Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Špatný prospěch ve škole, neshody s rodiči, zákazy, zneužívání, týrání... Důvodů jsou spousty. Útěk ale není nikdy řešením. Uvažuješ o něm? Tak radši čti.

Když máš nutkání utéct z domu

Dívka na ulici
zdroj: Thinkstockphotos Dívka na ulici
aktualizováno 27.01.2013, 00:00 | 27.01.2013, 00:00 | Krasna.cz/trm

Špatný prospěch ve škole, neshody s rodiči, zákazy, zneužívání, týrání... Důvodů jsou spousty. Útěk ale není nikdy řešením. Uvažuješ o něm? Tak radši čti.

Věřím tomu, že skoro každý někdy uvažoval o útěku z domova. A důvod možná byl úplně malicherný. Na to ovšem člověk přijde až s odstupem. Když jsi totiž v situaci, kdy nad útěkem přemýšlíš, často jsi na dně a zdá se ti jako jediné řešení. Útěk ale nikdy není cestou k lepšímu.

 

Co tě čeká?


Pokud ti není osmnáct let, rozhodují za tebe rodiče a nemůžeš od nich jen tak utéct. Pokud se o to pokusíš, čeká tě jediné – bude tě hledat policie a až tě najde, dovede tě domů. Samozřejmě začne zkoumat, co tě k útěku přimělo, zapojí se do toho sociálka, psycholog, doktor... Tenhle kolotoč si ovšem můžeš užít i bez toho, abys prošla útěkem, který může být velmi traumatický.

 

Anketa
Chtěla jsi někdy utéct z domova?
 


Většina dětí a teenagerů, kteří utečou z domu, totiž vůbec neřeší, kam utíkají. Chtějí pryč. Jenže když se rozhodneš nejít domů, kde budeš? Viditelně nezletilá, bez peněz... Jsi jen snadnou kořistí. Na ulici přežiješ možná pár dní, pak tě nepohodlí, zima, hlad a strach pravděpodobně stejně donutí vrátit se. Když si najdeš spojence a skryješ se u kamarádky, první (rozumný) dospělý, který se o tobě dozví, tě okamžitě nahlásí a donutí, řešit to jinak. Pokud se chytneš pochybné party, která žije na ulici, s tvou budoucností to tuplem nevypadá vůbec dobře.

 

Dívka na ulici


Až se vrátíš domů – což se pravděpodobně stejně vrátíš – bude všechno jinak. Pošramocené rodinné vztahy, opletačky s policií a sociálkou, flastr ve tvém "životopisu", který může nepěkně ovlivnit tvou budoucnost.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Když se ti kvůli vysvědčení nechce domů
Sexuální zneužívání dětí? Může to být i tvůj problém!
VAŠE PŘÍBĚHY: Kvůli svému tátovi nemůžu mít sex!

Doma.cz: Ptali jste se na vše o vysvědčení


Útěk není řešení. Jednej jinak


Proč chceš utíkat? Zřejmě proto, že něco je špatně. A to útěk nevyřeší. Místo toho začni jednat. Ano, možná tě všichni berou jako malou holku, ale i ta má svá práva. A naštěstí jsou lidé a instituce, které je berou setsakra vážně. Takže se neboj ozvat a dovolat se jich.

 

Jestli máš běžné "puberťácké" spory s rodiči, zkus hledat kompromis a ideální řešení. Promluvte si spolu – klidně u odborníka. Od toho jsou různé poradny a linky. Neboj se na ně zavolat. Klidně bez vědomí rodičů. Poradí ti i školní psycholog, nebo třeba kamarádka tvé mamky. Zeptej se někoho dospělého, popiš mu, v jaké jsi situaci. Když neuspěješ u jednoho člověka, jdi za jiným.


Takhle se dají vyřešit snad všechny menší problémy, jako drobné neshody, přísná výchova, problémy se známkami a podobně.

 


Pokud jsi obětí horších problémů, jako je bití, týrání či sexuální zneužívání, udělej s tím něco co nejdříve. Mnoho dívek to tiše trpí a v dospělosti litují, že něco nepodnikly, protože si v sobě nesou hluboká traumata, která jim komplikují život. Mohou mít problémy se sebeovládáním, sebevědomím, vztahy s druhými lidmi, při hledání partnera, v sexuálním životě... Možná máš pocit, že to pár měsíců či let přetrpíš, pak se odstěhuješ a budeš mít nadobro klid. Pravda je taková, že nebudeš, protože ve tvém podvědomí to zůstane jako nejtemnější stín. Je lepší, začít s tím co nejdříve něco dělat. Tím ale nemyslíme útěk z domova. Co bude lepší řešení? Obrátit se na Linku bezpečí, místní sociálku, policii nebo třeba poradkyni ve škole. Někoho, kdo může začít jednat a pomoci ti, dostat se ven z té hrůzy, která se ti děje.

 

Kam se obrátit o pomoc?

 

- Linka bezpečí: 116 111 (zdarma, celý den), www.linkabezpeci.cz

 

- Vzkaz domů: na Lince bezpečí můžeš zanechat vzkaz pro rodiče nebo se s nimi prostřednictvím Linky spojit, aniž by ses musela bát jejich reakce

 

- Modrá linka, linka důvěry: Telefon 549 241 010, Mobil 608 902 410, Skype: modralinka, E-mail: help@modralinka.cz, V provozu denně od 9.00 do 21.00 hod., modralinka.cz

 

 

Jak daleko chceš zajít?


Proč chceš utéct z domova? Protože se to s vašima nedá vydržet? Jakmile skutečně utečeš, nebo kontaktuješ sociálku či policii, není cesty zpět. Vaši rodinu začnou prošetřovat a kontrolovat, zda je v ní vše v pořádku, a pokud není, zavedou přinejmenším pravidelné kontroly a konzultace a budou vás hlídat, nebo tě v případě zásadnějších problémů umístí jinam – k tvým příbuzným, pokud najdou vhodné adepty, do diagnostického ústavu nebo do dětského domova. Pokud je ale tvůj problém malicherný, což v takovém případě sama brzy zjistíš a uznáš, hodně tím svým rodičům i sobě ublížíš, pošramotíš vaše vztahy i rodinnou pověst, a ty se jen těžko zbavíš nálepky nevyzrálé puberťačky.

 

Chtěla jsi i ty utéct z domova? Nebo ses o to pokusila? Uvažuješ o tom právě teď? Využijte komentářů pod článkem. Svěř se se svými problémy, poděl se o zkušenosti, nebo poraď ostatním.10 hlasů
Vaše hodnocení