Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Vytáhla jsi ze své šperkovničky dlouho nenošený řetízek a při pohledu na to, jak nezáří a je tmavý, ti je celkem smutno? Nezoufej! I doma lze šperky rychle a jednoduše vyčistit. Řeknu ti jak!

Když tvé šperky už nezáří aneb jak na domácí čištění?

Šperky - 3
zdroj: Thinkstockphotos Šperky - 3
aktualizováno 03.11.2013, 00:00 | 03.11.2013, 00:00 | Krasna.cz/lk

Vytáhla jsi ze své šperkovničky dlouho nenošený řetízek a při pohledu na to, jak nezáří a je tmavý, ti je celkem smutno? Nezoufej! I doma lze šperky rychle a jednoduše vyčistit. Řeknu ti jak!

Asi si říkáš, že by možná bylo nejjednodušší zanést šperky do nějakého obchodu, kde ti je vyčistí za peníze. Ano, to je sice jedna možnost, ale proč za to platit, když si je můžeš vyčistit doma - rychle, jednoduše a hlavně zadarmo? O šperky je totiž nutné se nejen dobře starat, ale zároveň jim musíš věnovat maximální péči, abys je udržela stále krásně zářivé.

Jak šperky skladovat? 

To, aby byly tvé šperky dlouho krásné, závisí také na tom, jak je nosíš a jak se o ně staráš. Je dobré, abys ke každému šperku měla originální (nebo aspoň nějakou) krabičku, kam je budeš ukládat. Pamatuj, že jakmile přijdeš domů, je dobré šperk sundat a uklidit do boxu, přičemž je také dobré se se šperky nekoupat a nenamáčet je.

 

Šperky - 1
Zkus skladovat každý šperk zvlášť, ne všechny v jedné krabičce. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Pokud šperky po každém použití otřeš speciálním hadříkem, který je napuštěný čistícím roztokem (dají se sehnat v drogerii či ve zlatnictví), jejich životnost několikanásobně prodloužíš. Cena takových hadříků se pohybuje v desítkách korun. A jaké jsou možnosti domácího čištění?

Zkus to takhle!

Máte doma amoniak? Pokud pomalu ani nevíš, co to je, zkus se zeptat rodičů, zda ho máte doma. Pak si můžeš vytvořit jednoduchou směs, která ti pomůže šperky rychle vyčistit. Smíchej trochu amoniaku s vodou (s množstvím ti určitě pomohou rodiče). Poté vezmi svůj oblíbený šperk a ponoř ho do vytvořeného směsného roztoku po dobu několika sekund. Po vyndání následně šperk utři suchým měkkým hadříkem, kterým odstraníš nežádoucí nečistoty. Ty, na které nedosáhneš "prsty", můžeš vyčistit za pomocí štětinek starého zubního kartáčku.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Nauč se správně nosit a kombinovat šperky
Originální a eko: Tyhle šperky tě budou bavit
Vyrob si vlastní šperk

Další možnost čištění

Amoniak však není jediná alternativa, díky které můžeš své šperky proměnit v zářící zlato nebo stříbro. Šperky lze totiž čistit dalšími metodami a pomocníky. Super pomocník při čištění šperků je napříkald ocet. Jak na to? V šálku octa rozpusť 3 polévkové lžíce jedlé sody. Poté ponoř šperk a chvíli vyčkej. Tato metoda je skvěle účinná právě na stříbrné šperky - náušnice, řetízky, náramky, prsteny a jiné.

Možná pro tebe bude překvapením, že šperky lze čistit i zubní pastou. Zubní pasta skvěle odstraňuje odolné skvrny, ale dokáže si poradit i se šperky. Jak na to? Trošku zubní pasty nanes na konec prstů a pomalu s ní potírej svůj oblíbený šperk. Otírej několik minut - můžeš nechat i působit a následné zbytky pasty pak můžeš otřít namočenou utěrkou nebo kapesníčkem. Ten rozdíl za to stojí!

 

Šperky - 2
Určitě máš i ty doma krásné kousky, které si zaslouží péči. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Pokud se ti zrovna nechce patlat s octem, zubní pastou nebo amoniakem, můžeš vyzkoušet i jedlou sodu. Jedlá soda je známá svými účinnými čistícími vlastnostmi. Stačí rozpustit 3 lžíce jedné sody v 1/4 šálku vody, ponořit šperk do roztoku a nechat působit. Po chvíli šperky usuš čistým hadříkem a kochej se rozdílem!

BUDE TĚ ZAJÍMAT:
Doma.cz píše: 
Opravy šperků: Pozor na podvodníky + babské rady pro domácí čištění
Buďte líní a dejte vzniknout originálním šperkům

Nyní už víš, jaké produkty ti pomohou z nevzhledného a zašlého šperku vytvořit nádherně zářící šperk, který bude vypadat jako nový. Pamatuj si, že pokud nevíš, jak například manipulovat s amoniakem nebo octem, je dobré mít při ruce mamku nebo taťku, kteří ti jistě pomohou.

Pokud však nejsi ten typ, který by si rád vytvářel směsi na čištění, zkus jednoduchý trik, co jsem radila výše – v drogerii si kup speciální vatu, která je napuštěná čistícím roztokem. Touto vatou stačí šperk jen v zašlých místech silně otírat.1 hlasů
Vaše hodnocení