Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Svatební přípravy v plném proudu? Myslíte při nich opravdu na všechno?

MANUÁL PRO NEVĚSTY: Na co se při svatebních přípravách NEJČASTĚJI ZAPOMÍNÁ

Svatba
zdroj: oficiální zdroj Svatba
aktualizováno 14.04.2018, 00:28 | 14.04.2018, 00:28 | Krásná.cz

Svatební přípravy v plném proudu? Myslíte při nich opravdu na všechno?

Svatba obnáší velkou spoustu věcí, kterou je potřeba vyřídit, nakoupit, vymyslet či zorganizovat. A i přes veškerou snahu mít všechno perfektní, se občas vloudí chybička, která může v nejkrajnějším případě pokazit celou svatbu. Většinou se navíc jedná o „prkotinu“, o které by Vás ani ve snu nenapadlo, že může způsobit takový chaos. Podívejte se s námi, na co se nejčastěji zapomíná, a zajistěte si tak klidnou a pohodovou svatbu.

 

Dobrý harmonogram rovná se méně stresu

 

Základem bezproblémové svatby je schopná koordinátorka nebo dobrý plán. Pokud budou hosté dopředu vědět co, kdy a jak, pravděpodobně se vyhnete zmatkům, které doprovází téměř každou druhou svatbu. Připravit harmonogram je dobré nejenom pro hosty, ale i pro všechny ostatní, co se na svatbě nějakým způsobem podílejí. Nechcete přeci, aby vás kadeřnice dočesávala ještě při cestě na obřad, aby fotograf nestihl zaznamenat první manželský polibek nebo abyste museli bavit hosty před restaurací, ve které ještě není vše připravené.

 

SLEDUJ NOVÝ SERIÁL:

MANUÁL PRO NEVĚSTY: Jak si vybrat svatební kytici snů?

 

Detaily, detaily a znovu detaily

 

Při přípravách svatby je třeba naplánovat i sebemenší detaily. Nezapomeňte tedy ani na zasedací pořádek do aut a poproste někoho z hostů, aby si vše kolem jejich výzdoby vzal na starost. Stejně tak drobné občerstvení před obřadem nebo připevnění svatebního vývazku z myrty, nezbytnou součást každého svatebčana, by měl mít na starost někdo konkrétní. A v neposlední řadě myslete na samotný konec svatby a rozvoz Vašich hostů po večerní párty - věřte, že většina z nich to velmi ocení.


Předejděte konfliktům

 

Usadit všechny svatebčany tak, aby mezi nimi nevznikly nežádoucí situace a hostina probíhala v pohodové atmosféře, rozhodně není „brnkačka“. Zdánlivě banální tvorba zasedacího pořádku může být s přihlédnutím ke zvyklostem, etiketě, vztahům v rodině, rozdílnému věku či zájmům hostů složitější, než se zdá. Nicméně věřte, že investovaný čas není vůbec zbytečný.


Náš tip: Nezapomeňte na výrobu jmenovek, které pomohou hostům najít své místo u svatebního stolu a pro některé se navíc stanou pěknou vzpomínkou na Váš svatební den.

 

Ujasněte si financování předem

 

Nejhorší, co se Vám může během svatebního dne stát, je řešení konfliktu rodičů, kteří se dohadují o pokrytí nákladů za svatbu. Předem se tedy s partnerem domluvte, zda budete chtít rodiče vůbec nějak zapojit. Tak jako tak je ale určitě nezapomeňte se svým rozhodnutím dopředu seznámit.

 

V Česku se investice do svatby pohybují mezi padesáti a sto tisíci, podle amerického průzkumu jsou Evropané ochotni za svatební přípravy i samotný obřad utratit 5495 dolarů, což je přibližně 140 000 korun. To je šestkrát méně, než za svatbu utratí průměrný Američan. V USA považují především ženy svatební den za největší událost v životě a plánují ho i několik let dopředu. Nebojí se opulentních svateb, módních výstřelků a šaty mění i několikrát za večer.

 

Fotogalerie

1 / 5 Otevřít fotogalerii


České páry preferují svatební obřady v tuzemsku, v zahraničí jich sňatek uzavírá pouze desetina. Snoubenci si rádi vybírají zajímavé lokality blízko přírody a preferují všechny služby na jednom místě. „Plánování svatby je velmi stresující, proto páry obvykle volí místa, kde mohou uspořádat obřad, hostinu i svatební večírek. Často jsou ochotni si za to i připlatit, podle našich zkušeností se především díky ekonomické stabilitě investice do svateb spíše zvyšují,“ uvedl ing. Jiří Švaříček, ředitel hotelu Imperial v Karlových Varech.

 

Ačkoli Češi nejsou příliš nakloněni divokým svatbám a raději svůj velký den tráví v klidu obklopeni rodinou a blízkými přáteli, za romantiku jsou ochotni si připlatit. „Čeští snoubenci jsou spíše konzervativní a obvykle si nepotrpí na žádné výstřelky, jak to vídáme třeba v amerických reality show. Chtějí ale, aby jejich svatba byla co nejromantičtější, a podle toho si objednávají služby navíc. Nejčastěji je to například jízda v kočáře nebo v limuzíně, obřad v parku či ohňostroj,“ doplnil Jiří Švaříček.


Kdo to zaplatí?

 

Hrozící nepříjemné výměně názorů se bezpečně vyhnete, když se rozhodnete financovat svatbu sami. Ušetřit každý měsíc slušnou částku peněz přitom nemusí být zase takový problém. „Mnoho párů má v rozpočtu rezervy, o kterých ani neví. Například díky tzv. partnerské konsolidaci mohou páry žijící ve společné domácnosti sloučit půjčky obou partnerů do jedné a ušetřit každý měsíc až 1 500 Kč,“ říká Cyril Křůpala ze společnosti Cofidis.
 

 

Sladění svatební barev


Tradičně se na svatbách ladí svatební tabule spolu s květinami, nevěsta se ženichem a družičky s mládenci. Efektivní je ovšem sladit vše dohromady do jedné palety barev. Pokud si zvolíte, že svatba bude v tónech fialové, vybírejte i takovou dekoraci, oděvy a květiny. V den D vám to možná nebude připadat tolik důležité, ale na fotografiích se to bude krásně vyjímat.


ČTĚTE TAKÉ:

Chceš být stylová nevěsta? Známe nejkrásnější svatební trendy pro rok 2018!
Zaujmout, ale neurazit: Jak se obléknout na svatbu?
V čem na svatbu? 36 nejkrásnějších šatů léta

 

Dlouhé prodlevy nikoho nebaví

 

Hosté by se měli na svatbě bavit, ne nudit. Pokud se tedy po slavnostním obědě chcete fotit nebo plánujete část kamarádů a známých pozvat až na večerní party, zajistěte jim nějakou zábavu. Vyplnit prodlevy můžete hned několika způsoby a je jen na vás, jaký zvolíte. Dobře fungují nejrůznější hry, které hosty nejenom zabaví, ale i seznámí a rozproudí zábavu. Volný čas si mohou svatebčané zkrátit také četbou svatebních novin, které jsou v poslední době velmi populární. Zda budou obsahovat vaše společné fotky, články o seznámení nebo něco jiného ze společného života, záleží pouze na vaší kreativitě.

 

Pokud na zařizování něčeho takového nemáte kapacitu, zaúkolujte svědky nebo ostatní nejbližší, kteří vám jistě rádi pomohou. Výborný nápad je například strom vzkazů, kam hosté na lístečky napíšou svá přání, poselství nebo rady do života. Ty mohou být později nahlas přečtena a slouží jako krásná vzpomínka.


V současnosti hosté také ocení foto koutek nebo selfie koutek, přičemž ten je podstatně jednodušší na organizaci. Každý z hostů určitě vlastní chytrý telefon. Koutek stačí jen vyzdobit, připravit do něj vtipné rekvizity a nechat hosty, ať se baví.
 

Výborné zkušenosti máme také s netradiční verzí svatební tomboly. Ta podstatně přilepší novomanželskému rozpočtu a zajistí úsměv všech přítomných. Na internetu zkuste zadat heslo ‚vtipná svatební tombola‘ a nechte se inspirovat.

 

Svatební dar
(Foto: oficiální zdroj)


Hudba na svatbě


Neholdujete-li živé kapele a chcete raději svěřit hudební část programu všem přítomným, nezapomeňte zařídit aparaturu a někoho, kdo ji bude obsluhovat. V opačném případě by to totiž mohlo dopadnout tak, že nebude hrát vůbec nic. Doporučujeme vytvořit alespoň základní playlist na začátek nebo poprosit hosty, aby přinesli jejich oblíbenou muziku. Co se hudby týče, na svatbě je ale opravdu lepší investovat do profesionálního DJe nebo do kapely.

 

Dárky pro hosty


Na dárečky pro hosty mnozí zapomínají, přičemž se jedná o poměrně nenákladný, a přesto milý způsob, jak přítomným přátelům a členům rodiny udělat radost. Nabízí se tradiční koláčková výslužka, ale vymyslet můžete i svatební mini čokolády s vaším monogramem, personifikované skleničky nebo svatební magnetky. Ať už si vyberete cokoli, dejte si záležet i na originálním balení.0 hlasů
Vaše hodnocení