Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Mezi nejznámější závislosti patří třeba alkohol, cigarety, drogy nebo čokoláda. Co ale telefon? Malý, nenápadný telefon. Může být závislost na něm tak vážná jako na návykové látce, která ničí tělo?

Máš pořád v ruce mobil? Bacha, není to dobré znamení, hrozí ti deprese!

Šok
zdroj: Thinkstockphotos Šok
aktualizováno 30.03.2016, 00:12 | 30.03.2016, 00:12 | mkr

Mezi nejznámější závislosti patří třeba alkohol, cigarety, drogy nebo čokoláda. Co ale telefon? Malý, nenápadný telefon. Může být závislost na něm tak vážná jako na návykové látce, která ničí tělo?

Američtí vědci z univerzity Waco v Texasu provedli zajímavý výzkum týkající se závislostí. Dokázali, že někteří závisláci na mobilech mohou dokonce vykazovat stejné příznaky, jako když je člověk závislý na drogách! Spousta lidí totiž používá své telefony, aby jim zvedly náladu. A s postupem času člověk potřebuje stále více a více času na mobilu, aby dosáhl stejného výsledku jako na začátku. Pro tyto lidi může ztráta telefonu nebo vybitá baterka vést až k záchvatům úzkosti.


PŘEČTI SI TAKÉ:

VAŠE PŘÍBĚHY: Mou závislost na hrách nezlomila ani smrt kámošky
TEST: Nejsi závislá na Facebooku?
Nejšílenější závislosti lidí!

 

Příliš mnoho času stráveného na mobilu může také mít negativní dopad na jejich vztahy s rodinou, přáteli nebo spolupracovníky. Ani to však některé z nich neodradí. Nebo možná odradí, ale nemůžou si pomoct a nic s tím nedokáží udělat, ačkoliv chtějí.

 

Anketa
Jak dlouho vydržíš bez mobilu?
 

 

Výzkum probíhal především mezi studenty a spousta z nich potvrdila, že si jsou vědomi problému, že na mobilu tráví více času, než by měli. Zajímavé také je, že se výsledky lišily mezi muži a ženami. Zatímco muži více používají různé aplikace například na čtení knih a sociální sítě Facebook, Twitter, Instagram, u žen se kromě sociálních sítí jednalo o stránky na prohlížení obrázků jako Pinterest, nebo nákupní stránky typu Amazon. Navíc prý ženy více používají telefon k utužování sociálních kontaktů, muži zase spíše jako pomůcku.

 

 

Neustálá kontrola emailů, sms a sociálních sítí může poskytovat oporu nestabilnějším jedincům. V těchto činnostech hledají útěchu a nemyslí díky nim na své problémy. Při vidu nablýskaného světa ostatních lidí, který jim je představován právě skrze sociální sítě, však mohou snáze propadnout depresi.4 hlasů
Vaše hodnocení