Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Sebeláska a sebedůvěra jsou pojmy, které již nějakou dobu rezonují sociálními sítěmi. Oceňujete fotky usměvavých holek, které jejich akné, malá prsa nebo nadváha nijak netrápí, ale sama se pořád svými komplexy užíráte? Co kdyby se rok 2019 stal tí...

Letos se budu mít konečně ráda! 5 rad, jak na to

Sebeláska
zdroj: Getty Images Sebeláska
aktualizováno 20.01.2019, 00:00 | 20.01.2019, 00:00 | Krásná.cz

Sebeláska a sebedůvěra jsou pojmy, které již nějakou dobu rezonují sociálními sítěmi. Oceňujete fotky usměvavých holek, které jejich akné, malá prsa nebo nadváha nijak netrápí, ale sama se pořád svými komplexy užíráte? Co kdyby se rok 2019 stal tím osudovým, ve které se konečně začnete mít bezpodmínečně ráda?

Máte problém se svojí „současnou verzí“ a dáváte si proto každoročně předsevzetí, že letos konečně se sebou něco uděláte? Nebo sama sebe přesvědčujete, že žádné změny nepotřebujete, ale stejně vám něco vzadu v hlavě říká, že by se něco změnit mělo? Poslouchejte svůj vnitřní hlas a zatočte s neklidem, který ve vás způsobuje. Nepotřebujete k tomu ani čas novoročních předsevzetí, začátek školního roku, nebo kolektivní mánii hubnutí do plavek. Zaměřte se na jedinou věc, která vám na vás skutečně vadí, a toužíte vnitřně po její změně a dejte si jen jeden úkol, který vás přiblíží spokojenosti a vyšší sebedůvěře.


"Neexistuje žádný produkt ani zázračná pilulka, která vás udělá krásnější a šťastnější na počkání. Základem zdravého postoje k sobě samotné je uvědomit si, že jste krásná taková, jaká jste a máte nárok prokázat sama sobě stejně tolik lásky, kolik prokazujete ostatním," vysvětluje psycholožka Mgr. Mária Mária Tóthová Šimčáková, odborná garantka Projektu Sebedůvěry Dove. To samozřejmě není vůbec jednoduché. Připomeňme si pár jednoduchých pravidel blahodárných pro vaši duši, které vám s nabytím sebedůvěry určitě pomohou.


1. Zacvičte si s myšlenkou oslavy vlastního těla, a oplaťte mu to za to všechno, co dokáže, jakou má výdrž. Ono pracuje pro vás, tak mu to oplaťte! Každý týden ho něčím konejšete, ať už to bude návštěva kosmetického salonu, masáž nebo třeba jen vědomé pohlazení. Někdy se na to zapomíná, ale jiné tělo už nedostaneme.

 

Sebevědomí
(Foto: Getty Images)


2. Naučte se mít ráda samu sebe. Jak na to? Pravidelně projevte svému tělu uznání za to, co všechno dokázalo. Vaše tělo žilo, pracovalo, sportovalo, jednou zřejmě i zrodí další život... Zdá se vám to málo? Nesrovnávejte se ani s modelkami, ale ani se sousedkou, je normální, že má každé tělo jinou konstituci, že se tělo věkem mění. Když si budete vážit samy sebe, nezáleží na tom, co si myslí ostatní a můžete kráčet s vědomím své pravé hodnoty. Co třeba si napsat na zrcadlo nějakou pochvalu a každé ráno si ji svému odrazu říct nahlas?

 

3. Síla slova. Myslete a mluvte pozitivně. Slova mohou mít obrovský vliv na to, jak vnímáme svou hodnotu. Neustále stěžování se na svou postavu může jen posílit pocit, že krásný je pouze jeden tvar těla. Pokud se během vyprávění, zdravení a skládání komplimentů méně soustředíte na hmotnost a postavu, můžete změnit existující zvyk posilování stereotypů. Řeči o vzhledu, i ty pozitivní, mohou přivést nechtěnou pozornost k určitým vzhledovým rysům. Když kamarádce řeknete, že jí to moc sluší, a následně navážete otázkou: "nezhubla jsi?", tak vlastně říkáte, že skutečně záleží na její hmotnosti a současně podporujete stereotypní názor, že štíhlé rovná se krásné.

 

ČTĚTE TAKÉ:

ROZHOVOR: Jaký je recept na sebevědomí a štíhlou linii Natálie Kotkové?
Potřebuješ větší sebevědomí? Praktická cvičení, která fungují!
TEST: Dokážeš se prosadit?

 

4. Zamyslete se nad vnímáním krásy, jakou nám předkládají časopisy, reklamy, sociální sítě. Uvědomte si, že obrázky prezentovaných krásných žen nejsou jen výsledkem rafinovaného líčení a nasvícení, ale i detailních počítačových úprav, které probíhají před zveřejněním. Stačí si najít pár srovnávaček „před“ a „po“ a uvidíte, že i dokonalé modelky mají lidštější tvář, když nejsou v péči profesionálních fotografů a vizážistů.

 

5. Zapracujte na sebedůvěře i svého okolí. Velký vliv můžete mít na mladší sestru, kamarádky, fanynky, které sledují váš blog. Naučte je poznat svou hodnotu ve světě přeplněném nerealistickými obrazy fyzické krásy. Ukažte jim zdravý postoj ke stravování, sportu a péči o sebe samu.0 hlasů
Vaše hodnocení