Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Kdo myslíte, že má silnější vůli? Je to úspěšný vrcholový sportovec nebo obyčejný člověk, který nic mimořádného nedokázal?

Motivace je mnohem důležitější než vůle

Nervozita
zdroj: Thinkstockphotos Nervozita
aktualizováno 07.09.2015, 14:05 | 07.09.2015, 14:05 | / Jan Tuháček, jaknejde.cz

Kdo myslíte, že má silnější vůli? Je to úspěšný vrcholový sportovec nebo obyčejný člověk, který nic mimořádného nedokázal?

Správná odpověď zní „silnou vůli k čemu?“ Bojuješ třeba s nějakým zlozvykem nebo závislostí, která tě omezuje? Vezmi si třeba takovou závislost na alkoholu nebo drogách. Spousta "obyčejných" lidí takovou závislost překonala, ale někteří vrcholoví sportovci ne.


To, že se závislý člověk nedokáže ve vztahu k objektu své závislosti dobře ovládat, není projevem jeho slabé vůle, ale znakem závislosti. "S trochou nadsázky řečeno, takový závislý muž nebo žena projevují železnou vůli každý den. Což nepijí navzdory svému okolí a dokonce navzdory těžkým zdravotním obtížím?! Někteří jsou tak daleko, že se kvůli alkoholu neleknout ani vězení nebo ohrožení života. To je přece vůle, o které by se agentovi 007 mohlo jenom zdát," popije na příkladu alkoholové závislosti osobní kouč Jan Tuháček.


Je tu ale problém. Jejich vůle je orientována pro ně nevýhodným směrem. Potřebují výhybku, která by jejich vůli obrátila jinam. Práce s motivací je právě takovou výhybkou.

 

 

Po nějaké době boje se závislostí se stane cosi důležitého. Člověk se ráno probudí a zjistí, že se mu žije mnohem příjemněji. Když se pokusíš přestat kouřit, čeká tě místo věčně nakouřeného oblečení jen příjemná vůně vypraného prádla a tvého parfému, o tom, jak se ti znovu vytříbí chuť a čich, ani nemluvě. Skonči s kousáním nehtů a místo ošklivých pahýlků se dočkáš dlouhých nehtů, které volají po originálním naildesignu. Stejně tak je to s jakoukoli jinou závislostí či zlozvykem.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

10 praktických motivačních tipů pro každý den
4 kroky, jak směle vykročit ke svým životním cílům
Nejsi se sebou spokojená? Najdi svůj osobní SMYSL ŽIVOTA

 

K tomu, aby člověk vydržel u své "příjemné abstinence", už žádnou velkou vůli nepotřebuje. Potřebuje sám sebe, věřit a konat.11 hlasů
Vaše hodnocení