Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jsou prázdniny, a tak se klidně může stát, že tě nějaký pěkný kluk pozve na výlet do přírody. V tom případě si ale budeš muset někam zabalit věci. A my ti poradíme, co vybrat.

Na výlet s batohem. Umíš si správně zabalit?

aktualizováno 29.07.2012, 00:00 | 29.07.2012, 00:00 | Krasna.cz/lk

Jsou prázdniny, a tak se klidně může stát, že tě nějaký pěkný kluk pozve na výlet do přírody. V tom případě si ale budeš muset někam zabalit věci. A my ti poradíme, co vybrat.

Romantika k létu patří. A co může být romantičtějšího než usínat vedle svého přítele někde pod stanem, nebo rovnou pod hvězdnou oblohou? Výlet do přírody, stanování, nebo dokonce čundr může být fakt super, ale musíš si s sebou vzít ty správné věci a hlavně zvolit to správné zavazadlo. Protože s taškou přes rameno se asi několik kilometrů nepotáhneš. Ani sportovní taška není příliš vhodná, opět se špatně nosí.

Nejlepším zavazadlem je batoh. Těch je ale několik druhů a důležité je zvolit ten správný batoh pro správnou příležitost. Pokud bude totiž moc malý, nevejde sě ti do něj vše potřebné. Bude-li naopak příliš velký, potáhneš s sebou spoustu zbytečných krámů, protože se ti do batohu prostě vejdou.

Jednodenní výlet
Na takový krátký výlet ti běžně stačí batoh, který nosíš do školy. V podstatě s sebou totiž nic nepotřebuješ – lahev s pitím, sváču, peněženku, nějakou mikinu, kdyby se ochladilo, nebo pláštěnku, kdyby začlo pršet. Pokud danou oblast přesně neznáš, hodí se mapa. Není na škodu přibalit i náplast, kdyby se ti v botách udělal puchýř.

 

 

Výlet se spaním někde pod střechou
Vezme-li tě přítel někam, kde budete spát pod střechou, stačí ti batoh o objemu 40 litrů. Nemáš ponětí, kolik to je? Představ si 40 krabic mléka na jedné hromadě. Do batohu sbal spacák, karimatku, jídlo a oblečení na dva dny. Při balení uvažuj rozumně, protože každou věc navíc potáhneš na svých zádech a pěší pochod může být i několik hodin.
 

TIP
Vybírej batoh, který má hodně kapes, dobře ti poslouží. Je příjemné mít všechno hned po ruce. Podobné věci (kartáček, pastu, hřeben) dej vždy do jedné kapsy. Při balení postupuj logicky, abys při hledání jeleního loje nemusela z batohu vyndat všechno, včetně spacáku, ven.

 

Výlet pod stan
Na výlet pod stan nebudeš potřebovat o moc větší batoh, protože počítáme s tím, že ty nebudeš ona osoba, kdo stan ponese. Přesto si vezmi padesátilitrový batoh, protože noci venku jsou vždy chladnější a nějaký kousek oblečení navíc se ti možná bude hodit. My holky docela často trpíme na zimu od nohou, tak ani teď v létě nezapomínej na teplé ponožky, třeba za ně budeš nakonec vděčná.

 

 

Několikadenní výlet
Pokud se vypravíš na několikadenní výlet, kdy se budete vyhýbat civilizaci a všechno, co budete potřebovat, si přinesete s sebou, zvol batoh o objemu alespoň 60 litrů. Nejvíc místa v batohu ti zabere jídlo a taky je nejtěžší, takže ho při balení umísti spíše do dolní části batohu, aby se ti vše dobře neslo. V něčem to jídlo budeš muset uvařit, takže přibal nějaký ešus.

S oblečením to nepřeháněj, každý pochopí, že se nebudeš několikrát denně převlékat do čistého. Úplně ti postačí na každý den čisté tričko, spodní prádlo a ponožky. Pak vezmi mikinu, pláštěnku a jedny dlouhé kalhoty. V těch ale možná pojedeš, v tom případě přibal kraťasy. Spacák, karimatku, věci na základní hygienu a batoh je najednou plný, ani nevíš jak. Bude se ti ještě hodit lahev na pití, na tu nezapomeň.

PŘEČTI SI ZAKÉ:
Jak správně zabalit na dovolenou?
První dovolená v zahraničí bez rodičů
Velká letní FOTOSOUTĚŽ o skvělé ceny: Druhé kolo pro všechny romantiky

O dalších věcech, které s sebou budete potřebovat, se poraďte dohromady. Nemusíte mít každý svoji sekyrku, stačí jedna, stejně tak třeba mapa, základní věci na ošetření a podobně. Nevíš-li, jestli si máš vzít ještě něco navíc, vždy si nech poradit od zkušenějších kamarádů.
 

TIP
Přestože to výrobci tvrdí, málokterý batoh je zcela nepromokavý. Proto se hodí větší pláštěnka, kterou si přetáhneš přes batoh. Nemáš-li ji, vezmi nějaký igelitový pytel, do kterého v případě slejváku zabalíš batoh.


Batoh vybírej úměrně své postavě. Pokud jsi malinká, nemůžeš táhnou obří batoh. Dbej na to, aby tvé zavazadlo mělo zpevněná záda a bederní popruh. Když totiž poneseš celou váhu jen na ramenou, změní se ti výlet brzo v očistec a ty si nic neužiješ. Batohy pdole svých představ seženeš třeba TADY.

A co ty, už jsi byla na dovolené s batohem? Umíš si zabalit? Co se ti na výletě nejvíc hodilo?6 hlasů
Vaše hodnocení