Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jak vidí start své kariéry dnešní studenti?

Končíš školu? Tušíš, jaké máš šance na uplatnění?

Strach
zdroj: Thinkstockphotos Strach
aktualizováno 04.06.2014, 00:00 | 04.06.2014, 00:00 | Krasna.cz/trm

Jak vidí start své kariéry dnešní studenti?

Absolventi měli vždy složitější vstup na pracovní trh, nicméně momentálně je právě nezaměstnanost mladých jedním z nejpalčivějších celosvětových problémů. Loni bylo podle Mezinárodní organizace práce na světě 74,5 milionů nezaměstnaných ve věku 15-24 let.

 

Během účasti na univerzitních veletrzích práce Profesia.cz a personální agentura AC Jobs provedly anketu mezi 565 studenty, jak přistupují k nalezení prvního zaměstnání.

 

Polovina studentů neví, co je čeká

 

Z ankety vyplynulo, že 36% studentů si trh práce pravidelně monitoruje. Pracovní portály k tomuto účelu poskytují zdarma formuláře, kde specifikujete o jakou práci máte zájem a denně vám chodí čerstvé nabídky na email. Každý desátý student je přesvědčený, že uplatnění najde vždy. 41 procent studentů si není jisto a 11 procent netuší, co se v jejich oboru momentálně na pracovním poli děje.

 

 

,,Říká se, že štěstí přeje připraveným. Čím dříve studenti začnou monitorovat trh práce ve svém oboru, tím více času mají na doučení se a získání zkušeností s požadavky, které jsou na uchazeče o práci v daném odvětví či pozici kladené. Zároveň zjistí, kdo jsou klíčoví hráči v jejich oboru.” říká Kateřina Jaroňová z pracovního portálu Profesia.cz.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Najdi si brigádu i na malém městě
Tvůj první pracovní pohovor: jak se připravit
4 chyby v životopisu, které tě připraví o práci

 

Dvě třetiny studentů hledá práci už rok před ukončením studia

 

Každý čtvrtý student začíná hledat práci 2 roky před ukončením studia. Studenti se snaží najít především praxi v oboru, jsou však ochotní stále častěji jít na neplacenou stáž, nicméně pořád převažují brigády nebo zkrácené úvazky mimo obor studia nejen v České republice, ale i v zahraničí. Většina studentů, 36% dotazovaných, si hledá zaměstnání 1 rok před opuštěním školních lavic.

 

Anketa
Kdy je podle tebe ideální jajít si praxi v oboru, ve kterém chceš v budoucnu pracovat?
 

 

Půl roku před ukončením studia začíná s hledáním práce 11% studentů a pár měsíců před ukončením každý šestý, je to však období, kdy se dokončují diplomové práce, uzavírá se poslední ročník a zároveň je třeba se připravit na státní zkoušky, tudíž hledání práce není věnovaná adekvátní pozornost.

 

Jen 5% studentů již práci má. Osm procent studentů začíná s hledáním až po úspěšném ukončení vysoké školy, z toho si každý padesátý nechává hledání práce až po posledních prázdninách.

 

Graf: Absolventi a práce
Zdroj: Anketa mezi vysokoškoláky pro Profesia.cz a personální agenturu AC Jobs (Foto: oficiální zdroj)

 

Při hledání práce rozhoďte sítě všude

 

Nejpružnější a nejvyužívanější kanál při hledání pracovních nabídek je internet. Studenti hledají práci a zároveň informace o zaměstnavatelích nejčastěji na stránkách společností (33%). Každý čtvrtý reaguje na pracovní nabídky, vystaví si životopis nebo zapne agenta pro nabídky na pracovním portálu. Devět procent studentů hledá práci v sociálních sítích.

 

Anketa
Chodíš na praxi nebo na brigádu? Jak jsi ji sehnala?
 

 

Každý šestý hledá práci přes známe. Dvacettři procent studentů využívá personální agenturu. „Personální agentura dokáže absolventům pomoci získat přehled na trhu práce, přehled o konkrétních obsazovaných pozicích a benefitech, které jednotlivé společnosti nabízí. Absolventy navíc dokážeme na pohovor individuálně připravit.“ dodala Marcela Vyskoková z personální agentury AC Jobs.5 hlasů
Vaše hodnocení