Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Odborníci radí, jak odhalit lháře i bez detektoru lži.

Lže ti? Známe trik, který odhalí KAŽDÉHO LHÁŘE

Vztah
zdroj: Thinkstockphotos Vztah
aktualizováno 22.05.2017, 16:16 | 22.05.2017, 16:16 | krasna.cz/tvnoviny.sk

Odborníci radí, jak odhalit lháře i bez detektoru lži.

Malé děti předstírají pláč, pak přestanou, počkají, podívají se, kdo přichází a potom pláčou dál. Jednoleté se naučí pravdu zatajovat. Dvouleté už blafují. Pětileté manipulují lichotkami. Devítiletí jsou mistři ututlávání. Během vysoké školy studenti lžou matce při každé páté interakci.

 

Lež slyšíme každý den v průměru 10 až 200 krát. Už od nepaměti se lidé snažili zjistit, kdo lže, ať už mučením, detektorem lží či pomocí skeneru mozku. Většina těchto zařízení se ale dala oklamat důraznějším tréninkem a nedalo se na ně stoprocentně spolehnout.

 

Nikdo nechce být klamán, ale odhalit lháře může být neuvěřitelně náročné. Naštěstí existují způsoby, jak se dá zjistit, zda vám někdo lže.

 

Spolehlivý návod neexistuje

 

Odborníci z celého světa se touto problematikou zabývají již desetiletí. Studují záznamy ze soudních síní a poslouchají nahrávky svědectví a rozhovorů, ale jednotný a spolehlivý návod, díky kterému odhalíte lež, zřejmě neexistuje.

 

 

Vědci z University of California nedávno zveřejnili nejnovější studii z této oblasti. Hlavním zjištěním je, že lidé mají během lhaní rozšířené zornice a hovoří výše posazeným hlasem. Souvisí to se zvýšeným napětím a koncentrací.

 

Lháři navíc mají ve zvyku opakovat slova nebo celé fráze častěji než lidé hovořící pravdu. Ukázalo se, že rozšířený mýtus, podle kterého se lhář prozradí častým mrkáním, neplatí. Dalšími neverbálními projevy klamání, které vědci zpozorovali, jsou mimovolné "tiky", například hraní si s vlasy nebo s prsty. Lháři také obvykle opakují otázky, aby tak získali více času na přípravu vymyšlené odpovědi.


ČTĚTE TAKÉ:

Pět lží o klucích, kterým holky věří
Nejčastější mužské lži!
Nejčastější ženské lži!

 

Lháři nemají problém s očním kontaktem

 

Vědci z University of Michigan na základě přezkoumání stovek hodin záznamů ze soudních procesů zjistili, že lháři se navzdory obecně zavedené představě nevyhýbají očnímu kontaktu, ale naopak ho vyhledávají víc, než lidé hovořící pravdu.

 

Při lži se častěji mračí a dělají grimasy. Ve své řeči často používají slovní berličky, jako například "ehm", "nó". Do výzkumu přispěly i odborníci z University of Texas, kteří přišli na to, že lháři často používají ve větách spojky - "ale", "kromě", "ani". Kromě toho mají ve zvyku se distancovat od toho, co tvrdí. Projevuje se to tak, že se vyhýbají slovu "Já" a raději se vyjadřují ve třetí osobě.1 hlasů
Vaše hodnocení