Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ráda se bojíš? Na halloweenský večer je to téměř stylová zábava.

Kdo se chce bát? Tipy na filmy, se kterými prožiješ mrazivý Halloween

horor
zdroj: Thinkstockphotos horor
aktualizováno 31.10.2014, 14:52 | 31.10.2014, 14:52 | Krasna.cz/trm

Ráda se bojíš? Na halloweenský večer je to téměř stylová zábava.

Halloween, nebo spíše All Hallows Eye - předvečer svátku Všech svatých, připadá na 31. října. Přestože si mnoho Čechů ještě myslí, že je to americký svátek, a z toho důvodu ho odmítají, není to pravda. Do Ameriky se svátek dostal s přistěhovalci z Evropy, zatímco zde se církev snažila původní podobu svátku vymýtit a nahradit ji Dušičkami.

 

Původ oslav sahá až do dob předneolitických civilizací, kdy lidé oslavovali konec léta a zaháněli dobytek z pastvin do stájí. Více mystiky získal v keltské mytologii, kdy byl součastně počátkem nového roku a býval oslavován tou největší ohňovou slavností. Keltové také věřili, že v této době je hranice mezi světem živých a mrtvých velmi tenká a že někteří mrtví mají možnost tuto hranici překročit. Proto jim v tento svátek nechávali v předsíních nebo v kuchyních nějakou potravu. Některé prameny uvádí, že i světla ve vydlabaných dýních sloužila mrtvým k navigaci. Podle legend můžete dnes spatřit jiné světy, protože hranice mezi nimi je ztenčená a nadpřirozené bytosti mohou proniknout až k nám. Zapalte proto v okně oranžovou svíci a nechte ji hořet až do půlnoci. Pokud se plamen chvěje, je to známka toho, že se zlé síly snaží dostat dovnitř. Ovšem musíš si být jistá, že nejde o obyčejný průvan!


Lidé také věřili, že jde o dobu, kdy nadpřirozené bytosti, jako jsou skřítci, čarodějnice a trpaslíci, provádí různé škodolibé srandičky. Aby je lidé zastrašili, začerňovali své tváře a obraceli si kabáty naruby, odtud pochází tradice převlékání do kostýmů. Ani koleda není novodobý vynález, který má pomoci namastit kapsy obchodníkům, jak si odpůrci Halloweenu myslí. Už dřív děti chodily dům od domu a žebraly sladkosti nebo malý dárek.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Hlasuj: Nejlepší a nejstrašidelnější horory
Nejlepší horory
Nejlepší hororové jednohubky, které stojí za zhlédnutí!

 

Nechystáš se dnes ven a halloweenské oslavy tě naprosto míjí? Je ti lépe doma, zachumlaná pod dekou s horkým čajem a něčím sladkým. Poradíme ti, jaký si k tomu pustit film, abys prožila dnešní magickou noc vskutku stylově.


Noc se zombíky


Duše mrtvých se vracejí? Pod rukou filmařů ožívají i jejich těla. Akční střílečka tě a honička se zombíky tě čeká ve filmu Zombie Apokalypsa, lásku a hororové prvky spojuje romantická komedie Mrtví a neklidní, do spáru upírů se zas dostaneš v hororu 30 dní dlouhá noc: Doba temna. Nebo k tobě na návštěvu dorazí přímo slovutný Drákula ve stejnojmenné podivané?

Perfektní lekačky


Chata v horách tě zanese do tajuplné horské chaty, kde na partičku mladých přátel čeká spousta nemilých překvapení. Ducha v domě má i rodinka Connecticutu - mrkni na dvojku Hrůza v Connecticutu 2: Duch Georgie. Pokud se ti líbil Texaský masakr, nenech si ujít jeho třetí pokračování.2 hlasů
Vaše hodnocení