Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pro jakou školu se rozhodnout? Podle čeho volit koníčky, ale i brigády? Jaké povolání by tě bavilo? Stojíš před závažným rozhodnutím, které ovlivní celý tvůj život.

Na co se hodíš a kam v životě směrovat?

Budoucnost
zdroj: Thinkstockphotos Budoucnost
aktualizováno 10.06.2013, 00:00 | 10.06.2013, 00:00 | Krasna.cz/trm

Pro jakou školu se rozhodnout? Podle čeho volit koníčky, ale i brigády? Jaké povolání by tě bavilo? Stojíš před závažným rozhodnutím, které ovlivní celý tvůj život.

Období dospívání není jen etapou nevázaného užívání si. V tomto období se musíš rozhodnout, kam by ses chtěla v životě ubírat. Což může být dost těžké. Co by tě bavilo a co bys chtěla jednou dělat? Když své rozvahy podceníš, můžeš za pár (desítek) let zjistit, že děláš práci, která tě nebaví, v životě jsi nic moc nedokázala a necítíš se šťastná. A vše může být jen špatnou volbou, kterou jsi tehdy v „nácti“ udělala.


Chci o sobě vědět víc


Srovnej to třeba s něčím malichernějším. Co uděláš, než si na Facebooku změníš profilovku? Nebo než si koupíš nový mobil? Určitě zvažuješ varianty, hledáš to nejlepší, přemýšlíš, jak se bude fotka líbit ostatním a co o tobě řekne, nebo zda má mobil všechny funkce, které máš ráda, a jestli je praktický. O sobě samotných ale často takhle promyšleně neuvažujeme. Vrháme se do života po hlavě a bez přemýšlení. A pak pláčeme nad důsledky.


Jasně že život nejde nalinkovat a musíš počítat s tím, že občas ti ho nějaké události převrátí vzhůru nohama. Ale určitý směr bys mu dát mohla. Jinak ti proklouzne mezi prsty, ani si neuvědomíš, jak.


Co když ale zatím ani trochu netušíš, co by tě mohlo bavit, pro jaký obor se hodíš, jestli chceš spíš vyniknout, nebo jít s davem? Popřemýšlej o základních otázkách a poznej se blíž. Obzvlášť, pokud si zrovna volíš svou budoucí školu nebo povolání.

 


Začni sama


Tvoje rozhodnutí, kam jít na školu, je vyústěním procesu, během kterého poznáváš různá povolání a pracovní prostředí, různé obory a školy, porovnáváš požadavky na studium. Střední škola a budoucí povolání by tě mělo naplňovat a přinášet radost. Současně bys měla ale poznávat sám sebe, učit se svoje schopnosti i nedostatečnosti reálně hodnotit a vše dobré, co v tobě je, využít a učit se „prodat“.


Přemýšlej o sobě a odpověz si na otázky (pozor, někdy je těžké být k sobě upřímný):


Jaké jsou moje životní plány?
Čeho chci dosáhnout ve své pracovní kariéře?
V čem je moje síla, v čem jsem dobrá?
Co na sobě chci zlepšit, co bych chtěla umět?
Jak trávím svůj volný čas, jaké mám koníčky a co mě opravdu baví?
Čeho jsem schopna, když mi o něco jde?
Co mi fakt nejde, ale musím to dělat?
Jaké hodnoty uznávám, co je pro mě v životě důležité a co ne?

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Jaká práce se pro tebe hodí?
Přijímačky nevyšly? Co dál?
Poznej svou budoucnost

 

Zpětná vazba


Promluv si o sobě s někým, kdo tě zná v různých situacích a má tvoji plnou důvěru. „Zjistíš, jak působíš navenek, jak tě vnímá okolí, jaký dopad má tvoje jednání. Budeš mít další podnět do skládanky KDO JSEM JÁ,“ radí web infoabsolvent.cz, zaměřený na volbu školy a budoucího povolání. Může se samozřejmě stát, že máš o sobě určitou představu, kterou ale nikdo jiný nesdílí. I když tě to může hodně překvapit, je to cenná informace.


Testování zájmů a předpokladů


Ujasnění a pojmenování svých předností i slabších míst je obtížná věc, zvlášť když je to první sebereflexe. Nevíš, jak začít, čeho se chytit, nejde ti to, nic tě nenapadá? Něco o tobě ti mohou napovědět testy, které se zaměřují na zájmy, studijní předpoklady a volbu vzdělávací dráhy. Některé jsou „samoobslužné“ a vytvoříš si alespoň rámcovou představu, co by tě bavilo a kam asi směřuješ. Zkus například tento on-line test, ve kterém získáš informaci o sobě a doporučení, jakým studijním směrem se dát. V pedagogicko-psychologické poradně je testování důkladnější a dostaneš k němu odborný výklad.7 hlasů
Vaše hodnocení