Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Menstruace je dost otravná, ale nevyhnutelná záležitost v životě každé dívky a ženy. Nemusí tě ale otravovat až tak moc. Dá se totiž leccos podniknou s bolestivou menstruací i s moc silným krvácením.

Silná menstruace? Známe triky, jak ji zmírnit!

aktualizováno 13.11.2011, 00:00 | 13.11.2011, 00:00 | Krasna.cz/trm

Menstruace je dost otravná, ale nevyhnutelná záležitost v životě každé dívky a ženy. Nemusí tě ale otravovat až tak moc. Dá se totiž leccos podniknou s bolestivou menstruací i s moc silným krvácením.

Každá z nás má menstruaci jinou. Některé ji prožívají, aniž by o ní víceméně věděly, jiné dívky sžírají hrozné bolesti a krvácí tak silně, že si skoro ani nestíhají měnit tampony nebo vložky. Pokud patříš do druhé skupiny i ty, máme pro tebe pár rad, jak si tohle utrpení zmírnit.

 

Jak poznáš, že je tvá menstruace až moc silná? Menstruace by měla trvat tři až sedm dní, nejsilnější bývá obvykle kolem druhého dne a pak postupně slábne. Pokud si musíš vložku či tampon měnit nejpozději každé dvě hodiny, i přes to, že používáš produkty s nejsilnější absorpcí, pak je tvá menstruace skutečně hodně silná. Jestli je ti navíc špatně a krev ti často prosákne až na oblečení, je to důvod k tomu, to řešit. Tvoje dny nemusí být horor.

 

Hormonální antikoncepce

 

Samozřejmě nejúčinnější zbraní je hormonální antikoncepce. Ta umí nejen srovnat cyklus tak, že menstruaci dostáváš na den přesně po 28 dnech, také trvá méně dní a je viditelně slabší. Pokud si nechceš tělo zanášet jedy a hormony, zkus se zamyslet. Kolik brufenů nebo jiných léků proti bolesti během svých dnů spořádáš? A jak velkému stresu je tvé tělo díky bolesti vystaveno? Pokud je ti kvůli menstruaci špatně, dokonce omdlíváš a máš skutečně nesnesitelné bolesti, je nízkohormonální pilulka možná tím nejlepším řešením. A to i ve chvíli, kdy ji ještě nepotřebuješ jako ochranu před otěhotněním. Zkus se poradit s mamkou a vyrazit na konzultaci ke své dětské doktorce i gynekoložce.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Sex a menstruace - jde to dohromady?
Co dělat, když se chceš ZBAVIT menstruace
První menstruace – poznáš, kdy už TO přijde?
Hubni podle svého menstruačního cyklu


Vitamíny

 

Na zmírnění krvácení mají pozitivní vliv dva vitamíny. Prvním z nich je vitamín E, který tlumí menstruační bolesti, zkracuje počet dní, kdy krvácíš, a zeslabuje i intenzitu krvácení. Prospěšný je také vitamín B, který pomáhá zejména proti bolesti. Ještě větší vliv má vitamín C. Můžeš je brát ve formě tablet, nebo je hledat v potravinách. Vymačkáš-li si několik dní před příchodem menstruace každý den jeden citrón do vody a tu vypiješ, zásobíš své tělo nejen vitamínem C, ale i kyselinou askorbovou, která mírní krvácení. Citron můžeš pro zpestření občas nahradit pomerančem nebo jinými citrusy.

 


Přírodní cesta

 

Kromě zmíněných vitamínů ti se silnou menstruací pomohou i různé bylinky. Vsaď na sílu pelyňku černobýlu nebo řebříčku. Asi týden před menstruací (máš-li ji pravidelně a dokážeš odhadnout, kdy přijde) si dej teplou koupel, prohřej si tělo, a poté si na podbřišek dej teplý zábal z pelyňku, šalvěje, máty a medu. Jestli se ti nechce patlat s bylinkami, můžeš si v lékárně pořídit hotové přípravky, třeba kapky z řebříčku. Můžeš zkusit i různé přípravky ze "zelené lékárny", které pomáhají s ženskými problémy i negativními projevy menstruace. Zkus třeba Bachovy květové esence (Esence pro ženy) nebo Jonášovy kapičky (Joalis GynoDren). Seženeš je na internetu nebo zapátrej v "zelených lékárnách".

 

Speciální léky

 

Pokud je tvá menstruace opravdu hodně silná, můžeš se s praktickou doktorkou nebo gynekoložkou poradit a nechat si napsat speciální léky na zmírnění krvácení. Zpravidla nejsou dostupné volně, pouze na předpis. Doktorka totiž musí posoudit tvůj zdravotní stav. Rozhodně je ale lepší, zkusit nejdřív přírodní cesty, než si začneš dělo ládovat chemií.

 

Co zabralo na silnou menstruaci tobě? Poděl se v komentářích.15 hlasů
Vaše hodnocení