Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Připadají ti některé výchovné metody a názory tvých rodičů poněkud zastaralé? Napadá tě kolikrát, že až ty sama budeš mít vlastní děti, tohle jim rozhodně dělat nebudeš? V čem přesně se vaše představy nejvíc rozchází?

MY A RODIČE: Až já budu rodič, tohle rozhodně dělat nebudu!

Ach ti rodiče
zdroj: Thinkstockphotos Ach ti rodiče
aktualizováno 08.12.2012, 02:26 | 08.12.2012, 02:10 | Krasna.cz/trm

Připadají ti některé výchovné metody a názory tvých rodičů poněkud zastaralé? Napadá tě kolikrát, že až ty sama budeš mít vlastní děti, tohle jim rozhodně dělat nebudeš? V čem přesně se vaše představy nejvíc rozchází?

Až já budu mít vlastní děti, budu moderní matka, chápavá, vstřícná... Spousta dalších pozitivních vlastností nás napadá, když uvažujeme sami o sobě jako o budoucích rodičích. Co nás k takovým myšlenkám vede? Samozřejmě naprosto nesnesitelné výchovné metody našich rodičů. Jenže takové jsou mnohdy jen v našich očích, a jakmile se role vymění a my se staneme sami rodiči puberťáků, mnohdy si uvědomíme, kolik dříve nenáviděných výchovných metod našich rodičů jsme podědili a sami je praktikujeme.

 

Které věci nás nejvíc ničí a považujeme je za nejhorší rodičovské zlozvyky?

 

Dobrosrdečné lhaní

 

Začíná to čápem nosícím děti, pokračuje Ježíškem a Mikulášem a báchorkami, co hrozného se stane, když si nepřestaneme kousat nehty. Pro rodiče je kolikrát snazší, vymyslet rychle lacinou báchorku, než zodpovídat nekonečný proud všetečných dotazů. Jenže kdo z nás si neodnesl z dětství nějaké to trauma právě díky podobným dobře míněným lžím?


SLEDUJ SERIÁL:

MY A RODIČE: Čím nás nejvíc ztrapňují?
MY A RODIČE: Jaké kapesné nám má stačit?
MY A RODIČE: Do kolika musíš být večer doma?

 

Vezmi si příklad ze své sestry

 

Také si hloupým srovnáváním připadáš málo hezká, hloupá, nemilovaná? Srovnáváním a předhazováním sourozenců za vzor vzniká jen velká rivalita a nenávist. A také trauma, že rodiče mají tvou sestru radši než tebe. To, co je myšleno jako pozitivní motivace a má ti pomoct k tomu, stát se lepší, ti ve výsledku může pěkně pošramotit sebevědomí.

 

Ty si myslíš, že krademe?

 

Nutně potřebuješ luxusní šaty na ples, nový mobil a také značkové džíny, jinak jsi ve škole všem pro smích? Jenže když to nadhodíš doma, zchladí tě lamentování, že jsi asi upadla a kde na to tvoji těžce pracující, a přesto chabě vydělávající rodičové mají brát. Je pravda, že přání dětí jsou někdy hodně nereálná, rodiče by je ale spíše měli naučit vnímat hodnotu peněz a věcí a učit skromnosti, než je utřít otřepanou frází.

 

 

Co by za to jiné děti daly

 

Je jasné, že když si vyhlédneš konkrétní značku mobilu, střih džínů nebo si podle skvělých recenzí vybereš parfém, a pak třeba pod vánočním stromkem nalezneš něco podobného, ale ne přesně to, co jsi očekávala, místo jásání a díků spíš nasadíš protáhnutý obličej a přidáš nevděčný komentář. Rodiče se snaží, ale někdy prostě sáhnou vedle. Co s tím? Ideální je, jít věc koupit společně. Pod stromkem klidně na oplátku sehraješ jásavé překvapení. Hlavní je, že budeš mít to, co jsi skutečně chtěla.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Jak vycházet s rodiči
Zakazují ti rodiče kluka? 6 rad, jak je zlomit
Doma.cz radí: Rozešel se váš puberťák se svou láskou?

 

To prostě musíš dojíst

 

Něco nám nechutná, někdy nemáme hlad, jindy nám zas až přehnaně záleží na štíhlé linii. Nebo prostě jen chceme jíst zdravěji, což není v souladu s tradiční českou kuchyní a štědrými porcemi u babičky. Chce to najít kompromis. Stanovit jídla, která skutečně nejíš, a ostatní vzít na milost. A velikost porcí? Klidně si nechej poradit od doktorky, nebo s mamkou prolistujte pár časopisů o zdravé výživě.


Jaké kiksy rodičů nemůžeš vystát ty a věříš, že ty sama se jich jako rodič dopouštět nebudeš? Poděl se o ty nejlepší – i o vlastní nápady na zlepšení - v komentářích.4 hlasů
Vaše hodnocení