Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

První tabletku proti otěhotnění mohli předepisovat jen vdaným ženám. Dnes už na ni oddací list nepotřebujeme, modernější jsou i její formy. Přesto mnohé ženy stále nevědí, jak ji správně užívat.

Mýty o hormonální antikoncepci, kterými si ničíš zdraví

Antikoncepce
zdroj: Thinkstockphotos Antikoncepce
aktualizováno 30.03.2014, 00:00 | 30.03.2014, 00:00 | krasna.cz/tvnoviny.sk

První tabletku proti otěhotnění mohli předepisovat jen vdaným ženám. Dnes už na ni oddací list nepotřebujeme, modernější jsou i její formy. Přesto mnohé ženy stále nevědí, jak ji správně užívat.

První antikoncepční pilulka se na farmaceutickém trhu objevila již v šedesátých letech. I když jsou prášky proti otěhotnění na trhu desetiletí, ženy o nich mají někdy málo informací. Je až k neuvěření, že i dnes je třetina narozených dětí neplánovaných!

 

Přečti si některé neuvěřitelné mýty a pojď s námi vymítit nepravdy o užívání hormonální antikoncepce:

 

MÝTUS PRVNÍ: Pilulku stačí užít jen v den, kdy mám sex

 

Prášky musíš brát souvisle, den po dni, ideálně ve stejnou dobu, jinak jejich antikoncepční efekt není plnohodnotný. Až po dobrání platíčka se dělá týdenní pauza, během které se dostaví menstruace . I kdybys nedělala pauzu mezi jednotlivými platíčky a na poslední pilulku navázala rovnou novým platem, doporučuje se jednou za čtvrt roku pauzu udělat. Má to hned dva důvody. Za prvé se menstruací tvé tělo pročistí, zadruhé máš kontrolu nad tím, že nejsi těhotná, což se může ve velmi nízkém procentu výskytu stát, i když užíváš hormonální antikoncepci.


PŘEČTI SI TAKÉ:

Pro a proti hormonální antikoncepce
Co se stane, když přestaneš brát hormonální antikoncepci?
Co může ovlivnit spolehlivost hormonální antikoncepce?

 

MÝTUS DRUHÝ: Když si tři nebo čtyři dny zapomenu prášek vzít, vezmu pak všechny naráz

 

To rozhodně nikdy! Můžeš vzít naráz maximálně dvě tabletky, a to ještě závisí, v jaké fázi cyklu jsi a jaké prášky přesně bereš. Podívej se do příbalového letáku, tam je to podrobně vysvětleno a rozkresleno. Pokud zapomeneš na pilulky víc než dva dny, už musíš udělat pauzu. Jestli jsi v těchto dnech navíc měla sex a nepoužila jinou metodu antikoncepce (třeba kondom), mohla bys být těhotná, zejména pokud uplynulo více než sedm dní, nebo jsi byla v prvním týdnu užívání tabletek. Takže radši rovnou bez váhání zamiř ke svému gynekologovi. Pokud od soulože uplynulo méně než 72 hodin, můžeš případně použít pilulku po.

 

 

MÝTUS TŘETÍ: Když si zapomenu pilulky doma, můžu si vzít tabletku od kamarádky

 

Každý preparát funguje jinak a má různou dávku hormonů. Proto nemůžeš zaměňovat a kombinovat různé tabletky, jak se ti zlíbí.

 

MÝTUS ČTVRTÝ: Během sedmidenní pauzy nejsem chráněna

 

Omyl. Tabletky obsahují přesně odměřenou dávku hormonů, aby pokryly svým účinkem i tuto sedmidenní pauzu.

 

BUDE TĚ ZAJÍMAT:

Jaká je cenově nejvýhodnější antikoncepce? Zjistili jsme to za tebe
VELKÝ PŘEHLED: PRO a PROTI jednotlivých druhů antikoncepce
Nové trendy v antikoncepci

 

MÝTUS PÁTÝ: Je jedno, jestli si vezmu klasickou hormonální antikoncepci nebo pilulku po, dají se kombinovat

 

Velký omyl. Hormonální antikoncepce a pilulky po fungují na naprosto různých principech. Pilulka po ti navíc docela rozhodí cyklus a hormonální rovnováhu, takže ji rozhodně nesmíš užívat, jak se ti zachce.

 

 

V poslední době se dokonce objevuje zdraví velmi ohrožující nešvar. Dívky neužívají hormonální antikoncepci pravidelně a po nechráněném sexu užijí pilulku po. A argument? Nechce se jim utrácet za hormonální antikoncepci několik stovek korun, a tak spoléhají například na přerušovanou soulož. Když dojde k nehodě, zamíří do lékárny pro pilulku po, což jim přijde levnější, než utrácet každý měsíc za platíčko klasické hormonální antikoncepce. To je rozhodně hazardování se zdravím. Není lepší domluvit se s tvým přítelem, že ti bude na antikoncepci přispívat, nebo požádat o finanční výpomoc rodiče? "Nouzové tabletky nadělají v těle ženy hormonální bouři. Žena, která má stálého partnera by měla být nastavena na řádnou, šetrnou hormonální antikoncepci, " upozorňuje rovněž gynekolog MUDr. Jozef Španka.

 

Pokud si nejsi čímkoli ohledně užívání antikoncepce jista, pečlivě si pročti příbalový leták. Ne nadarmo připomíná spíše malou knížku - jsou tam totiž odpovědi na všechny otázky, které by ti mohly vrtat hlavou. Pokud v něčem nemáš jasno, obrať se s dotazem jen na skutečně zodpovědný zdroj - svého gynekologa nebo lékárnici. Informace od kamarádky by totiž mohly být pomýlené.2 hlasů
Vaše hodnocení