Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

S věkem se ale sny o podpoře rodičů pomalu rozplývají….

Mámo, táto, kup mi byt! Očekáváš ho k osmnáctinám také?

Vlastní bydlení
zdroj: Thinkstockphotos Vlastní bydlení
aktualizováno 15.02.2014, 00:00 | 15.02.2014, 00:00 | Krasna.cz/trm

S věkem se ale sny o podpoře rodičů pomalu rozplývají….

Jsem plnoletý, odcházím a vy, milí rodiče, mi kupte byt, nebo mi aspoň plaťte nájemné. Tak přemýšlí velká část mladých, kteří dosáhli 18 let věku. S přibývajícími lety se ale představy o samostatnosti začnou výrazně měnit. Již po dvacítce se ideály o finanční pomoci rodičů rozplývají, stejně tak jako se mění názory na vhodný věk pro odchod od rodičů. Ve čtyřiceti již jen 4 procenta lidí považují opuštění domova ihned po dosažení plnoletosti za dobrou volbu, v průměru nakonec vylétáme z rodinného hnízda ve 22 letech. Vyplynulo to z rozsáhlé ankety Equa bank, která se uskutečnila v hlavním městě a ve vybraných krajských městech v České republice.

 

Anketa
Očekáváš od rodičů k osmáctinám byt?
 

 

Ideální čas postavit se na vlastní nohy a odejít od rodičů nastává pro většinu mladých lidí bezprostředně po dosažení plnoletosti. Dvě třetiny z nich přitom očekávají, že jim v takové situaci pomohou rodiče a pořídí jim byt nebo jim alespoň půjčí na pronájem. „Většina mladých lidí si v tomto věku neuvědomuje, že jejich rodiče stále ještě splácí půjčky na své bydlení a že tudíž nemají tolik peněz, aby svým dětem s prvním bydlením vypomohli,“ komentuje výsledky ankety Ondřej Hák z Equa bank. Jenže tím, že narazí na odlišné názory otců a matek a také s přibývajícím věkem a zkušenostmi, si Češi uvědomují, že spoléhat se na peníze od rodičů zkrátka nemohou.

 

 

Ve 20 až 25 letech


Setkáváme se s realitou a ideály o finanční podpoře rodičů se rozplývají. Přestože většina lidí v tomto věku bydlí s rodiči nebo v pronájmu s přáteli či s partnerem, už jen třetina z nich si myslí, že jim s bydlením pomohou rodiče, ať již koupí nebo půjčkou. V tomto věku začínají mladí lidé pomalu uvažovat i o půjčce, aby si vlastní bydlení mohli pořídit. Takto přemýšlí zhruba třetina z nich. V průměru uvažují o půjčce do výše lehce nad 1 milion korun na dobu 13 let. „Průzkum ukázal, že mladí lidé si chtějí půjčit spíše nižší částky na kratší dobu, nicméně nedokážou správně odhadnout, kolik je hypotéka bude opravdu stát,“ objasnil Ondřej Hák.

 

Anketa
Měli by rodiče koupit dětem vlastní bydlení?
 

 

Ve 26 – 30 letech


Ve finanční podporu rodičů již věří zhruba 13 % lidí. V tomto věku bydlí u rodičů přibližně pětina Čechů, každý druhý je již opustil a bydlí v pronájmu. Pětina lidí již má vlastní bydlení. Čtyři z deseti Čechů si v tomto věku myslí, že své první, startovací, bydlení si je dobré pronajmout, nicméně polovina Čechů si ho už chce koupit. „Dá se předpokládat, že v tomto věku se na startovací bydlení díváme již více jako na investici do budoucna, jako na něco, kam chceme přivést rodinu a kde chceme nějakou dobu žít,“ objasňuje Ondřej Hák. „Většina lidí v tomto věku má navíc již stálý příjem, což dokládá i fakt, že na bydlení si chce půjčit již 40% z nich. V průměru jsou ochotni si na něj půjčit 1 250 000 korun na 16 let,“ doplňuje Ondřej Hák.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Účet průměrného teenagera: Měsíčně 5000 Kč za módu, 500 Kč za kosmetiku. Kdo to tak má?
Generace posedlých teenagerů
TIPY, jak ušetřit peníze

 

Ve 30 – 40 letech


V tomto věku již každý druhý (55 %) bydlí ve vlastním, 39 % lidí bydlí stále v pronájmu, a jenom 3% bydlí u rodičů. Pouze každý 10. Čech si v tomto věku myslí, že je ideální odejít od rodičů v 18 letech. Téměř nikdo už si nemyslí, že by mu bydlení měli pořídit rodiče. 40 % potvrzuje, že si na bydlení nakonec půjčilo u finančního ústavu, 36 % si ho pořídilo z vlastních zdrojů.
V průměru šlo o částku téměř 2 miliony korun na 18 let.

 

Ve 40 a více letech


Většina Čechů již přemýšlí jako rodiče. Proto si pouze 4 % z nich myslí, že je skvělé odejít z domu v 18 letech. Většina z nich si uvědomuje, že na pořízení startovacího bydlení je nutné být dobře finančně připraven a zajištěn (myslí si to 58 % z nich) nebo je třeba se vdát či pořídit si rodinu (20 %). V tomto věku ¾ již bydlí ve vlastním a pouze 15 % je ochotno platit dále za pronájem bydlení. Na bydlení si ve věku nad 40 let půjčilo 40 % lidí a 40 % ho financovalo z vlastních prostředků.3 hlasů
Vaše hodnocení