Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Celou dobu ses soustředila na maturitu a teď jsi zjistila, že se blíží deadline pro přijímání přihlášek na vysoké školy? V tom případě nastal čas zamyslet se nad tím, zda je pro tebe studium na vysoké škole vůbec užitečné. Máme pro tebe pár podnět...

Má pro tebe vysoká škola smysl?

Dívka, učení
zdroj: Thinkstockphotos Dívka, učení
aktualizováno 25.02.2016, 00:58 | 25.02.2016, 00:58 | Krásná.cz / cis

Celou dobu ses soustředila na maturitu a teď jsi zjistila, že se blíží "deadline" pro přijímání přihlášek na vysoké školy? V tom případě nastal čas zamyslet se nad tím, zda je pro tebe studium na vysoké škole vůbec užitečné. Máme pro tebe pár podnětných poznámek.

Nevíš, jak dál? Stanov si jasný cíl, za kterým bez okolků půjdeš. Pak už nezáleží na tom, jak bude cesta náročná. Nicméně jestli si stále nejsi jistá, zkus se zamyslet nad tím, jaký předmět ti ve škole nejvíce jde a co tě baví. To může být jedno z nejužitečnějších vodítek. Fakulty na svých stránkách také uvádí, jaké uplatnění jejich absolventi mohou po dostudování najít, což je při výběru také velmi podstatné.

 

Když si sedneš do univerzitních lavic, tak můžeš zjistit, že to není úplně to, co sis představovala. Někteří studenti si stěžují, že výuka je příliš teoretická a že by radši už něco praktického. To je také jedním z důvodů, proč tolik studentů nedostuduje. Obecně největší "úmrtnost" je na technických oborech, jelikož většinou nabírají nejvíce lidí, ale studium je náročné a spousta lidí neprojde, nebo se již při škole dostanou k praxi v oboru a necítí potřebu studium dokončit. Naopak náročné je se dostat třeba na práva, psychologii a medicínu, řada studentů to zkoší dokonce opakovaně, ale u těch také platí, že většina z nich obor následně také dostuduje. Může to být i tím, že na začátku mají jasno, co chtějí v budoucnu dělat a jdou si za tím.

 


Není diplom jako diplom
Diplom z vysoké školy je při hledání zaměstnání stále velkou výhodou a pro spoustu zaměstnavatelů je jedním z požadavků přijetí. Nicméně doba pokročila a dnes se již přihlíží i k tomu, kde jsi studovala. Tzn., jestliže zvolíš školu, která má podřadnou reputaci, je téměř jisté, že diplom ti bude k ničemu. Takže před podáním přihlášky je nesmírně nutné si o univerzitě zjistit co nejvíce informací (rozkliknout rozvrhy, sylaby atd.), a to i zkušenosti studentů, kteří ji již absolvovali. Pokud budou reakce negativní, tak je na místě zvážit, zda se tam vůbec hlásit, anebo vyzkoušet jiné alternativy.


Jestli se budeš hlásit na soukromou vysokou školu, tak je třeba počítat s velkými výdaji - a to v řádu statisíců. Navíc kvalita soukromých (i veřejných!) vysokých škol se liší, takže investice se nemusí vyplatit. Ovšem je třeba brát v potaz, že každá otevřená univerzita musela splnit podmínky Akreditační komise, která je stejně přísná na všechny školy.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Příjímačky trochu jinak – zvládni pohovor na jedničku!
Podle čeho (ne)vybírat vysokou školu!
Jak přežít první týden v nové škole

 
A nebyla by lepší praxe?
I přesto, že máš vysokou školu, neznamená to, že tě vezmou, kam budeš chtít, protože spousta zaměstnavatelů upřednostňuje absolventy, kteří již praxi někde nabrali. A to platí především u administrativních, ekonomických, technických či mediálních oborů. Takže pokud se vydáš touhle cestou, musíš počítat s tím, že u studia budeš pracovat. A tenhle zápřah není pro každého. Praxe je tedy naprosto podstatná, takže se zkus zamyslet nad tím, zda není lepší vyrazit do "boje" o zaměstnání rovnou a postupně se vypracovat díky zkušenostem, a ne diplomu, který ti bez praxe bude stejně k ničemu.


Místo školy cesta do zahraničí

Pokud nejsi rozhodnutá, zda se už vydat do práce nebo na vysokou školu, co takhle si dát pauzu na promyšlení? Taková cesta do zahraničí ti osvětlí mnoho stránek tvé osobnosti. Naučíš se starat sama o sebe (bez maminky za zády), pravděpodobně si najdeš spoustu nových přátel, nabereš sebevědomí, možná se i ujistíš v tom, co od života chceš a navíc se dokonale naučíš cizí jazyk. S takovou výbavou se pak životní cesta hledá mnohem snáze.

 


Jestli jsme tě tímto přesvědčili, tak můžeš využít nabídku mnoha cestovních agentur, která nabízejí jazykové kurzy v zahraničí, ať už krátkodobé studium nebo dlouhodobé. A nebo se tam můžeš vydat rovnou za prací. I když budeš někde v Kanadě umývat nádobí, tak o sobě zjistíš mnohem víc, než když by ses nikam nevypravila.

 

A jak jsi na tom? Už jsi podala přihlášku nebo se radši vrhneš do světa praxe?7 hlasů
Vaše hodnocení