. Zdravý člověk je vlastně pouze špatně diagnostikovaný pacient. Je přirozené, že se nám nechce uklízet, mýt nádobí, učit se nebo počítat zisky a ztráty v Excelu.

 

 

Komu by se chtělo dělat, co ho nebaví, když zítra bude taky den a pozítří jakbysmet :-) Dneska si zasloužím příjemný den. Vstanu v jedenáct, k obědu si dám kýbl zmrzliny a pustím si svůj oblíbený seriál. Odpoledne si udělám zdravotní procházku do cukrárny pro větrník. A pak, ani nevím jak, najednou padne půlnoc a já si budu prohlížet něčích stosedmdesát fotek z dovolené. Tak tomuhle se, přátelé, říká líné prase, nikoli nemocný člověk.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Dietní triky, díky kterým v létě zhubneš bez námahy
Tajemná dystopie - podlehneš jí i ty?
10 nemocí, které tě nejvíc ohrožují

Prokrastinace se však od běžné lenosti liší mnohem závažnějším rázem. Jde o lenost, která zasahuje do života tak silně, že si to většina z nás ani nedovede představit. Člověk už si pak ani není schopen dojít nakoupit. Je to jedna z těch civilizačních chorob, kdy nám ve srovnání s dřívějšími časy dělají problém tak nepatrné činnosti, jako je vyndávání nádobí z myčky.

Život nám nezpestřuje pouze četba a tancovačky. Chodíme na masáže, na nehty, do kina, na kulečník, na večeře, po obchodech, létáme si do New Yorku a k moři. Na internetu hledáme, co bychom ještě mohli, a když na všechny ty příjemné věci nemáme peníze, sedíme u počítače jen tak. Chatujeme, píšeme emaily, prohlížíme si fotky, koukáme na videa, čteme články, komentujeme, blogujeme, porovnáváme ceny parfémů, koukáme, kde co zlevnili, kde je jaká akce, kde něco dostaneme zdarma.

 

 

Jak s těmi všemi lákadly a požírači času zatočit? Jak udělat z příjemného méně příjemné a naopak, když místo psaní nějaké smeinárky klidně umyjeme všechna okna v domě?

Prokrastinace - pro (po) a crastinare (zítřejší) - je hnusné a odporné odkládání věcí na zítřek. To pak člověku navodí pocity smutku, zoufalství, beznaděje a strachu. Lenost lze porazit disciplínou, stanovováním si termínů a uvědoměním si, že všechna hrůza jednou skončí. I učení se na zkoušku, i vytírání podlahy :-)5 hlasů
Vaše hodnocení