Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Prsa nás zdobí, muže baví, jsou zdrojem výživy pro naše děti, ale dokážou ukrývat i nebezpečný nádor. Aby vám přinášela jen radost, je třeba se o ně správně starat.

Kontrolujete si prsa? Chce to správnou techniku i načasování

Samovyšetření prsou
zdroj: Thinkstockphotos Samovyšetření prsou
aktualizováno 18.09.2019, 00:00 | 18.09.2019, 00:00 | Krásná.cz

Prsa nás zdobí, muže baví, jsou zdrojem výživy pro naše děti, ale dokážou ukrývat i nebezpečný nádor. Aby vám přinášela jen radost, je třeba se o ně správně starat.

V České republice ročně rakovinou prsu onemocní kolem 6000 žen. Až u 90 % procent z nich je nádor odhalen včas, díky prevenci. I přes to většina žen u nás zapomíná na fakt, že pravidelné samovyšetření prsou je důležité. Mohlo by se zdát, že se tato problematika týká pouze žen ve věku od 45 let, protože od tohoto roku mají nárok na bezplatné vyšetření na mamografu. Bohužel je nepříjemnou pravdou, že rakovinou prsu může žena onemocnět již v teenagerovském věku, a dokonce může potkat i muže.

 

Právě proto, že je třeba prevenci nepodceňovat. Můžete si nechat kontrolovat prsa během běžné gynekologické prohlídky, případně si zaplatit mamografické vyšetření i dříve (ženám od 30 do 45 let na něj mnoho pojišťoven přispívá v rámci benefitů). Důležité je ale kontrolovat si prsa pravidelně doma jak pohledem, tak pohmatem.

 

Anketa
Samovyšetřujete si prsa?
202 hlasů
Ne.
Hlasovalo 348 lidí
 


Jak se nejlépe samovyšetřit?


Začněte pohledem. Je dobré vědět, jak vaše prsa vypadají normálně, jak se mění vlivem menstruačního cyklu. Tak si totiž snáze povšimnete jakékoli změny. „Tou může být i změna tvaru bradavky, změna velikosti či tvaru prsu, lokální propadlina, zhrublá kůže připomínající celulitidu nebo krvavý výtok z bradavky,“ popisuje Petr Janota, medik a školitel neziskové organizace Loono, která se zaměřuje na školení správného samovyšetření prsou, ale i mužských varlat.


Při samotném fyzickém, pohmatovém vyšetření je nejlepší volit polohu vleže. Prsa prohmatáváme vždy protilehlou rukou, používáme naplocho bříška tři prstů. „Krouživým pohybem začínáme od horního zevního kvadrantu prsa. V těchto místech je nejvíce mléčné žlázy, takže můžeme cítit případné nerovnosti či uzlíky. Pokud jsou tyto nerovnosti každý měsíc stejné a na omak měkké, nemusíme se strachovat. Samozřejmě je ale důležité vše zkonzultovat se svým lékařem. Poté postupujeme krouživým pohybem do dolního zevního, vnitřního dolního a horního vnitřního kvadrantu prsa,“ popisuje MUDr. Renata Kalajová z Perfect Clinic.


Nic nevynechat


Častou chybou, které se při samovyšetřování můžete dopustit, je zaměřit se pouze na samotná prsa. Oblast, kterou je třeba vyšetřit, je mnohem širší. „Sahá od klíční kosti až do podpaží a pak dolů až k podprsenkové rýze,“ definuje správnou oblast Petr Janota. Všímej si také nerovností na povrchu prsou i uvnitř nich, při prohmatávání je třeba tkáň trochu zmáčknout a prozkoumat ji i do hloubky. „Nezapomeneme si vyšetřit i bradavky - i kolem nich či pod nimi může být bulka. Bradavky bychom měly zmáčknout, zda z nich nevytéká krev nebo zelená tekutina,“ dodává MUDr. Kalajová.

 


Každý měsíc, ale kdy?


Pravidelné samovyšetření prsou by měla umět zvládnout každá žena, nejlépe od dvaceti let svého věku. Nejlepší to je 5. až 10. den od začátku menstruace, pro mnohé dívky tedy ihned po menstruaci. To jsou prsa nejlépe prohmatná a nejméně bolestivá,“ vysvětluje lékařka. Pokud žena menstruaci z nějakého důvodu nemá (vlivem antikoncepce užívané bez pauzy, nízkou hmotností, je již po přechodu), měla by si určit jeden den v měsíci, např. každého prvního v měsíci, a v tuto dobu vždy samovyšetření provádět.

 

ČTĚTE TAKÉ:

DOJEMNÉ: Žena překonala rakovinu, teď ukázala tělo plné jizev
Nahmatala sis v prsu bulku? Co dál?
ROZHOVOR: Rakovina v osmnácti? Stela prozradí, jak se jí snaží zbavit JÍDLEM


Jak nezapomínat?


Důležitá je důslednost a pravidelnost, prsa je skutečně třeba samovyšetřit každý měsíc. Jen tak budete dobře znát své tělo a včas odhalíte jakoukoli změnu. „Já se třeba vyšetřuji každý první čtvrtek v měsíci. Když zazní sirény, vím, že se mám vyšetřit,“ radí svůj trik Petr Janota a připomíná, že prevence nádorů je důležitá i pro muže, kteří by si měli samovyšetřovat svá varlata. Rakovina varlat je bohužel nejčastěji diagnostikována u mladých mužů od dvaceti do čtyřiceti let.


Další trik radí výrobce značky zubních past Sensodyne. „Víme, že zubní pasta vydrží zhruba měsíc. Jako připomínku samovyšetření prsu, které si má každá žena provádět právě jednou měsíčně, jsme proto připravili kampaň s názvem ‚Došel Sensodyne? Sáhni si na prsa‘,“ uvedla brand manažerka značky Sensodyne, Vanda Študentová. Jakmile vám tedy doma dojde zubní pasta, je čas na kontrolní samovyšetření prsou.

 

Samovyšetření
(Foto: Loono)


Koupí každého produktu Sensodyne můžete navíc od října přispět 1 Kč na preventivní kampaň #prsakoule, za kterou stojí právě organizace Loono, tým mladých lékařů, studentů lékařských fakult a dalších nadšenců, kteří už v oblasti reprodukčního zdraví, prevence onkologických a kardiovaskulárních onemocnění vyškolili více než 50 000 lidí. Kampaň #prsakoule učí, jak správně a pravidelně jednou měsíčně vyšetřovat prsa a odhalit tak rakovinu v časném stádiu.1 hlasů
Vaše hodnocení