Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Sebekontrola je jednou z nejdůležitějších prevencí onemocnění. Každá žena, by si měla jednou za čas prohmatat svá prsa, aby co nejdříve zjistila, když vytvoří bulka. Nahmatala sis jí? Zatím nepanikař!

Nahmatala sis v prsu bulku? Co dál?

aktualizováno 05.12.2011, 00:00 | 05.12.2011, 00:00 | tej

Sebekontrola je jednou z nejdůležitějších prevencí onemocnění. Každá žena, by si měla jednou za čas prohmatat svá prsa, aby co nejdříve zjistila, když vytvoří bulka. Nahmatala sis jí? Zatím nepanikař!

Na každém rohu můžeš vidět varování ohledně rakoviny prsu. Jenže pak se stane, že si nějakou tu bulku opravdu nahmatáš a začneš myslet na nejhorší. A to opravdu není nic dobrého, přitom se může jednat o hloupost. Zkusíme ti vysvětlit, co všechno by mohla bulka znamenat a jaké další kroky bys měla podniknout.

 

 

Jak se mám správně vyšetřit?

 

Samovyšetření prováděj několikrát měsíčně, vždy několik dní po skončení menstruace. Pokud ještě menstruaci nemáš, tak můžeš kdykoliv. Důkladně si prohmatej každé prso zvlášť a potom i obě dohromady, abys zjistila, jestli jsou stejné. Nejlepší k tomu je poloha vsedě před zrcadlem. Všímej si jakéhokoliv zduření, bulky s nepravidelnými okraji, zarudnutí, tuhé kůži, důlkovatění, otoku kůže, mokvání, nehojícím se vředům, vtažené bradavky, výtoku, či krvácení z bradavky. Samotným prsem to nekončí. Zkontroluj si i místo v podpaží a nad klíční kostí.

 

 

Mám bulku v prsu! Co dál?

 

Hlavně nepanikař! Pořádně si prso prohmatej ze všech stran a ujisti se, zda není bulka na dotek jakkoliv citlivá. Zkus zjistit, jak je velká a pro jistotu si to napiš na papír. Nechceš hned běžet k lékaři? Kontroluj si prso každý den a zjišťuj, zda se bulka zvětšuje, zmenšuje, nebo je stejně velká. V případě, že se zvětší, tak neváhej a okamžitě jdi na gynekologii. Pokud ti ještě nebylo patnáct let a nemáš vlastního gynekologa, můžeš zajít k praktické lékařce nebo rovnou najít dětského gynekologa. Než si zajdeš k dětskému gynekologovi, zavolej tam a zeptej se, zda můžeš přijít nebo si musíš přinést doporučení od praktického lékaře.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Triky pro lepší paměť

Kdy VÝTOK znamená problém?!

Silná menstruace? Známe triky, jak ji zmírnit!

 

Jak vyšetření lékařem probíhá?

 

Nemusíš se vůbec ničeho bát. Pokud se stydíš, najdi si ženskou lékařku. Podrobně jí vysvětli, jak jsi na bulku narazila a jak je velká. Sděl jí, jestli tě bolí. Lékařka se ti na prso podívá a bulku prohmatá. Pravděpodobně tě pošle na ultrazvuk, který zjistí, v čem tkví čert. Ultrazvuk také není nic hrozného. Nebolí to, ani tě to nijak nemůže ohrozit, jen trochu zastudí. Na místě ti hned zjistí co ta tvá bulka je.

 

Co všechno může bulka znamenat?

 

V období puberty se tvá prsa mění a změny hormonů mohou způsobit malou tukovou bulku. Stává se to u každé třetí dívky a není vůbec čeho se obávat. Tuková buňka většinou sama zmizí a nijak se nemusí léčit. Další možností je cysta, což je v podstatě takový malý obal, naplněný tekutinou. Není to nic strašného, a pokud se nezvětšuje, tak s tím můžeš bez potíží žít. V případě zvětšení, bys musela jít na chirurgické odstranění, ale ani to není nic hrozného. Další možností je obyčejné hormonální zduření. To se většinou stává mladým dívkám, nebo těm, které podstupují nějakou hormonální léčbu, včetně antikoncepčních pilulek. Bulka mizí v době, kdy se hormonální hladina jakž takž ustálí do normálu. Bulka může znamenat i nezhoubný nádor. Je to sice velmi děsivé, ale v podstatě to neznamená nic jiného, než že podstoupíš malou operaci a tečka. Prso se po těchto operacích normálně zahojí a po pár měsících ani nebudeš vědět, že jsi něco podobného podstoupila.

 

 

Je to rakovina!

 

Rakovina prsou u mladých dívek je velmi nepravděpodobná, ale samozřejmě se to může stát. Rozhodně nepanikař a na všechno se zeptej svého lékaře. Vysvětlí ti, jak je rakovina velká a jaké další kroky budeš muset podstoupit. Většinou se jedná o operaci, bez které to určitě nepůjde a následnou léčbu, která zabrání, aby se rakovina dále vracela. Neměj strach, rakovinu zvládnou i někteří důchodci a tvé mladé tělo si s tím hravě poradí. Důležité je přijít na to včas, a proto samovyšetření prsu prováděj pravidelně a hlavně důkladně! Je lepší se hlídat zbytečně, než vůbec a později se trápit!4 hlasů
Vaše hodnocení