Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Blížící se 26. září celý svět oslavuje Mezinárodní den antikoncepce. Ta před několika desetiletími způsobila malou revoluci. Snížení rizika otěhotnění dalo ženám více volnosti. Rodičovství teď každá z nás může plánovat. Ale kdy je ten správný čas ...

Kdy se stát matkou, aby nebylo brzy či příliš pozdě?

Rodina
zdroj: Thinkstockphotos Rodina
aktualizováno 22.09.2014, 00:49 | 22.09.2014, 00:49 | Krasna.cz/trm

Blížící se 26. září celý svět oslavuje Mezinárodní den antikoncepce. Ta před několika desetiletími způsobila malou revoluci. Snížení rizika otěhotnění dalo ženám více volnosti. Rodičovství teď každá z nás může plánovat. Ale kdy je ten správný čas přivést na svět dítě? Máme se nejdříve snažit o vybudování pozice v zaměstnání? Nebo být raději mladou vitální matkou?

Už se nemusí sexu vyhýbat, aby měly jistotu, že neskončí s dítětem v náručí. Rovněž pití kravské moči nebo plivání žábám do tlamy jako prostředky k zabránění nechtěného těhotenství jsou minulostí. Kdy je ale ten pravý čas na to, stát se matkou?

 

V první řadě je potřeba si uvědomit, že všechna období mají pro mateřství svá pro i proti. Pro správné rozhodnutí je nutné zhodnotit své individuální představy a samozřejmě do diskuze zapojit i partnera. „Pokud nechceme být nešťastné, mít přítele, který nás nenávidí a porodit dítě v době, kdy mu nemůžeme poskytnout vše, co potřebuje k životu, je řádné plánování nezbytné. Naštěstí už máme k dispozici pomocníky,“ vysvětluje Martina Horáková, odbornice na vztahy z internetové seznamky Leyter.com, a dodává: „Od dob, kdy byl na trh uveden první antikoncepční přípravek, se skutečně mnohé změnilo. Ubylo potratů, snížil se počet nechtěných dětí a plánování rodičovství je teď výrazně snazší.“

 


Kdy je ten správný čas


Trendem zůstává odklad rodičovství a zakládání rodiny ve věku, který může být z hlediska reprodukce problematický. Je to tak správně? Vědci se zatím neshodli, kdy je pro ženu k početí ideální věk. Jejich názory se často velmi liší. Záleží totiž na úhlu pohledu.


Anketa
V kolika bys chtěla mít dítě?
23 hlasů
Do 20 let.
131 hlasů
Mezi 20 a 25.
221 hlasů
Mezi 25 a 30.
32 hlasů
Mezi 30 a 35.
8 hlasů
Mezi 35 a 40.
2 hlasy
Až po 40 roce.
Hlasovalo 438 lidí
 Ze zdravotního hlediska se jako ideální jeví věk mezi 20 až 25 lety. Ve většině případů nejsme zatíženy nemocemi, jsme plné sil. S početím by měl být v tomto věku minimální problém, protože naše hormony jsou k tomu nejvíce nakloněny. Důležitou roli však hraje materiální zázemí, které jsme jako rodiče v tomto věku pro svou ratolest schopni vytvořit.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Nejsi těhotná? Kdy a jak to poznáš
Nechtěné těhotenství je peklo. Předejdi mu
Kariéra nebo těhotenství?


„Problémem u mladých dívek bývá nerozvážnost. Velmi rychle se zamilují, cítí se euforicky a díky své nezkušenosti si myslí, že jsou připravené přivést na svět dítě. Vztah však v tomto věku často ještě nestojí na pevných základech a je velmi snadné jej zbořit. Narození potomka k tomu může snadno přispět, protože právě to je velkou zatěžkávací zkouškou pevnosti partnerského vztahu,“ uvádí Martina Horáková.

 

Nejšílenější hračky - těhotná panenka
(Foto: oficiální zdroj)


Matkou na plný úvazek


30 let je ideální věk z pohledu psychické rovnováhy. Partneři už mají určité materiální zázemí a životní zkušenosti. V životě měli dostatek času, aby zhodnotili, co čekají a jaké mají priority. Pokud však narození prvního dítěte ženy odloží a naplánují ho až po své třicítce, musí počítat také s tím, že šance otěhotnět se snižuje. S rostoucím věkem stoupá také pravděpodobnost potratu nebo komplikací u porodu. Také poporodní hojení a rekonvalescence probíhají daleko hůře než u dvacetileté matky.
Čeká-li žena až do věku 35 či 40 let, musí se obrnit nutnou dávku trpělivosti a duševní síly. „Ať už pro nás mateřství znamená cokoliv, vždy je potřeba zvážit zdravotní a biologické předpoklady,“ říká Martina Horáková. „Emocionální stabilita a hmotné zajištění sebe i případných dětí jsou beze sporu důležité, je však na místě setřídit si priority. Pokud si svůj život nedokážeme bez dětí představit, nemá smysl rodičovství zbytečně odkládat,“ dodává.

 

Anketa
Kolik bys chtěla mít dětí?
21 hlasů
Žádné.
30 hlasů
Jedno.
147 hlasů
Dvě.
49 hlasů
Tři.
12 hlasů
Více než tři.
Hlasovalo 303 lidí
 

 

Plánování s rozvahou


Dříve nebo později, načasování mateřství je v každém případě velmi individuální záležitost. Žádný věk proto nelze odsoudit. „Plánování rodičovství považuji za nutnou metodu, která nám pomáhá zlepšit kvalitu života nejen našeho, ale i našich budoucích dětí. Nic se však nemá přehánět. Úzkostlivě nelpěte na věku, který jste si usmyslela a počítejte s tím, že příroda si s našimi představami může patřičně pohrát,“ radí odbornice.

 

PŘEČTI SI SKUTEČNÉ PŘÍBĚHY:

VAŠE PŘÍBĚHY: Už v šestnácti vím, že nikdy nebudu mít děti
ZPOVĚĎ: Vymyslela jsem si, že jsem těhotná, abych zachránila vztah
VAŠE PŘÍBĚHY: V šestnácti těhotná a sama
VAŠE PŘÍBĚHY: Přítel mě opustil - těhotnou!


Jsou mezi námi i takové ženy, které se dobrovolně rozhodnou nemít děti žádné a jejich počet stále stoupá. Oproti minulosti mají v současné době k dispozici mnohem více možností, mateřství tak není jedinou variantou šťastné budoucnosti. „Některé ženy mohou mít čistě sobecké důvody, například si zvolí kariéru před mateřstvím, nebo si jen uvědomují, že potomky zkrátka nechtějí. Společnost by ale měla jejich rozhodnutí přijmout. Vždy je lepší nenarozené dítě nežli takové, které jeho vlastní rodiče nechtějí a nejsou na něj připraveni,“ uzavírá Martina Horáková.0 hlasů
Vaše hodnocení