Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nedopadlo vysvědčení podle tvých představ, a už vůbec ne podle představ rodičů? Poradíme ti, jak s ním bez obav dorazit domů.

Když se ti kvůli vysvědčení nechce domů

Strach
zdroj: Thinkstockphotos Strach
aktualizováno 29.01.2015, 10:16 | 29.01.2015, 10:15 | Krasna.cz/trm

Nedopadlo vysvědčení podle tvých představ, a už vůbec ne podle představ rodičů? Poradíme ti, jak s ním bez obav dorazit domů.

Rozdávání vysvědčení je pro mnohé děti příslibem alespoň krátkých zasloužených prázdnin. Každý rok se ale najdou bohužel i jiné případy. Děti, které se kvůli špatnému vysvědčení bojí přijít domů. Mnoho z nich se raději rozhodne utéct z domova, nebo si dokonce sáhne na život. Tohle není řešení, nikdy není tak zle. Spolu s Janem Kaňákem z Linky bezpečí pro tebe máme několik rad, které se ti budou hodit, pokud se i ty kvůli špatným známkám bojíš domů.

 

Linka bezpečí
(Foto: Oficiální zdroj)


Vyhrožují ti rodiče zarachem na celé prázdniny? Jak vážně to myslí?

 

Před vysvědčením mnoho rodičů vyhrožuje, že když nepřineseš dobré známky, zakážou ti počítač, seberou kapesné, nepojedeš na tábor, nebo budeš muset strávit celé léto na brigádě. Rodiče někdy volí neuváženě silná slova, aby tě motivovali k tomu, abys ještě před koncem školního roku zabrala a zlepšila si známky, jak jen to je možné. Někdy ale spíš vyvolají jen stres a obavy. Je samozřejmě možné, že tě za špatné vysvědčení potrestají, ale spíše symbolicky. Držet tě dva měsíce zavřenou doma je neopodstatněné a k ničemu by to nevedlo.


Kdyby ses rozhodla utéct z domova, co se s tebou stane?

 

Obecně to chodí tak, že kdybys utekla z domova, tak by tě rodiče měli nechat hledat Policií ČR. Mohlo by se také stát, že by se o útěku následně dozvěděla sociální pracovnice nebo sociální pracovník z úřadu v místě, kde bydlíš a chtěl by s tebou mluvit a víc s tebou pracovat. Mohla by tě třeba po nějakou dobu sledovat, jak se chováš, kdyby to bylo nějaké hodně zlé, tak by si mohla být také na nějakou dobu v diagnostickém ústavu - ale to by si musela mít asi víc "problémů". Co je ale důležité je, že když jsi na útěku někde na ulici, tak můžeš třeba snadněji onemocnět (chytit chřipku a tak) a také se může stát, že by tě někdo napadl, okradl. Nechci, aby to vypadalo, že tě straším, ale je to riskantní. Takže jestli uvažuješ o útěku, tak určitě zavolej na Linku bezpečí (bezplatné telefonní číslo je 116 111) a tam s mými kolegy a kolegyněmi můžeš probrat, co se děje, co by se dalo udělat, aby si nemusela situaci, ve které jsi, řešit útěkem. No a když se ti nebude ten hovor, jak probíhá, líbit, tak se vždycky můžeš rozloučit. Nemusíš ani říkat, jak se jmenuješ a kde bydlíš.

 

Vysvědčení
(Foto: Mediafax)


Proč se někdo chce kvůli špatnému vysvědčení zabít?


Někdy se o sebevraždách uvažuje tak, že to je pro ty lidi, kteří se chtějí zabít, cesta, jak vyřešit nějakou situaci. Jak třeba předejít velkému výprasku a zmlácení od rodičů, jak se vyrovnat s tím, že se třeba sami zklamali, jak zvládnout nějakou obrovskou tíhu. Když kohokoli takové myšlenky přepadnou, je určitě lepší, se někomu svěřit. Když nemáš komu ve svém okolí, zkus zavolat Linku bezpečí, kde se s tím, co se děje, co tě tíží, můžeš svěřit a hledat jiné cesty, jak situaci vyřešit.


Tvoji rodiče jsou sami nevzdělaní (ve škole měli špatné známky), dělají obyčejnou práci, proč tak lpí na tvém vzdělání?


Určitě proto, že jim na tobě záleží. Možná sami kdysi na školu kašlali, měli špatné známky, a tím neměli šanci na lepší vzdělání a poté na lepší práci. Celý život tvrdě dřou, jsou unavení, a mají za to málo peněz. Litují toho, že se kdysi víc neučili, dnes mohli být jinde. Z vlastních výčitek a obavy, abys neskončila stejně, na tebe mohou mít přehnané nároky. Chtějí ti vštípit myšlenku, že vzdělání je důležité, někdy volí přísné metody. Možná ti jejich přístup teď připadá jako terorizování, ale v budoucnu jim za tvrdou ruku určitě poděkuješ. Samozřejmě by si ale měli reálně uvědomovat tvé schopnosti a talent. Pokud máš pocit, že děláš ve škole maximum, ale oni nikdy nejsou spokojení, zkus se poradit s výchovným poradcem, nebo v pedagogicko-psychologické poradně, kde zjistí, pro jaký obor by ses mohla hodit. Na Lince bezpečí (telefonní číslo je 116 111, funguje non-stop a zdarma) s tebou také mohou vymyslet, jak to udělat, aby to pro tebe bylo doma příjemnější

 

Vysvědčení. Ilustrační foto.
(Foto: TV Nova)


Existuje univerzální návod, jak doma oznámit horší vysvědčení, než rodiče očekávají?

 

Bohužel ne. Každí rodiče jsou jiní, mají jinou povahu, přikládají vzdělání a známkám jinou důležitost, více či méně inklinují k agresivnímu chování. Proto je vždy dobré, vymyslet způsob přesně na míru tvé situaci. Proto existují linky bezpečí. Tam můžeš zavolat, vysvětlit, v jaké situaci jsi ty, jací jsou tvoji rodiče, čeho se nejvíc obáváš... Tam ti poradí tvé situaci "na míru" a vymyslí s tebou nejlepší řešení.


PŘEČTI SI TAKÉ:

Jak doma oznámit špatné vysvědčení?
Připrav rodiče na špatné vysvědčení
Jak vycházet s rodiči

 

 

Jsou vůbec známky objektivní?


Toto je poměrně složité téma. Jedna věc je, jak moc mají učitelé a učitelky nastavené hodnocení (za co dávají jaké známky), jak v rámci jejich hodnocení v čase, tak navzájem mezi sebou. Pak je samozřejmě také diskutabilní, nakolik jsou známky motivačním činitelem pro žáky, žákyně, studenty a studentky. Takže do jisté míry by objektivní být mohly, nakolik jsou a jak moc velký vlil má subjektivní názor, to si nedovolím odhadnout. Problém je spíše v tom, co si se známkami spojujeme. Pokud si někdo spojí jedničkáře s tím, že je dokonalý, a takto ho i označí a mluví o něm tak, a o tom, kdo má pětky, že je "zoufalec", pak to směřuje, podle mne, k naprosto nevhodnému onálepkování dětí. Myslím si, že v tomto ohledu se známky poněkud přeceňují, že děti a dospívající mají svou hodnotu jinde, než v dobrých známkách.

 

Záleží do budoucna na to, jaké známky na vysvědčení mám?

 

Dokud jsi ve škole, tak důležité jsou, i pro spoustu středních škol a některé vysoké školy jsou známky na vysvědčení důležité, protože se i podle nich řídí u přijímacích zkoušek. Zároveň si myslím, že by známky neměly být to nejdůležitější.5 hlasů
Vaše hodnocení