Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ach jo. Celý rok čekáš, až se dostaneš v létě k moři, a jako naschvál nejspíš právě tam dostaneš menstruaci. Jak si dovolenou kvůli svým dnům nepokazit?

Menstruace na dovolené - co s tím?

Seznam se s tamponem
zdroj: Thinkstockphotos Seznam se s tamponem
aktualizováno 17.07.2019, 00:00 | 17.07.2019, 00:00 | Krasna.cz/trm

Ach jo. Celý rok čekáš, až se dostaneš v létě k moři, a jako naschvál nejspíš právě tam dostaneš menstruaci. Jak si dovolenou kvůli svým dnům nepokazit?

Menstruace svou přítomností dokáže pokazit běžný den, jenže tobě jako naschvál vychází zrovna na termín dovolené. Nemusí jít nutně o týdne u moře, měsíčky jsou nepříjemné i při čundru nebo sjíždění vody, kdy nemáš dostatečné hygienické podmínky, které bys potřebovala. Naštěstí se s tím dá leccos dělat.

 

Existuje mnoho pomocníků, které jsou ti během tvých dnů k dispozici pro pocit většího pohodlí a čistoty intimních míst. Dokonce můžeš celou menstruaci oddálit. Ale jedno po druhém...


Pohodlný svět tamponů


Pokud jsi dosud byla zastánkyní menstruačních vložek, možná je na čase, seznámit se s tampony. Neradíme ti, abys jimi vložky nahradila. Je ale určitě dobré, je zkusit. Vložky můžeš bez problémů nosit na spaní, nebo v dny, kdy tě menstruace tolik neobtěžuje. Pokud ale víš, že budeš celý den sedět v zacákané kánoi, nebo že bys ráda vyrazila na koupaliště, s tamponem to nebude žádný problém. S ním můžeš i do vody, jen je ho pak potřeba hned vyměnit, protože do sebe nacucá i vodu a následně by mohl protékat. Navíc si nemůžeš být jista tím, že voda v moři, nebo rybníku u babičky, neobsahuje nějaké nečistoty nebo bakterie, které by tvému poševnímu prostředí nemusely svědčit.


Možná se napoprvé děsíš, jak si ho správně zavézt, kdy ho vyndat a jak poznáš, že ho máš správně. Přečti si pečlivě příbalový leták, rady zkušených dívek na internetu, nebo například následující článek. Napoprvé je určitě fajn, začít s mini velikostí. Pokud máš krvácení silné, zkus větší tampony, nebo mini velikost častěji měň. Vše je otázkou vlastní zkušenosti, kterou určitě rychle získáš.

 

Seznam se s tamponem


Pokud máš ještě čas, zkus se s tampónem seznámit už předem, při menstruaci, kterou prožiješ ještě v pohodlí domova. Bude to méně stresující a na dovolené už to jistě zvládneš hravě.


Praktičtí pomocníci po ruce


Výrobci hygienických pomůcek na nás dostatečně myslí, na cesty se tedy můžeš vybavit i dalšími praktickými výrobky. Na cestách oceníš menstruační kalíšek, o kterém jsme psali v tomto článku. Zavádí se pohodlně, necítíš ho v sobě a v kufru ti nezabere téměř žádné místo (rozhodně méně, než balíky vložek a tamponů), což oceníš, když potřebuješ cestovat nalehko.


Hodit se budou i hygienické kapesníčky a antibakteriální gel na ruce. Ne všude máš k dispozici sprchu nebo vanu. Na vodě, na pláži, ale třeba i na festivalu oceníš, když si budeš moct očistit ruce i intimní místa, aby sis při výměně tamponu nezanesla do pochvy nečistoty a bakterie a nezpůsobila si nepříjemný zánět.

 

Nezapomínej ani na prášky (analgetika) proti bolesti, zklidňující čaje nebo obklad, které ti pomáhají tlumit bolest. Ta je na dovolené obzvlášť otravná. Proti bolesti během tvých dnů lze bojovat i dalšími způsoby, o kterých píšeme v tomto článku. Zkus také osvědčené cviky, určené přímo proti bolestivé menstruaci.

 

Ani v létě se menstruace neboj
Před menstruací se skrývat nemusíš. (Foto: Thinkstockphotos)


Posunutí termínu menstruace


Pokud by ses chtěla menstruace během dovolené zbavit úplně, je to možné. Existují dva způsoby. Pokud bereš hormonální antikoncepci, zvládneš to hravě sama. Pokud ne, zastav se včas u gynekoložky, může ti snadno pomoct.


Jestli patříš mezi dívky, které pravidelně zobou pilulky, určitě víš, jak fungují. Vždy postupně den po dni vezmeš celé platíčko (většinou 21 dní po sobě), a pak následuje pauza (nebo sedm jinak označených, prázdných pilulek). Během ní dostaneš menstruaci. Pokud tedy nechceš, aby krvácení přišlo, pauzu prostě vynechej a pokračuj hned dalším platíčkem.


Menstruace se díky tomu nedostaví, resp. se dostaví až za měsíc, při další pauze. Lékaři říkají, že jednorázově to tvému tělu neškodí, pokud by ses ale chtěla takto zbavit menstruace dlouhodobě, doporučují udělat každé tři měsíce týdenní pauzu a menstruaci "protrpět". Jinak bys později mohla mít problémy s jejím plynulým návratem a s otěhotněním.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

První menstruace – poznáš, kdy už TO přijde?
Neboj se první menstruace
Sex během menstruace? Ano, ale...

 

Pokud antikoncepci nebereš, může ti gynekolog předepsat speciální hormonální tabletky, které fungují podobně jako hormonální antikoncepce. Jen mají vyšší hodnotu hormonů. Stačí je začít brát pár dní před dovolenou a očekávaným termínem menstruace. Zajistí ti, že během následujících dnů menses nedostaneš. Několik dní poté, co tabletky vysadíš, se menstruace normálně dostaví.


I u tohoto způsobu lékaři tvrdí, že je pro tělo bezpečný a bez rizik. V různých diskuzích si ale uživatelky stěžují, že se jim rozhodil cyklus a v následujících měsících menstruaci dostávaly nepravidelně. Tato metoda je tedy vhodnější spíše pro dívky, které už menstruaci nějakou dobu mají a už se jim srovnala, nikoli pro slečny, které od první menstruace dělí teprve pár měsíců.5 hlasů
Vaše hodnocení