Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ve škole ti to nejde? Učení tě nebaví a do všeho se hrozně nutíš? Zjisti, čím to je a co s tím dělat.

Nebaví tě učení? Čím to je a co s tím

Studentka
zdroj: Thinkstockphotos Studentka
aktualizováno 27.04.2015, 00:15 | 27.04.2015, 00:14 | Krasna.cz/trm

Ve škole ti to nejde? Učení tě nebaví a do všeho se hrozně nutíš? Zjisti, čím to je a co s tím dělat.

Špatné známky a demotivace. To jsou výsledky toho, když tě učení moc nebaví a nejde ti. Nelze ale říct, že prostě nejsi studijní typ a zlomit nad vším hůl. Místo toho, abys vše vzdala a nechala si líbit kritiku rodičů, komentáře učitelů a výsměch spolužáků, odhal, kde jsou tvé největší překážky a dosud skryté silné zbraně.


I když máš teď špatné známky a pocit, že se na studium prostě nehodíš, zkus nejprve zabojovat. Nejlepší je začít včas – ideálně ještě dříve, než budeš v ročníku, ve kterém se rozhoduje o tvé další budoucnosti – tedy v páté či sedmé třídě, kdy se hlásí na víceletá gymnázia, či na konci základní nebo střední školy.
Nebuď pesimistka a neříkej si hned, že jakákoli snaha je marná. Důležité je, věřit si a chtít něco udělat.


Kde a v čem jsou problémy?


Zatímco během výuky si zapamatuješ i drobnosti, doma ti šprtání nejde? Nebo máš problém s matikou a fyzikou, zatímco čeština a cizí jazyky ti jdou? Zkus svůj problém v učení konkretizovat.


Kde máš problém se učit? Možná to nejde doma, kde je pořád někdo, ale v knihovně nebo s kamarádkami by ti to šlo.


Které předměty ti nejdou? Někdo je techničtěji zaměřený, jiný spíš humanitně nebo mu jdou jazyky. Neboj se požádat o doučování v předmětech, ve kterých si nejsi jistá.

 


Kolik času učení věnuješ? Sotva pár minut týdně? To rozhodně nestačí. Několik hodin denně – ve škole i po ní? Chce to také pravidelně relaxovat a věnovat se jiným činnostem. Zařaď si mezi školu a domácí učení procházku či sport. Okysličí se ti mozek a učení ti půjde lépe.


Kdy začaly tvé studijní problémy? Po přechodu na jinou školu? Po rozchodu s klukem? Rozvodu tvých rodičů? Na tvé studijní výsledky může mít vliv celá řada vnějších faktorů. Důležité je, si to uvědomit a pospojovat. Promluv si o všem se studijní poradkyní a rodiči.


Proč flákáš úkoly a domácí přípravu? Nemáš na to čas, protože je na tebe naloženo moc domácích prací, kroužků apod.? Nebo volný čas strávíš s kamarádkami či na rande a na školu už jsi pak unavená? Nebo jednoduše zapomínáš? Chce to udělat si ve všem řád.


PŘEČTI SI TAKÉ:

Efektivní učení - cesta k dobrým výsledkům
Kam na školu, když učení fakt nejde?
Maturita se blíží: jak se efektivně učit?
Bylinky, které ti pomohou s učením
TEST: Jaký typ učení ti nejlépe sedne?

Doma.cz: Psycholog: Děti za špatné známky rozhodně netrestejte!


Co by mohlo pomoci?


Doučování.
Když něco nevíš, požádej o doučování – učitele, či spolužáka. Nebo se učte s kamarádkami společně. Lepší je začít, hned jak něco nechápeš, aby se ti to nenahrnulo.


Vyrovnání sil. Předmětům, které ti jdou, nemusíš věnovat tolik úsilí, jako předmětům, ze kterých to máš nahnuté. Možná si říkáš, že je stejně v budoucnu nebudeš potřebovat, ale pokud ti pokazí známky a nedostaneš se kvůli nim na vysněnou školu, tak si budeš později nadávat za své lajdáctví.


Plánování. Pokud ti na učení nezbývá čas, pořiď si nástěnku nebo diář a vyhraď si ho předem. Je to trochu umělé, ale nějak začít musíš.


Různé metody. Nemusíš se učit jen šprtáním z knih. Zkus různá interaktivní DVD, on-line výuku na internetu, slovíčka si pusť před spaním do sluchátek, o historii se leccos dozvíš z televizních dokumentů. Není to jen o biflování nazpaměť.


Odborná pomoc. Víš, kde u vás ve škole sídlí studijní poradce nebo školní psycholog? Je tak kvůli vám. Pokud máš problémy, vyhledej jeho pomoc. Můžeš se obrátit i na pedagogicko-psychologickou poradnu.9 hlasů
Vaše hodnocení