Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Dokud si sama nemůžeš vydělávat, jsi odkázaná na kapesné od rodičů. A to je někdy více než jen symbolické.

MY A RODIČE: Jaké kapesné nám má stačit?

Kapesné
zdroj: Thinkstockphotos Kapesné
aktualizováno 01.12.2012, 00:00 | 01.12.2012, 00:00 | Krasna.cz/trm

Dokud si sama nemůžeš vydělávat, jsi odkázaná na kapesné od rodičů. A to je někdy více než jen symbolické.

Kolik peněz dostáváš jako kapesné? A dostáváš vůbec nějaké? Kapesné je v dětství a období dospívání jedním z top témat. Jasně, základní věci, jako mít kde bydle, co jíst a co na sebe, ti rodiče pravděpodobně platí. Stejně jako řadu povinností, které je potřeba financovat ve škole nebo na tvých kroužcích. Jenže peníze navíc jsou prostě potřeba. Tu na něco dobrého, jindy na dárek pro kámošku, nebo když kredit protelefonuješ nečekaně rychle. Kde pak brát?

 

Pokud už máš dokončenou základku, můžeš na brigádu. I mladší pracují, obvykle ale "načerno" - bez smlouvy, často pro příbuzné nebo známé. Jenže co když na žádnou brigádu ještě nemůžeš, nedá se u vás sehnat, nebo na ni nemáš čas?

 

SLEDUJ SERIÁL:

MY A RODIČE: Do kolika musíš být večer doma?
MY A RODIČE: Čím nás nejvíc ztrapňují?

 

Základním zdrojem financí je v takovém případě kapesné.

 

Anketa
Dostáváš pravidelné kapesné?
 

 

Anketa
Jak vysoké kapesné dostáváš (na týden)?
529 hlasů
Do 50 Kč.
347 hlasů
Do 100 Kč.
322 hlasů
101 – 300 Kč.
110 hlasů
301 – 500 Kč.
51 hlasů
501 – 1000 Kč.
48 hlasů
Nad 1000 Kč.
Hlasovalo 1407 lidí
 

 

Některé děti nedostávají pravidelné kapesné, ale když si řeknou o peníze na to, co potřebují (a rodičům to zní dostatečně rozumně a odůvodněně), dostanou je. Ovšem za cenu, že o každou korunu musí skoro žebrat. Navíc když předem nevíš, že bys peníze mohla potřebovat, často si pak musíš upřít to, co bys chtěla, protože máš v peněžence prázdno.


 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Jak si vystačit s kapesným
Jak si vydělat a ušetřit, když ti není 15?
Jak si legálně přivydělat i ve školním roce

 

Jenže co dělat, když se ti penízky z kapesného rychle rozkutálí a do dalšího zbývá ještě pěkně dlouhá doba? Někteří rodiče platí svým dětem za různé aktivity a dávají jim finanční odměny – za úklid, dobré známky apod.

 

Anketa
Dostáváš kromě kapesného další peníze?
 

 

BUDE TĚ ZAJÍMAT:

Doma.cz radí:

Rodiče, připravte si peněženky na kapesné!
5 tipů, jak naučit děti hospodařit s penězi

 

Další zdroj peněz? Ten už je trošku ošemetný... Hodí se každý drobák, takže když se náhodou doma někde povaluje, proč ho neukořistit pro sebe, že? A když se nepovaluje, mnoho dětí míří do kapes bund svých rodičů, nebo dokonce do jejich peněženek. Toho, že jim chybí pár drobných, si určitě nevšimnou, ne?

 

 

Tobě to tak možná připadá, ale rodiče to dříve nebo později poznají. Zejména, když ti příště nebude stačit dvacka a sáhneš rovnou po stokoruně. Zaděláváš si tím na pěkný malér a nedůvěru ze strany svých rodičů.

 

Anketa
Kradeš svým rodičům peníze?
 

 

Jak jsi na tom s financemi ty? Jaké je podle tebe optimální kapesné? Jak si vyděláváš a jak šetříš? Poděl se o své názory a zkušenosti v komentářích.14 hlasů
Vaše hodnocení