Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Šestnáct tisíc. Tolik vložek a tamponů v průměru spotřebuje každá žena během plodného období svého života. Odpad tvořený použitými jednorázovými vložkami a tampony představuje významnou ekologickou zátěž, neboť obsahuje řadu chemických látek, kter...

Menstruace bez chemie: Vložky z biobavlny, ale i mořská houba

Menstruace
zdroj: Profimedia Menstruace
aktualizováno 17.08.2018, 00:00 | 17.08.2018, 00:00 | Krásná.cz

Šestnáct tisíc. Tolik vložek a tamponů v průměru spotřebuje každá žena během plodného období svého života. Odpad tvořený použitými jednorázovými vložkami a tampony představuje významnou ekologickou zátěž, neboť obsahuje řadu chemických látek, které se v přírodě rozkládají i několik stovek let. Naštěstí jsou dnes na trhu k dispozici i k přírodě šetrnější alternativy menstruačních pomůcek.

Menstruační vložky na jedno použití se na trhu objevily v průběhu 60. let 20. století. Jejich zavedení ženám hygienu v době menstruačního cyklu velice zjednodušilo, jsou tedy nesporně kladným přínosem. Není to ale zadarmo. Odhaduje se, že žena během svého života průměrně spotřebuje asi 16 tisíc vložek či tamponů, což odpovídá množství až kolem 130 kilogramů.

 

Běžná jednorázová vložka je vyráběna z buničiny, papíru, bavlny, umělé hmoty a také různých chemických látek od bělidel (například chlóru) a parfémů až po absorpční gely. Některé tyto látky se přitom v přírodě rozkládají až několik stovek let. „Použité chemikálie mohou navíc ženám s citlivou pokožkou způsobovat i zdravotní komplikace od nepříjemného zapaření až po vaginální mykózu či zánět močového měchýře,“ upozorňuje gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan. Není tedy divu, že se na trhu začínají objevovat zdravější a ekologičtější formy pomůcek pro intimní hygienu při menstruaci.

 

 

Vložky si můžete i ušít

 

Klasickým jednorázovým vložkám jsou svým vzhledem a používáním nejblíže organické, rozložitelné jednorázové vložky. Bývají vyráběny ze 100% biobavlny a neobsahují žádné ftaláty ani umělé hmoty, nejsou běleny chlórem, ale obvykle kyslíkem, a nejsou parfémované. Jsou z až 95 % rozložitelné, lze je dokonce i kompostovat a díky absenci chemických látek nedráždí pokožku. Bývají však bohužel podstatně dražší než konvenční varianty intimních pomůcek.


Z biobavlny či obyčejné bavlny se rovněž vyrábějí i látkové vložky na vícero použití. Tyto vložky je nutné prát, jsou však dokonale prodyšné a mohou svým majitelkám sloužit mnoho let.


ČTĚTE TAKÉ:

Častý mýtus o TAMPÓNECH je vyvrácen! Také jsi mu věřila?
První menstruace: Máš zvolit tampony nebo vložky?
K čemu jsou intimky?

 

Mořská houba místo tamponů

 

Dámy, které dávají před vložkami přednost tamponům, mají k dispozici rovněž organickou verzi z biobavlny, případně mohou využít další 100% přírodní alternativu – tampony z mořské houby. Tento materiál se v hygieně používá již staletí, dnes například i jako mycí houba či houbička na odličování. Tampony z mořské houby jsou měkké, snadno se čistí (stačí opláchnout pod proudem vody), vydrží několik měsíců a jsou plně rozložitelné. Kromě ekologických hledisek jsou tampony z biobavlny a mořské houby přínosné i tím, že nezpůsobují vysychání pochvy.

 


Menstruační kalíšky jsou ekonomické, nejsou ale pro panny


Mezi fanynkami alternativních menstruačních pomůcek si v posledních letech značnou oblibu vysloužily také menstruační kalíšky. Ty se vyrábějí například ze silikonu a zavádějí se podobně jako tampony přímo do pochvy. Krev však neabsorbují, místo toho ji jednoduše zadržují jako nádoba. Vyrábějí se nejčastěji z lékařského silikonu, někdy z latexu, u kterého však hrozí alergie, a v poslední době také z termoplastu (TPE).

 

Tyto materiály na rozdíl od klasických vložek a tamponů nepodporují množení bakterií, kalíšky také nezapáchají a lze je bez starostí využívat i do vody. Kalíšek stačí vyjmout, obsah vylít a opláchnout, poté se může opětovně použít. Při správném používání vydrží až deset let, jedná se tedy o značnou ekonomickou úsporu. „U menstruačních kalíšků je však třeba dávat si pozor na jejich přetečení. Hrozí totiž zpětný tok krve přes vejcovod do dutiny břišní, a v důsledku toho vznik endometriózy, která může způsobit i neplodnost. Nejsou též vhodné pro panny, které mohou mít s jejich zavedením problémy,“ dodává MUDr. Turčan.

 

Speciální kalhotky pro diskrétní periodu


Poměrně nedávnou novinkou mezi menstruačními hygienickými pomůckami jsou pak menstruační kalhotky. Jde o spodní prádlo speciálně upravené pro období menstruace. Je jich několik typů. Jde například o kalhotky, které jsou opatřeny speciální kapsou pro umístění vložky. Intimní pomůcku dokonale skryjí (aby kupříkladu nebyla vidět přesahující křidélka), navíc nehrozí její posunování či deformace.


Druhým typem jsou pak kalhotky opatřené nepropustnou vrstvou, která zabrání protečení krve na oblečení. I u nich se počítá s tím, že použijete vložku či jinou intimní pomůcku, slouží totiž především jako sekundární ochrana oděvu při silném krvácení nebo protečení primární ochrany.

 

Třetí typ kalhotek obsahuje jak vrstvu nepropustnou, tak i vrstvu savou, lze je tedy používat samostatně. Míra savosti se ale u jednotlivých značek i produktů může lišit, je tedy potřeba zapátrat a najít pro sebe ty nejvhodnější.


Výhodou menstruačních kalhotek je pohodlí, absence chemikálií a opakovaná použitelnost. Nevýhodou může být nutnost prát je a také fakt, že si při jejich výměně žena musí svléknout kalhoty a případně i punčochy, což někdy nemusí být příliš praktické. Pokud navíc nemůžete hned použité kalhotky opláchnout a dát je prát, musíte s sebou mít něco na jejich dočasné hygienické uskladnění.

 


Bolestivá menstruace? Jde to i bez chemie


Pro mnoho žen znamená období menstruace kromě určitého nepohodlí spojeného s nutností používat menstruační pomůcky také čas bolestí břicha, hlavy, zad či svalů a dalších nepříjemných projevů. I v tomto ohledu však není třeba spoléhat jen na konvenční chemická léčiva – pomocnou ruku může podat sama příroda. „V boji s menstruačními bolestmi pomáhají vitamíny skupiny B, které jsou bohatě obsaženy kupříkladu v mateří kašičce a sóji. Mateří kašička navíc napomáhá vyrovnat hladiny hormonů a obsahuje kyselinu nukleovou, jež podporuje regeneraci buněk,“ uvádí gynekolog. Úlevu pro organismus je možné podpořit také pitím bylinkových čajů, které obsahují většinou směsi třezalky, měsíčku, řebříčku nebo třeba skořice.

 

 

Naše tipy:

 

Přípravky pro klidnou menstruaci
(Foto: Archiv firem)


* Kombinovaná esence pro ženy, Bachovy květové esence (20 ml, 419 Kč, dostupné na biooo.cz). Pomáhá zmírnit obtíže spojené s hormonální nerovnováhou, mj. při nepravidelné a bolestivé menstruaci.

 

* Doplněk stravy Sarapis Mensis (60 kapslí, 429 Kč, dostupné na drax.cz). Mateří kašičku, sóju, ale třeba i extrakty z brusinky mohou ženy svému organismu dodat pomocí tohoto přírodního doplňku stravy.0 hlasů
Vaše hodnocení