Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

První menstruace – mnoho dívek si ji už prožila, mnoho dívek jí teprve očekává. Většina dívek z ní má obavy a neví, co je bude čekat.

Neboj se první menstruace

aktualizováno 05.05.2012, 00:00 | 05.05.2012, 00:00 | Krásná.cz/Speedy

První menstruace – mnoho dívek si ji už prožila, mnoho dívek jí teprve očekává. Většina dívek z ní má obavy a neví, co je bude čekat.

Také ty zatím teprve čekáš na okamžik, kdy se "proměníš v ženu". Neboj se toho. Poradíme ti, jak se s touto událostí vypořádat.


Co je to menstruace?


Myslím, že nějaké podrobné vysvětlování není potřeba. Jde o opakované krvácení z pochvy, které ti dává najevo, že je tvoje tělo již vyvinuto a připraveno na těhotenství. Funguje na jednoduchém principu, kdy se z vaječníků uvolní vajíčko, u kterého pokud nedojde k oplodnění, odejde z těla ven v podobě krve. Díky tomu je menstruace pro většinu žen známkou, že nejsou těhotné.

 


Kdy TO dostanu?


Je to individuální. Věkové rozmezí je mezi 11-15 lety. Existují ale i případy nižšího a vyššího věku. Jestli je ti více jak 15 a menstruaci ještě nemáš, je to alarmující znamení toho, že s tvým tělem asi není něco v pořádku a měla bys navštívit gynekologa. Pokud se toho obáváš, zajdi tam s mamkou, starší sestrou nebo zkušenější kamarádkou.


Dostala jsem TO, co mám dělat?


Častá otázka. Pokud objevíš na kalhotkách krev, hlavně nepanikař. Nic se neděje, o nic nejde. První co udělej – vezmi si vložku (tampony nech na pozdější dobu). Z toho důvodu je od určitého roku lepší, mít ji pro případ použití ve školní skřínce nebo v batohu. Abys pak nebyla tolik zaskočena, až to přijde.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Vyzraj na bolestivou menstruací
Je tvá menstruace v pořádku?
První menstruace – poznáš, kdy už TO přijde?

 

Ona první menstruace zase tak strašná není. Většinou trvá okolo 3 dnů a bývá velmi slabá. Bolesti, které ji provázejí, nejsou nijak ohromující, jen napoprvé nezvyklé. Tělo každé z nás ale reaguje rozdílně, takže se nenech strašit vyprávěním kamarádek, které při tom trpí. Zrovna tvá menstruace totiž může být úplně bez komplikací.


Při menstruaci zpravidla můžeš pociťovat bolesti břicha, hlavy, zad apod. Zabírá na ně především teplo a klid. Pokud je bolest vážně nesnesitelná, můžeš si vzít brufen a nejlepší je, jít spát.

 

Při menstruaci bys měla především dodržovat patřičnou hygienu. Vyměňuj si proto pravidelně vložku či tampon, sama brzy poznáš, po jaké době si jej vyměnit, aby ses cítila pohodlně. Samozřejmostí je každodenní sprchování. Výplachy nebo speciální mýdla nejsou potřebná, obyčejná voda s klasickým mýdlem bohatě stačí.

 

Ptáš se, komu to říct? Je úplně jedno zda to řekneš mamce, sestře, babičce, tetičce, sousedům a nebo nikomu. Je to tvoje věc.6 hlasů
Vaše hodnocení